Gitara akustyczna wywodzi się od gitary klasycznej, ale różni się od niej pod wieloma względami. Wynalezienie jej spowodowane było chęcią naturalnego wzmocnienia dźwięku. Gitara akustyczna ma większe pudło rezonansowe, węższy gryf i metalowe struny, co bezpośrednio przekłada się na głośniejsze brzmienie i wyraźniejszą barwę instrumentu. Gitara akustyczna posiada wzmocnioną konstrukcję (zwłaszcza gryf i jego łączenie z korpusem), a także inny rodzaj kluczy i sposób mocowania strun. Znalazła bardzo szerokie zastosowanie w różnych gatunkach muzycznych. [czytaj więcej...]
Najlepiej jest wybrać taką gitarę akustyczną, której korpus, albo przynajmniej płyta wierzchnia zbudowane są z drewna. Sposób wykonania pudła rezonansowego gitary akustycznej decyduje o jej właściwościach brzmieniowych. Budżetowe gitary akustyczne posiadają korpus warstwowy, czyli wykonany ze sklejki. Jest to tanie i uniwersalne rozwiązanie. Takie gitary są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, jak temperatura i wilgotność powietrza, jednak ich brzmienie pozostawia wiele do życzenia. Sklejkowa gitara akustyczna po prostu źle brzmi.
O wiele lepsze brzmienie oferują gitary akustyczne, które mają pudło półmasywne. Oznacza to, że ich płyta wierzchnia wykonana jest z litego kawałka drewna świerkowego, mahoniowego lub cedrowego, a boki i tył ze sklejki. Zastosowanie drewnianej płyty wierzchniej zapewnia lepsze brzmienie i pełniejszy dźwięk, ale pamiętajmy, że taka gitara akustyczna wymaga już kontroli wilgotności powietrza w miejscu przechowywania.
Najbardziej profesjonalne gitary akustyczne posiadają budowę masywną, czyli wszystkie elementy ich korpusu są drewniane. Dla osiągnięcia optymalnych walorów brzmieniowych często łączy się ze sobą różne rodzaje drewna, na przykład świerkową płytę wierzchnią z mahoniowymi bokami i tyłem korpusu. Użycie prawdziwego drewna do budowy gitary akustycznej zapewnia niepowtarzalne pełne brzmienie i dźwięczność gitary. Warto dodać, że takie gitary są najbardziej wrażliwe na wszelkie czynniki zewnętrzne i wymagają szczególnej ostrożności, dlatego nie są polecane dla osób początkujących.
Rodzaj, wielkość i kształt pudła rezonansowego bezpośrednio wpływają na brzmienie gitary akustycznej. Najpopularniejsze typy gitar akustycznych, to:
Rodzaj drewna jest najważniejszym czynnikiem decydującym o brzmieniu gitary akustycznej, gdyż to właśnie na drewno przenoszone są drgania strun. Dobór drewna decyduje o tym jakie właściwości akustyczne będzie miała gitara. Najpopularniejsze rodzaje drewna do budowy korpusów i płyt wierzchnich gitar akustycznych to: świerk, cedr i mahoń.
Struny są bardzo ważnym elementem gitary, który decyduje o jej końcowym brzmieniu. Do gitary akustycznej zakładajmy najgrubsze struny, na jakich jesteśmy w stanie komfortowo grać. Istnieje taka zależność, że im grubsze struny, tym lepsze i pełniejsze brzmienie gitary akustycznej i jest to całkowita prawda. Drugą ważną kwestią są rodzaje strun. Producenci oferują struny do gitary akustycznej wykonane tradycyjnie lub ze specjalnymi powłokami. Do wyboru mamy powłoki, które nadają jasnego i ostrego brzmienia, stonowanego i ciepłego lub mocno przyciemnionego. Wybór zależy od tego jakie brzmienie chcemy osiągnąć. Zadbajmy też o jakość strun. Nie warto na nich oszczędzać. Lepiej trochę dopłacić i kupić porządny komplet strun, które będą trwałe i na długi czas zachowają swoją dźwięczność, podkreślając jednocześnie brzmienie naszego akustyka.
Jeżeli planujesz zakup niedrogiej gitary akustycznej, to być może zainteresuje Cię nasz artykuł pod tytułem "Gitara akustyczna do 1000zł". Mamy również coś dla osób początkujących, które stają właśnie przed zakupem swojej pierwszej gitary. Pomocna może okazać się tu porada "Jaka gitara na początek?"
Z muzycznymi pozdrowieniami: Zespół MusicAudio.pl