INSTRUMENTY KLAWISZOWE

Co wybrać keyboard czy syntezator? Ktoś powie wybierz pianino cyfrowe. Jeszcze kto inny organy lub akordeon cyfrowy ...

Jedno jest pewne - instrumenty klawiszowe takie jak keyboardy, syntezatory i pianina cyfrowe to nowoczesne instrumentarium w domu studio i na scenie. Najnowsze trendy muzycznej techniki uzupełniają akordeony cyfrowe i klawiatury midi dołączając do szerokiego spektrum obszernej grupy instrumentów klawiszowych. Nawet dla miłośników instrumentów klawiszowych klasycznych są już nowoczesne cyfrowe organy kościelne które zachowują klarowny czysty i bardzo realistyczny sakralny dźwięk. Każda klawiatura ma dzisiaj swoje przeznaczenie i jej zakup powinien być przemyślany pod względem konkretnych potrzeb. [czytaj więcej...]

Keyboardy jako elektroniczne instrumenty klawiszowe dla początkujących i zaawansowanych.

Czy keyboard do nauki to dobry wybór ? Czy łatwo jest grać na keyboardzie ?

Najbardziej popularne instrumenty klawiszowe określane są jako keyboardy aranżery lub mówiąc bardziej zwyczajnie prosto po polsku - instrument klawiszowy z automatycznym akompaniamentem. Na takim keyboardzie najczęściej można grać tylko samemu uzyskując przy tym wiarygodne brzmienie instrumentów całego zespołu. Pierwsze keyboardy Yamaha i Casio pojawiły się w latach osiemdziesiątych i miały bardzo ograniczone funkcje. Współczesne Keyboardy to już bardzo duży postęp techniczny w każdym możliwym aspekcie zarówno styli muzycznych, samego brzmienia jak i systemu oprogramowania. Niedrogi keyboard dla dzieci służy najczęściej do rozpoczęcia nauki gry i zwykle jest to pierwszy nasz kontakt z instrumentem klawiszowym oraz rozpoczęciem pięknej przygody związanej z muzykowaniem. Nuty na keyboard są powszechnie dostępne i zwykle są to uproszczone wersje utworów klasycznych lub opracowania popularnych polskich i zagranicznych piosenek. Zaawansowany keyboard Yamaha Roland czy Casio ma dziś nieoczekiwane możliwości i oprócz wspaniałych styli i bardzo realistycznych wielowarstwowych gotowych brzmień posiada dosłownie wszystko z najnowszych trendów techniki jak np. dotykowy wyświetlacz, komunikacja bluetooth i aktualizowane na bieżąco oprogramowanie kompatybilne z profesjonalnym oprogramowaniem muzycznym używanym w studio nagrań.

Jaka jest różnica miedzy keyboardem a syntezatorem? Co wybrać keyboard czy syntezator?

Dla kogo lepszym wyborem będzie syntezator? Jeżeli jesteś twórczy wybierz syntezator zamiast keyboardu!

Kolejną mocną grupę keyboardów w Music Audio tworzą syntezatory polifoniczne. Syntezatorów monofonicznych już praktycznie prawie się nie spotyka na rynku choć to właśnie one niegdyś zapoczątkowały istnienie i silny rozwój nowoczesnych instrumentów klawiszowych określanych dzisiaj mianem syntezatorów cyfrowych. Najpopularniejsze syntezatory Yamaha Roland to dzisiejsza światowa czołówka z grupy instrumentów klawiszowych. Wyrafinowani użytkownicy tęsknią za brzmieniem syntezatorów analogowych które też ostatnimi czasy dają znać o sobie gdyż wiodące w tym nurcie firmy Prophet czy Oberheim z powodzeniem próbują na nowo przywrócić je do życia w technologicznie najbardziej nowoczesnym wydaniu tym samym radując serca miłośników starych syntezatorów. Syntezatory Roland czy Yamaha nie posiadają typowych styli muzycznych jak popularny keyboard ze wstępami i zakończeniami, ale dają niezwykłe możliwości kreowania własnych barw dodając do tego masę efektów a zatem każdy może brzmieć zupełnie inaczej i zależy to tylko od twórczej inwencji użytkownika. Wykorzystanie funkcji arpeggiatora na poszczególnych ścieżkach czasem aż do złudzenia może przypominać nowoczesne keyboardy. Jeżeli lubisz taką indywidualną twórczość przez samodzielne wpływanie na brzmienie, czasem wręcz balansowanie na pograniczu możliwości technologicznej inżynierii i granic wytrzymałości mocy obliczeniowych procesora podczas programowania a przy tym mając z tego dużo osobistej satysfakcji zamieniając to wszystko jeszcze w bardzo dobrą zabawę jednocześnie czerpiąc z tego ogromną radość i zadowolenie ze spędzonego w ten sposób czasu, to wybór syntezatora zamiast keyboardu będzie dla Ciebie wyśmienitym wyborem.

Jakie są rodzaje pianin cyfrowych?  Jakie pianina cyfrowe do nauki?

Jakie są zalety pianin cyfrowych scenicznych i stacjonarnych. Czy warto kupić pianino cyfrowe?

Pianina cyfrowe sceniczne i stacjonarne to niewątpliwie najbardziej dostojna grupa instrumentów klawiszowych pod względem wielkości i wyboru kolorystyki co dla wielu może mieć znaczenie podczas urządzania mieszkania. Pianina sceniczne zwykle ograniczają się tylko do dwóch kolorów czarnym i białym. Pianina cyfrowe Yamaha stacjonarne i gabinetowe oferowane są w szerokiej gamie kolorów a wysokie modele pianin występują również w kolorze czarny połysk w pięknej politurze fortepianowej określanej jako polished ebony czyli polerowany heban.

Pianino cyfrowe 88 klawiszy z ważoną klawiaturą /wychwytem/wymykiem/podwójną repetycją - co to oznacza ?
Wszystkie te nazwy są właściwe i potocznie używane. W tego typu instrumentach klawiszowych zwykle dominuje ważona klawiatura 88 lub 76 klawiszy czasem nawet ważona liniowo z odpowiednią gradacją na wzór klasycznego akustycznego pianina czy nawet bardziej prawdziwego akustycznego fortepianu gdzie co do zasady im wyższy model pianina cyfrowego tym lepszy komfort grania i lepsze poczucie gry prawie jak na prawdziwym akustycznym fortepianie Yamaha CFX. Takie brzmienie i barwa koncertowego fortepianu Yamaha CFX jako sample audio jest właśnie oferowana w wysokich modelach pianin cyfrowych Yamaha CLP ku radości użytkowników na każdym poziomie nauki gry na fortepianie od początkujących po akademicki. Dopełnieniem brzmienia YAMAHA CFX w pianinach Yamaha CLP jest wyśmienita druga barwa fortepianu Bosendorfer Imperial. Oprócz tych wspaniałych brzmień wyżej wymienionych klasycznych fortepianów znane również dobrze pianina cyfrowe Casio oferuję barwę stworzoną przy współpracy z C.Behstein natomiast pianina cyfrowe Roland mają własną próbkę dźwiękową pod nazwą super natural piano, która też cieszy się bardzo dużym uznaniem na rynku pianin i doskonale sprawdza się w studio. Współczesne pianino cyfrowe z powodzeniem zastąpi nam duże pianino czy fortepian a jedną z jego niewątpliwych zalet jest mała waga i wymiary gabarytowe co ma znaczenie podczas transportu więc z pewnością bardzo dobrze sprawdzi się jako przenośne pianino sceniczne. Bardziej mymagający użytkownicy którzy chcą zachować elegancki dostojny styl wizerunkowy mogą wybrać fortepian cyfrowy o tych samych parametrach co najwyższej klasy pianina cyfrowe.

Czy są Instrumenty klawiszowe typu pianino cyfrowe i keyboard z akompaniamentem w jednym?
Należy wspomnieć też o tym, że nowoczesne pianina cyfrowe potrafią łączyć w sobie funkcje kilku instrumentów różnych pod względem charakteru ich praktycznego wykorzystania jak również samego sposobu grania. Oznacza to, że możemy grać jak na keyboardzie wykorzystując style muzyczne lub wyłączyć podział klawiatury i grać na takim instrumencie jak na zwykłym pianinie. Większość tych instrumentów może służyć nam też jako klawiatura sterująca master keyboard połączona z komputerem lub innym instrumentem.

Organy kościelne cyfrowe to postęp XXI wieku

Cyfrowe organy kościelne to niewątpliwie wielki postęp technologii w samplowaniu dźwięku i naśladowaniu prawdziwych wielkich akustycznych instrumentów określanych jak król instrumentów muzycznych. Współczesna nowa technologia cyfrowa pozwoliła je zminiaturyzować zachowując piękno i potęgę brzmienia określając je mianem organów kościelnych cyfrowych a w dodatku bardzo mobilnych i łatwo przenośnych. Brzmieniem organów kościelnych możemy się cieszyć teraz nie tylko w dużych katedrach i kościołach ale również w mniejszych jednostkach kultu religijnego a także w domu.

Co to jest Klawiatura sterująca midi USB i do czego służy ? Jakie są rodzaje klawiatur sterujących ?

Klawiatury sterujące na pozór wyglądają tak jak zwykły keyboard czy syntezator ale ich przeznaczenie jest nieco inne. Pełnią one raczej funkcje kontrolne mniej lub bardziej zaawansowane i same z siebie raczej nie wydają dźwięku. Klawiaturę sterującą łączymy przez midi lub złącze USB. Możliwe jest sterowanie klawiaturą dźwięku prosto z komputera, modułu lub innego instrumentu midi. Zastosowanie małych klawiatur sterujących ma miejsce w komputerowych produkcjach domowych a większych z zakresu 61 i 88 klawiszy w profesjonalnych studiach przy produkcji nagrań. Klawiatury sterujące midi USB mają już też swoich następców przyjmując formę kształtu Keytar a łączność tych klawiatur sterujących jest już bezprzewodowa określana w symbolach jako Wireless. Przykładem są nowoczesne klawiatury sterujące Alesis.

Potrzebujesz wzmacniacz do instrumentów klawiszowych ? Zobacz wzmacniacze keyboardowe do występów na żywo.

Jeżeli zechcemy grając na dowolnym instrumencie klawiszowym wystąpić przed szerszą publicznością to z pewnością przyda nam się do tego celu odpowiedni wzmacniacz do instrumentów klawiszowych i o odpowiedniej mocy. Wzmacniacze do instrumentów klawiszowych typu combo charakteryzują się małym poręcznym rozmiarem ale też pełnym pasmem przenoszenia od bardzo niskich przez średnie aż po wysokie częstotliwości więc można do nich podłączać keyboardy, syntezatory, pianina cyfrowe a nawet cyfrowe organy kościelne oraz akordeony cyfrowe. Zaawansowane wzmacniacze wyposażone są w kilka wejść i mały mikser z procesorem efektów więc jednoczesne podłączenie dwóch lub więcej instrumentów a nawet mikrofonu nie będzie stanowiło problemu. Wzmacniacz keyboardowy może uczynić grę bardziej ekspresyjną a cały występ na żywo bardziej słyszalny dla szerokiej publiczności dlatego będąc posiadaczem instrumentu klawiszowego zawsze warto się w taki specjalistyczny wzmacniacz do instrumentów klawiszowych zaopatrzyć.

Akordeony cyfrowe Roland FR jako współczesny cud techniki. Ile kosztuje akordeon cyfrowy?

Czy warto kupić nowy akordeon cyfrowy Roland FR?

Uzupełnieniem obszernej grupy instrumentów klawiszowych a właściwie ich nie lada atrakcją są akordeony cyfrowe Roland których cena może do najniższych nie należy ale tradycyjne akordeony Hohner czy Weltmeister też stanowią przecież znaczny wydatek. Analizując możliwości i parametry użytkowe akordeonu cyfrowego cena wydaje się już dużo niższa w stosunku do jego możliwości a jego użytkowanie daje dużo satysfakcji grającemu akordeoniście i wywołuje elementy zaskoczenia u naszych słuchaczy. Akordeony cyfrowe Roland z każdym nowym modelem zbierają co raz lepsze opinie a ich zastosowanie ma już swoje ugruntowane szerokie miejsce w nauce gry i na estradzie.

Jak akcesoria klawiszowe wpływają na wykorzystanie keyboardów, syntezatorów i pianin cyfrowych?

Uzupełnieniem grupy instrumentów klawiszowych są dedykowane do nich akcesoria, które w znacznym stopniu przyczyniają się do pełnego wykorzystania zasobów naszego instrumentu. Kupując dowolny instrument klawiszowy zawsze warto sprawdzić w instrukcji jakie są do niego dedykowane akcesoria będące uzupełnieniem szczególnie dla bardziej wymagających użytkowników.