Gitara akustyczna wywodzi się od gitary klasycznej. Wynalezienie jej spowodowane było chęcią naturalnego wzmocnienia dźwięku. Zastosowano w niej większe pudło rezonansowe, węższy gryf i metalowe struny, co bezpośrednio przełożyło się na głośniejsze brzmienie i wyraźniejszą, ostrzejszą barwę. Gitara akustyczna posiada wzmocnioną konstrukcję (zwłaszcza gryf i jego łączenie z korpusem), a także inny rodzaj kluczy i sposób mocowania strun. Znalazła bardzo szerokie zastosowanie w różnych gatunkach muzycznych, takich jak blues, jazz, rock, country, folk, czy pop ... [więcej informacji na temat gitar akustycznych >>>]
Jaką gitarę akustyczną wybrać i czym się kierować?
Gitara jest instrumentem drewnianym. Sposób wykonania pudła rezonansowego decyduje o jej właściwościach akustycznych. Zdecydowanie największa grupa najbardziej dostępnych gitar posiada pudło warstwowe, czyli sklejkowe. Są uniwersalne i odporne czynniki zewnętrzne, jak temperatura i wilgotność powietrza. Kolejną grupą są gitary z nieco wyższej półki cenowej, które mają pudło półmasywne. Oznacza to, że ich płyta wierzchnia wykonana jest z masywnego drewna, a boki i tył z warstwowego materiału. Zapewniają pełniejszy dźwięk, ale wymagają kontroli wilgotności powietrza w miejscu przechowywania. Najbardziej profesjonalne gitary akustyczne posiadają budowę masywną, czyli w całości wykonane są z masywnego drewna. Jakość użytych materiałów jest na najwyższym poziomie, co zapewnia niepowtarzalne zawodowe brzmienie. Należy jednak pamiętać, że takie gitary są najbardziej wrażliwe na wszelkie czynniki zewnętrzne i wymagają szczególnej ostrożności, dlatego nie są polecane dla osób początkujących. Wielkość i kształt pudła rezonansowego bezpośrednio wpływają na brzmienie, dlatego gitary akustyczne dzielą się na kilka typów. Warto przed zakupem zapoznać się z nimi, aby wybrać najlepszy dla siebie instrument. Dla ułatwienia wyboru przedstawiamy najważniejsze grupy gitar akustycznych.
Dreadnought - najbardziej uniwersalny i wszechstronny typ gitary akustycznej. Oferuje bogate brzmienie i całą paletę tonów, od basowych, po jasne wysokie brzmienia. Idealna dla początkujących muzyków i osób, które oczekują najbardziej uniwersalnego instrumentu.
Parlor - nieco mniejsze pudło rezonansowe, które bardziej podkreśla tony średnie, a jego brzmienie jest mniej "agresywne". Szczególnie popularne w gatunkach jazzowych. Ze względu na wymiary świetnie sprawdza się w podróży, a także będzie idealnym wyborem dla dzieci.
Jumbo - zdecydowanie większy typ gitar akustycznych. Duże pudło rezonansowe sprawia, że dźwięk jest głośny i pełny, z uwypuklonym basem. Ze względu na rozmiary, niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort z gry na takiej gitarze.
Grand Concert - nowoczesny typ gitary akustycznej. Posiada stosunkowo małe pudło i najczęściej wykorzystywana jest przez muzyków grających palcami, a nie kostką.
Grand Auditorium - rozmiar tej gitary znajduje się pomiędzy typami Drednought i Grand Concert. Dobrze sprawdza się zarówno do gry kostką, jak i w stylu fingerstyle. Brzmienie jest ciepłe i wyważone w całej skali.
Grand Symphony - grupa gitar akustycznych charakteryzująca się dużym pudłem i silnym, głośnym brzmieniem. Mają o wiele mocniejszy bas, niż w przypadku innych typów.
Grand Orchestra - Gitary akustyczne z największym pudłem rezonansowym, które zapewnia silne podbicie strun basowych, bardzo donośny dźwięk i długi sustain. Gwarantują szeroki zakres dynamiki i nasycony mocny dźwięk.
Gitary akustyczne 12-strunowe - jak sama nazwa wskazuje, posiadają one nie 6, a 12 strun ułożonych parami. Poszczególne struny w tych parach są umieszczone tak blisko siebie, aby podczas szarpnięcia zabrzmiały jednocześnie. Dzięki takiej konstrukcji gitary te mają bardzo charakterystyczny wyrazisty i pełny dźwięk, choć oczywiście ze względu na technikę grania polecane są głównie osobom już doświadczonym.
Jednym z najważniejszych elementów w gitarze akustycznej jest płyta wierzchnia, gdyż to właśnie na nią przenoszone są drgania strun. Bezpośrednio wpływa ona na uzyskiwany dźwięk. Dobór drewna na płytę wierzchnią decyduje o tym, jakie właściwości akustyczne będzie miał nasz instrument. Najczęściej wykorzystywane są dwa gatunki drewna:
Świerk – najpopularniejszy w produkcji płyty wierzchniej. Zapewnia jasne i dźwięczne brzmienie. Daje duży zakres dynamiki.
Cedr – bardziej miękki, niż świerk. Jednocześnie nie jest tak sprężysty, co sprawia, że lepiej znosi działanie czynników zewnętrznych (wilgoć, zmiany temperatury). Daje niższy, cieplejszy, bardziej zbasowany dźwięk i dłuższy sustain.
Gitary akustyczne mogą również występować w wersji elektroakustycznej. Są to dokładnie te same gitary, ale w ich wnętrzu znajduje się przetwornik piezoelektryczny, a na boku korpusu aktywny przedwzmacniacz. Często mają również wbudowany elektroniczny tuner do strojenia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu instrument możemy nagłośnić bezpośrednio kablem, a nie zewnętrznym mikrofonem. Najczęściej takie gitary przydatne są dla osób występujących na scenie.