NAGŁOŚNIENIE

Komu i do czego potrzebne jest nagłośnienie?

Profesjonalne nagłośnienie jest niezbędne wszędzie, tam gdzie zachodzi potrzeba przesłania dźwięku na pewną odległość tak, aby był dobrze słyszalny dla odbiorców. Bez względu na rodzaj imprezy – czy jest to mały event, duży koncert, recital, szkolna akademia, czy występ konferansjera. Wszelkie imprezy odbywające się w salach koncertowych, klubach, instytucjach czy na otwartych przestrzeniach potrzebują odpowiedniego nagłośnienia, aby wykonywane utwory czy mówione teksty były dobrze słyszalne dla publiczności. Odpowiednie nagłośnienie sceniczne jest kluczowe do stworzenia niezapomnianego doświadczenia dla widzów i słuchaczy. Jest to zestaw składający się z wielu urządzeń, takich jak kolumny aktywne i pasywne, subwoofery, mikrofony, miksery, wzmacniacze/końcówki mocy i wiele innych akcesoriów nagłośnieniowych, które mają za zadanie wzmocnić i przekazać na określoną odległość dźwięk ze sceny. Sklep muzyczny MusicAudio oferuje szeroki wybór urządzeń przeznaczonych do profesjonalnego nagłaśniania dużych i małych imprez, a także dla osób, które od czasu do czasu lubią coś zagrać i zaśpiewać przed niedużym gronem słuchaczy. [czytaj więcej...]

Nagłośnienie sceniczne – z czego się składa?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, nagłośnienie to układ złożony z wielu elementów, które mają za zadanie wzmocnić, nagłośnić i przesłać dźwięk w jak najlepszej jakości, aby był dobrze słyszalny przez odbiorcę w każdym miejscu nagłaśnianej powierzchni. Co tak na prawdę składa się na taki zestaw? Jakie sprzęty są potrzebne, aby nagłośnienie odpowiednio spełniało swoją funkcję? Podstawowy zestaw sceniczny powinien zawierać:

Mikrofony – czyli urządzenia, które przetwarzają fale dźwiękowe na prąd zmienny. Dzielą się na kilka grup ze względu na zastosowanie. Mikrofony wokalowe, czyli takie, do których śpiewamy i mówimy. Mogą występować w formie mikrofonów doręcznych, nagłownych lub przypinanych (krawatowych) – idealnych dla tańczących wokalistów czy chórków. Mikrofony instrumentalne – czyli takie, które zbierają dźwięk instrumentów, np. fortepianu, perkusji, gitary klasycznej, trąbki, saksofonu, akordeonu, czy harmonijki ustnej. Dodatkowo mikrofony dzielą się także na dwie grupy ze względu na charakterystykę kierunkową. Mikrofony dynamiczne, to takie, które muszą być blisko źródła dźwięku, np. blisko ust wokalisty. Im dalej, tym dźwięk będzie słabszy. Mikrofony pojemnościowe sprawdzą się z kolei na większej odległości od źródła dźwięku. Chcąc nagłośnić cały chór wystarczy postawić z przodu kilka mikrofonów pojemnościowych, zamiast każdemu wokaliście dawać do ręki mikrofon dynamiczny. Mikrofony pojemnościowe to też w większości mikrofony instrumentalne, które stoją blisko instrumentu. np zbierają dźwięk fortepianu, bądź poszczególnych bębnów z zestawu perkusyjnego. Warto wspomnieć, że dla wygody użytkowników i zwiększenia funkcjonalności możemy wybrać tradycyjne mikrofony na kablu i systemy mikrofonów bezprzewodowych. Najpopularniejszymi producentami mikrofonów są między innymi Shure, Sennheiser, Beyerdynamic, AKG, Rode, Prodipe.

Miksery – sprzęt niemal niezbędny do nagłośnienia każdej imprezy. W dużym skrócie – mikser to urządzenie, do którego podłączamy wszystkie mikrofony i instrumenty. Każdy z tych komponentów jest przyporządkowany do oddzielnego kanału, na którym możemy modelować brzmienie, np. kontrolować głośność i ilość gainu, korygować tony niskie, średnie i wysokie, a nawet nakładać efekty, takie jak reverb czy delay. Za pomocą miksera dosłownie miksujemy sygnał z różnych źródeł, porządkujemy wszystkie składowe i nadajemy charakter sygnałowi, który następnie z miksera przesyłany jest już na kolumny, które go nagłośnią. W zależności od potrzeb można wybrać mikser cyfrowy lub mikser analogowy z odpowiednią ilością potrzebnych wejść i wyjść, a także dodatkowych efektów. Topowi producenci, którzy oferują najlepsze produkty w tym segmencie, to między innymi Dynacord, Allen&Heath, Yamaha, Soundcraft, Behringer, RCF, Reloop.

Kolumny i subwoofery – to właściwie serce całego zestawu. Kolumny to głośniki, które odtwarzają dźwięk. Dzielą się na kolumny pasywne, które wymagają zewnętrznego wzmacniacza i kolumny aktywne, które mają już wbudowany wzmacniacz. Zależnie od rodzaju wydarzenia należy dobrać odpowiednie kolumny, które będę miały właściwą wielkość i moc, aby dały radę nagłośnić imprezę. Subwoofer to specjalna kolumna, która odpowiada za odpowiednie brzmienie basów. W sklepie muzycznym MusicAudio posiadamy ogromny wybór kolumn najbardziej znanych światowych producentów, takich jak Dynacord, Electro-Voice, Yamaha, RCF, db Technologies, JBL, Peavey, Behringer, Alto i wiele innych...

Wzmacniacze estradowe – kolejny ważny element nagłośnienia. Wzmacniacz pozwala poprawić moc i jakość brzmienia pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrany i dopasowany do instrumentu, mikrofonu czy kolumn. Na scenie świetnie sprawdzają się małe wzmacniacze wokalne i instrumentalne przypisane bezpośrednio do konkretnych urządzeń, natomiast duże wzmacniacze i końcówki mocy napędzają pasywne kolumny.

Odsłuchy sceniczne (monitory sceniczne) – bardzo przydatny i doceniany przez wykonawców element. Są to kolumny, które ustawia się na scenie w stronę muzyków. Dzięki temu wykonawcy mogą dokładnie słyszeć swoje brzmienie, które przesyłane jest dla publiczności z głównych kolumn. Monitory występują również w formie odsłuchów dousznych. W tym przypadku każdy artysta posiada słuchawki i przypięty bezprzewodowy bodypack, który odbiera dźwięk z miksera i przekazuje go do słuchawek. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż na scenie jest o wiele ciszej, a ponadto każdy z wykonawców może sam regulować sobie poziom głośności instrumentów i wokali w odbieranym przez siebie sygnale, a także finalną głośność całego miksu.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wiele mniejszych podzespołów, jak procesory efektów, systemy bezprzewodowe, kable, testery kabli, testery sygnału, statywy itp.

Nagłośnienie to nie tylko potężne zestawy estradowe. To również małe głośniki instalacyjne, nagłośnienie sufitowe, ścienne, czy np. nagłośnienie radiowęzłowe Monacor. Spotykamy je na co dzień w wielu miejscach, np.w kościele, na siłowni, w sklepach, galeriach, restauracjach, klubach itd. Również do nagłośnienia zaliczymy zwykły piecyk gitarowy, wzmacniacz klawiszowy i niewielką kolumnę do karaoke.

Jak dobrać nagłośnienie i ile to będzie kosztować?

Sprzęt nagłaśniający musi byś odpowiednio dobrany pod kątem miejsca, powierzchni, warunków akustycznych i liczby słuchaczy, do których dźwięk ma dotrzeć. Nagłośnienie koncertu będzie wymagało o wiele bardziej zaawansowanego i potężniejszego sprzętu, niż np. nagłośnienie konferencji, czy występu na akademii szkolnej. Ważne, aby osoba obsługująca sprzęt zapoznała się wcześniej z repertuarem występujących i warunkami danego miejsca, aby odpowiednio dobrać wszelkie komponenty i parametry. Warto sprawdzić jaka będzie potrzebna moc kolumn, ilość wejść w mikserze, ilość i rodzaj mikrofonów i kabli na scenie, jakie instrumenty i odtwarzacze trzeba będzie nagłośnić. Moc i natężenie dźwięku, a także prawidłowe działanie wszystkim elementów należy także bezwzględnie sprawdzić ponownie na próbie poprzedzającej sam występ. Ceny nagłośnienia zależne będą od ilości i jakości sprzętu, który będzie potrzebny do oprawy muzycznej. W sklepie muzycznym MusicAudio można zasięgnąć porady i uzyskać fachowe informacje na temat sprzętów muzycznych podczas kompletowania nagłośnienia. Zapraszamy!