Czym się różni perkusja elektroniczna od akustycznej?
Perkusja elektroniczna naśladuje pod względem brzmienia, budowy i wydobywania dźwięku. Zasada gry jest identyczna – perkusista uderza pałkami (i pedałami stopy, hi hatu) w pady cyfrowe, które odpowiadają poszczególnym elementom perkusji tradycyjnej i rozmieszczone są w takiej samej kolejności. Te dwa rodzaje perkusji różnią się jednak od siebie pod względem użytkowym.
Najważniejsze różnice to:
Głośność
Perkusja elektroniczna w porównaniu z perkusją akustyczną jest po prostu cicha. Uderzanie pałkami w elektroniczne pady generuje ciche stłumione stuknięcia - nieporównywalne głośnością do skali natężenia dźwięku jaki generuje perkusja akustyczna.
Wielkość
Perkusja elektroniczna zajmuje mniej miejsca od akustycznej. Cyfrowe pady są o wiele mniejsze od dużych akustycznych bębnów, kotłów i blach. Pady te umieszczone są na zgrabnej ramie perkusyjnej, która dodatkowo kompresuje ilość potrzebnego miejsca (w przeciwieństwie do oddzielnie ustawianych statywów perkusji akustycznej). Elektroniczne zestawy perkusyjne zajmują znacznie mniej miejsca niż ich akustyczne odpowiedniki, co sprawia, że są nie tylko łatwiejsze w transporcie, ale też można je rozstawić na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.
Zasilanie
Tutaj sprawa jest jasna. Perkusja akustyczna nie wymaga żadnego zasilania, a perkusja elektryczna musi być podłączona do prądu aby działać.
Nagłośnienie
Perkusji elektronicznej nie nagłaśnia się za pośrednictwem mikrofonów, tak jak zestaw akustyczny. Tutaj sygnał dźwiękowy uzyskiwany jest na drodze wyjścia liniowego lub MIDI.
Zalety perkusji elektronicznej
- jest cicha
- zajmuje stosunkowo niedużo miejsca
- jest lekka i łatwa w transporcie
- można na niej grać używając głośników lub słuchawek
- jeden zestaw perkusji elektrycznej może symulować dźwięk kilku zestawów akustycznych
- perkusje elektroniczne posiadają wiele praktycznych funkcji, które mogą sprawdzić się u początkującego perkusisty (odtwarzanie gotowego podkładu muzycznego, metronom).
Jak wybrać perkusję elektroniczną?
Przede wszystkim postaw na sprawdzoną markę i wybieraj spośród najbardziej doświadczonych producentów perkusji elektronicznych. Idealnym wyborem będzie perkusja elektroniczna , lub . To właśnie te firmy oferują największy wybór różnych modeli zestawów perkusyjnych dla użytkowników w każdym stopniu zaawansowania. U początkujących perkusistów świetnie sprawdzi się perkusja lub perkusja elektroniczna . Na uwagę zasługuje również perkusja .
Warto dodać, że zestawy elektroniczne są również popularne wśród zaawansowanych perkusistów, którzy wykorzystują je do ćwiczeń, nagrań studyjnych lub mniejszych koncertów, gdzie tradycyjna perkusja byłaby po prostu za głośna. Doświadczeni perkusiści będą raczej wybierać z wyższych modeli, jak na przykład , czy nawet . Perkusje elektroniczne mają wiele zalet i są chętnie wybieraną przez perkusistów alternatywą dla .
Na co zwrócić uwagę przy zakupie perkusji elektronicznej?
Moduł brzmieniowy
Moduł cyfrowy kreuje brzmienie perkusji elektronicznej. Jeżeli będzie dobrze wybrany - to nie tylko uprzyjemni grę, ale także zachęci do dalszej nauki. W tym przypadku najlepiej kierować się w oparciu o swój własny słuch, ponieważ każdy ma inne preferencje brzmieniowe i oczekuje innego dźwięku.
Pady
Pady z sensorami to elementy perkusji elektronicznej, które zastępują tradycyjne bębny i . Przenoszą sygnał uderzenia pałek do modułu. Jakość i wytrzymałość padów jest bardzo ważna. Pady użyte w perkusji elektronicznej mogą być:
- siateczkowe - najbardziej odzwierciedlają grę na instrumencie akustycznym, a dodatkowo są bardzo ciche. Ulegają zużyciu, ale można je wymieniać.
- silikonowe - mają strukturę wypełnioną pęcherzykami, co sprawia, że są one wyjątkowo ciche i niezawodne. Na padach silikonowych są oparte przede wszystkim perkusje elektroniczne Yamaha.
- gumowe – najtańszy rodzaj padów. Sprawiają, że odgłos uderzenia jest krótki i bardzo czytelny, a więc i są nieco głośniejsze.
Pad stopy
Producenci perkusji elektronicznych oferują w tej kwestii kilka podstawowych rozwiązań. Te najpopularniejsze to:
- pady, które nie wymagają mechanizmu - jest to rozwiązanie ciche i stosunkowo tanie, ale jednocześnie nie dające realnego odczucia gry.
- pady ułożone wertykalnie - obsługiwane mechanizmem stopy perkusyjnej z zakrzywionym prętem. Ich zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca (takie pady są wykorzystywane między innymi przez perkusje elektroniczne Alesis).
- klasyczne pady stopy - tutaj pad jest ułożony pionowo na wsporniku, do którego montowany jest mechanizm stopy. Ten rodzaj pada zapewnia takie same odczucia jak w przypadku klasycznego bębna basowego, a więc jest bardzo realistyczny.
Rama perkusyjna
Rama perkusji elektronicznej musi być solidna, aby cały zestaw był stabilny podczas grania. Niestety, jest to wada wielu najtańszych zestawów, dlatego warto przed zakupem sprawdzić ten ważny aspekt techniczny.
Czy warto kupić perkusję elektroniczną?
Tak, perkusja elektroniczna jest świetnym wyborem do gry w domu. Jest cicha, zajmuje mało miejsca i łatwo ją transportować, dzięki czemu stanowi doskonałą opcję dla osób początkujących i perkusistów, którzy chcą ćwiczyć w domu. Wystarczy wybrać odpowiedni dla siebie model i cieszyć się z możliwości, które daje ten instrument.
Z muzycznymi pozdrowieniami: Zespół MusicAudio.pl