Perkusje elektroniczne (dziś produkowane przez wiele firm takich jak: Alesis, Yamaha, Roland, Medeli czy Behringer) posiadają wiele zalet. Wśród tych najważniejszych trzeba wymienić kilka podstawowych. Są ciche ( choć nie zupełnie ) - wytwarzają znacznie mniej hałasu niż zestawy tradycyjne (głośność może być regulowana lub całkowicie wyłączona). Elektroniczne zestawy perkusyjne zajmują znacznie mniej miejsca niż ich akustyczne odpowiedniki, co sprawia, że jest nie tylko łatwiejszy w transporcie, ale też może być rozstawiony na stosunkowo niewielkiej przestrzeni ... [czytaj więcej...]
Zestawy perkusji elektrycznych ( elektronicznych) - krótka historia, zalety i kryteria wyboru.
Postęp technologiczny dotyka każdej dziedziny życia - także tej muzycznej. A świat muzyczny zrewolucjonizowały zestawy perkusji elektronicznych. Pierwsze elektroniczne perkusje zaczęły powstawać w latach 70 - tych XX wieku, a za ich prekursora został uznany perkusista grupy The Moody Blues Graem Edge. To właśnie na ich albumie z roku 1971 został wykorzystany nowy rodzaj perkusji, który od tej pory był już regularnie używany do różnorodnych produkcji muzycznych. I co ciekawe - perkusje elektroniczne są używane nie tylko w muzyce rockowej, popowej czy bluesowej, ale także w muzyce symfonicznej bądź klasycznej. Wtedy też producenci sprzętu muzycznego odkryli, iż nowy instrument ekspresowo zdobywa rynek, co przeniosło się na ich zwiększoną produkcję. Dlatego też dzisiaj dostępne są perkusje elektroniczne firmy Roland, perkusje elektroniczne Behringer, perkusje elektroniczne Yamaha i wiele innych. I to dzięki temu ktoś kto chce grać na takiego rodzaju perkusji ma naprawdę spory wybór.
Dlaczego akurat perkusja elektroniczna?
Wytwarzają znacznie mniej hałasu niż zestawy tradycyjne. Można na nich grać używając tylko i wyłącznie słuchawek ( bez żadnego nagłośnienia ). Jeden zestaw perkusji elektrycznych może symulować dźwięk kilku zestawów akustycznych - na przykład perkusję jazzową czy zestaw zespołu rockowego.
Zestawy perkusji elektronicznej nie musza być nagłaśniane za pośrednictwem mikrofonów (w zamian sygnał dźwiękiowy uzyskuje się za pośrednictwem wyjścia liniowego lub MIDI. Perkusje elektroniczne posiadają wiele praktycznych funkcji, które mogą sprawdzić się u początkującego perkusisty (na przykład granie gotowych utworów lub metronom). Zestaw perkusji elektronicznej jest zdecydowanie mniejszy od zestawu perkusji akustyczne ( mniej potrzebnego miejsca ). Perkusje elektroniczne mają także możliwość odtworzenia gotowego podkładu muzycznego. Mówiąc o zaletach perkusji elektronicznej nie można też nie wspomnieć o tym, iż są one oferowane przez wiele marek i występują w wielu wariantach - na przykład perkusje elektroniczne Roland, perkusje elektroniczne Yamaha czy perkusje elektroniczne Alesis. A to sprawia, iż każdy kto zechce grać na takiej perkusji znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Perkusja elektroniczna - jak wybrać?
Perkusje elektroniczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż odznaczają się wieloma zaletami. Jednak tutaj pojawia się jedno z podstawowych pytań - jak wybrać zestaw perkusji elektronicznej? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.
Moduł brzmieniowy
Moduł brzmieniowy - jeżeli będzie dobrze wybrany - to nie tylko uprzyjemni grę, ale także zachęci do dalszej nauki. W tym przypadku najlepiej kierować się w oparciu o swój własny słuch, który jest dosyć indywidualny. Najlepsze brzmienie instrumentu zapewniają perkusje elektroniczne Yamaha i perkusje elektroniczne Roland. Jednak te tańsze - takie jak Alesis czy Behringer - także charakteryzują się całkiem dobrym brzmieniem.
Materiał, z którego zostały wykonane pady
Pady użyte w perkusji elektronicznej mogą być siateczkowe, silikonowe lub gumowe. Pady siateczkowe najbardziej odzwierciedlają grę na instrumencie akustycznym, a dodatkowo są bardzo ciche. I chociaż ulegają zużyciu, to można je wymienić. Na padach silikonowych są oparte przede wszystkim perkusje elektroniczne Yamaha. Ten rodzaj padów ma strukturę wypełnioną pęcherzykami, co sprawia, iż są one wyjątkowo ciche i niezawodne. Natomiast pady gumowe sprawiają, iż odgłos uderzenia jest krótki i bardzo czytelny. Ich sporą zaletą jest to, iż należą do tych najtańszych.
Pad stopy
Producenci perkusji elektronicznych oferują w tej kwestii kilka podstawowych rozwiązań. Te najpopularniejsze to:
Pady, które nie wymagają mechanizmu stopy perkusyjnej - jest to rozwiązanie ciche i stosunkowo tanie, ale jednocześnie nie dające realnego odczucia grania. Pady ułożone wertykalnie - pady obsługiwane mechanizmem stopy perkusyjnej z zakrzywionym prętem, których sporą zaletą jest to, iż zajmują niewiele miejsca (takie pady są wykorzystywane między innymi przez perkusje elektroniczne Alesis). Równie częstym i dobrym wyborem jest klasyczny pad stopy. Tutaj pad jest ułożony pionowo na wsporniku, do którego montowany jest mechanizm stopy. Ten rodzaj pada zapewnia takie same odczucia jak w przypadku klasycznego bębna basowego.