NAGŁOŚNIENIE

Nagłośnienie estradowe, studyjne i nagłośnienie do domu


Nagłośnienie jest niezbędne wszędzie, tam gdzie zachodzi potrzeba przesłania dźwięku na określoną odległość, aby był dobrze słyszalny dla odbiorców. Wykorzystywane jest na wszelkich imprezach, koncertach, eventach, wydarzeniach kulturalnych, a także w studiach nagraniowych, teatrach, kinach, restauracjach i w domu. Nagłośnienie to zestaw składający się z wielu urządzeń, takich jak kolumny aktywne i pasywne, subwoofery, mikrofony, miksery, wzmacniacze/końcówki mocy i wiele innych akcesoriów nagłośnieniowych. [czytaj więcej...]

Nagłośnienie sceniczne, nagłośnienie estradowe


Nagłośnienie jest potrzebne bez względu na rodzaj imprezy. Mały event, duży koncert, recital, czy występ konferansjera zawsze wymagają wzmocnienia i przesłania dźwięku. Wszelkie wydarzenia odbywające się w salach koncertowych, klubach i na otwartych przestrzeniach potrzebują odpowiedniego nagłośnienia, aby wykonywane utwory i mówione teksty były dobrze słyszalne dla publiczności. Odpowiednie nagłośnienie sceniczne jest kluczowe do stworzenia niezapomnianego doświadczenia dla widzów i słuchaczy.


Nagłośnienie w sklepie muzycznym MusicAudio


W kategorii "nagłośnienie" znajdziesz wszystkie niezbędne urządzenia audio, które są potrzebne do skompletowania pełnego zestawu nagłośnieniowego. Posiadamy szeroki asortyment sprzętu audio, dzięki któremu uzyskasz idealnie czysty dźwięk o odpowiedniej mocy. Niezależnie od tego czy realizujesz nagłośnienia dużych koncertów, prowadzisz nagrania studyjne, czy po prostu szukasz nagłośnienia do domu - w naszym sklepie muzycznym znajdziesz wszystko czego potrzebujesz. Oferowane przez nas sprzęty cechuje niezawodność, wysoka jakość oraz najlepsza cena.


Elementy nagłośnienia


Jak już wyżej wspomnieliśmy - nagłośnienie to układ złożony z wielu sprzętów audio, które mają za zadanie wzmocnić, nagłośnić i przesłać dźwięk w jak najlepszej jakości, aby był dobrze słyszalny w każdym miejscu nagłaśnianej powierzchni.

Sprzęty i urządzenia audio, z których składa się każdy rodzaj nagłośnienia, to:

Kolumny głośnikowe i subwoofery
Kolumny głośnikowe i subwoofery można nazwać sercem nagłośnienia. Kolumny to głośniki, które ostatecznie odtwarzają dźwięk przesłany do nich ze wszystkich innych elementów nagłośnienia. Dzielą się na kolumny pasywne, które wymagają zewnętrznego wzmacniacza i kolumny aktywne, które wzmacniacz mają już wbudowany. Zależnie od rodzaju wydarzenia należy dobrać odpowiednie kolumny, które będę miały właściwą wielkość i moc, aby dały radę nagłośnić imprezę. Bardzo dobrą opinią wśród kolumn głośnikowych cieszą się kolumny JBL, RCF i Electro-Voice.
Subwoofery, czyli kolumny basowe, to specjalne kolumny niskotonowe, które odpowiadają za dobre brzmienie basów.

Miksery audio
Miksery audio to niezbędny element niemal każdego nagłośnienia. Mówiąc w dużym skrócie – mikser audio to urządzenie, do którego podłączamy wszystkie mikrofony, instrumenty, odtwarzacze i inne źródła dźwięku. Każdy z tych komponentów jest przyporządkowany do oddzielnego kanału, czyli wejścia w mikserze. Dzięki temu możemy oddzielnie modelować brzmienie, kontrolować głośność sygnału i ilość gainu (wzmocnienia), korygować tony niskie, średnie i wysokie, a nawet nakładać efekty, takie jak reverb czy delay. Za pomocą miksera dosłownie miksujemy sygnał z różnych źródeł, porządkujemy wszystkie składowe i nadajemy charakter sygnałowi, który następnie z miksera przesyłany jest już na kolumny, które go nagłośnią. W zależności od potrzeb można wybrać mikser cyfrowy lub mikser analogowy z odpowiednią ilością potrzebnych wejść i wyjść, a także dodatkowych efektów.

Mikrofony
Mikrofony to urządzenia, które przetwarzają fale dźwiękowe na prąd zmienny. Ze względu na rodzaj nagłaśnianego sygnału mikrofony dzielą się na:

  • Mikrofony do wokalu - czyli takie, do których śpiewamy i mówimy. Mogą występować w formie mikrofonów doręcznych, nagłownych lub przypinanych (krawatowych) – idealnych dla tańczących wokalistów czy chórków.

  • Mikrofony instrumentalne – urządzenia przeznaczone do przechwytywania dźwięku instrumentów, na przykład fortepianu, perkusji, gitary klasycznej, trąbki, saksofonu, akordeonu, czy harmonijki ustnej.
Warto dodać, że mikrofony dzielą się także na dwie grupy ze względu na ich charakterystykę kierunkową.
Mikrofony dynamiczne to takie, które muszą być blisko źródła dźwięku, na przykład blisko ust wokalisty. Im dalej - tym dźwięk będzie słabszy.
Mikrofony pojemnościowe sprawdzą się z kolei na większej odległości od źródła dźwięku. Chcąc nagłośnić cały chór wystarczy postawić z przodu kilka mikrofonów pojemnościowych, zamiast każdemu wokaliście dawać do ręki mikrofon dynamiczny. Mikrofony pojemnościowe to też w większości mikrofony instrumentalne, które stoją blisko instrumentu, na przykład zbierają dźwięk fortepianu, bądź poszczególnych bębnów z zestawu perkusyjnego.
Większość producentów oferuje mikrofony w formie tradycyjnej, czyli na kablu, a także w formie mikrofonów bezprzewodowych

Wzmacniacze i końcówki mocy
Wzmacniacze to kolejny ważny element nagłośnienia. Napędza on głośniki, aby był słyszalny w nich dźwięk. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – głośniki aktywne mają wbudowane wzmacniacze, ale do napędzenia głośników pasywnych potrzeba właśnie użycia zewnętrznego wzmacniacza. Dobra końcówka mocy zapewnia wysoką jakość brzmienia, pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrana i właściwie dopasowana do głośników.

Odsłuchy i monitory sceniczne
Monitory sceniczne to bardzo przydatny i doceniany przez wykonawców element nagłośnienia. Są to kolumny, które ustawia się na scenie w stronę muzyków. Dzięki temu wykonawcy mogą dokładnie słyszeć swoje brzmienie, które przesyłane jest dla publiczności z głównych kolumn. Monitory mogą występować również w formie odsłuchów dousznych. W tym przypadku każdy artysta posiada słuchawki i przypięty do części garderoby bezprzewodowy bodypack, czyli małe urządzenie, które odbiera dźwięk z miksera i przekazuje go do słuchawek. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż na scenie jest o wiele ciszej, a ponadto każdy z użytkowników może sam regulować sobie poziom głośności instrumentów i wokali w odbieranym przez siebie sygnale, a także finalną głośność całego miksu.

Akcesoria do nagłośnienia
Oprócz wyżej wymienionych dużych elementów nagłośnienia, nie można zapomnieć także o pozostałych jego częściach zaliczanych do grupy akcesoriów nagłośnieniowych. Jest to bardzo szeroka grupa drobniejszych, ale ważnych sprzętów, bez których nagłośnienie by nie zadziałało, jak chociażby kable i przewody. Do tego wszystkiego uzupełnieniem jest jeszcze wiele akcesoriów, jak procesory efektów, systemy bezprzewodowe testery kabli, testery sygnału i statywy.

Nagłośnienie do domu, nagłośnienie do restauracji i inne


Nagłośnienie to nie tylko potężne zestawy estradowe. To również małe głośniki instalacyjne, nagłośnienie sufitowe, ścienne i nagłośnienie radiowęzłowe. Spotykamy je na co dzień w wielu miejscach, na przykład w kościele, na siłowni, w galeriach handlowych, restauracjach i klubach. Również do nagłośnienia zaliczymy zwykły wzmacniacz gitarowy, głośnik bluetooth i niewielką kolumnę do karaoke.


Ile trzeba zapłacić za nagłośnienie?


Ceny nagłośnienia zależne będą od ilości i jakości sprzętu, który będzie potrzebny do oprawy muzycznej. Nagłośnienie musi byś precyzyjnie dobrane pod kątem miejsca, powierzchni, warunków akustycznych i liczby słuchaczy, do których dźwięk ma dotrzeć. Nagłośnienie koncertu będzie wymagało o wiele bardziej zaawansowanego i potężniejszego sprzętu, niż nagłośnienie konferencji, czy występu na akademii szkolnej. Ważne, aby osoba obsługująca sprzęt zapoznała się wcześniej z repertuarem występujących i warunkami danego miejsca, aby odpowiednio dobrać wszelkie komponenty i parametry. Warto sprawdzić jaka będzie potrzebna moc kolumn, ilość wejść w mikserze, a także ilość i rodzaj mikrofonów i kabli. Trzeba wiedzieć wcześniej jakie instrumenty i odtwarzacze będą nagłaśniane, aby odpowiednio przygotować wszystkie sprzęty nagłośnienia. Moc i natężenie dźwięku, a także prawidłowe działanie wszystkim elementów należy także bezwzględnie przetestować na próbie poprzedzającej sam występ.

Sklep muzyczny MusicAudio oferuje szeroki wybór urządzeń przeznaczonych do profesjonalnego nagłaśniania dużych i małych imprez, a także dla osób, które od czasu do czasu lubią coś zagrać i zaśpiewać przed niedużym gronem słuchaczy. Zapewniamy pełne wsparcie podczas kompletowania wszystkich elementów nagłośnienia. Zapraszamy!