23 PAŹDZIERNIKA 2024
![]() |
Każda gitara to delikatny drewniany instrument. Zarówno gitara elektryczna, akustyczna, klasyczna, jak i wszystkie pozostałe typy gitar wymagają od użytkownika odpowiedniej dbałości, aby mogły przez wiele lat zachowywać swoje walory estetyczne i brzmieniowe. Regularna konserwacja i odpowiednie przechowywanie gitary chronią nie tylko od uszkodzeń, ale także zapewniają odpowiednie utrzymanie regulacji i ustawień, które decydują o brzmieniu i stanie technicznym. Dzięki temu instrument jest w każdej chwili gotowy do gry.
Z czasem, nawet początkowo drobne uszkodzenia, zaczynają się nawarstwiać i powiększać, a to prowadzi do kosztownych napraw. Odpowiednie dbanie o gitarę jest szalenie ważne, ponieważ nie tylko wydłuża jej żywotność, ale również wpływa na jakość brzmienia i komfort gry na tym instrumencie.
W naszym artykule udzielimy kilku ważnych wskazówek jak dbać o gitarę i o jej poszczególne elementy budowy.
Wielu początkujących gitarzystów zastanawia się jak prawidłowo dbać o gitarę, aby służyła przez długie lata. Nawet codzienne drobne czynności mogą sprawić, że gitara na długo zachowa swój piękny wygląd i brzmienie. Dobrą praktyką jest chociażby tak prosta czynność jak umycie rąk przed grą i przetarcie strun i całej gitary po zakończeniu gry.
Nie mniej ważnym aspektem codziennych nawyków, które pomagają dbać o gitarę jest przechowywanie gitary w odpowiednim miejscu. Gitara jest instrumentem drewnianym, a co za tym idzie – jest wrażliwa na warunki atmosferyczne. Pamiętaj, aby unikać przechowywania gitary w miejscach zawilgoconych, ponieważ wilgoć wpływa destrukcyjnie na struktury drewna i układy elektroniczne. Podobnie sytuacja wygląda z przechowywaniem instrumentu w zbyt suchych pomieszczeniach i w okolicach źródła ciepła, na przykład przy kaloryferze. Prowadzi to do nadmiernego wysychania drewna, a co za tym idzie, nawet do pękania gitary. Niewskazane są także duże skoki temperatur, ponieważ reagując na ciepło i zimno drewno rozszerza się i kurczy, co również prowadzi do wystąpienia uszkodzeń.
Miejsca zbyt mocno nasłonecznione także nie służą gitarze. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne nie dość, że będzie negatywnie wpływać na drewno, to również może niszczyć lakier i prowadzić do przebarwień, czy blaknięcia koloru.
Kolejnym niedocenianym elementem dbania o gitarę jest jej regularne strojenie. Utrzymywanie gitary w poprawnym stroju nie tylko wpływa na jej brzmienie, ale pomaga utrzymać w dobrej kondycji struny. Regularne strojenie gitary daje możliwość częstego monitorowania stanu strun, a co za tym idzie, szybkiego reagowania na wszelkie oznaki ich zużycia.
Sposób przechowywania gitary jest bardzo ważny w kontekście dbania o ten instrument. Wspomnieliśmy już wcześniej o tym, że gitara, jako instrument drewniany, jest bardzo wrażliwa na wpływ czynników atmosferycznych. Nie może więc być przechowywana ani w zbyt wilgotnych, ani w zbyt suchych pomieszczeniach. Jeżeli w pomieszczeniu panuje suche powietrze, na przykład zimą podczas ogrzewania kaloryferem, warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Pozwoli on utrzymywać optymalną wilgotność i stale monitorować poziom nawilżenia powietrza. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu, w którym przechowujesz gitarę, powinna wynosić 40-50% - taki zakres pomaga uniknąć pękania i wypaczania się drewna.
Oprócz warunków panujących w pomieszczeniu, ważny jest również sam sposób przechowywania instrumentu. Gitary nigdy nie powinno się opierać główką o ścianę. Jak zapewne zauważyłeś, główka gitary jest wychylona pod pewnym kątem względem gryfu. Takie ułożenie pomaga wygenerować odpowiedni naciąg strun. Opieranie gitary o główkę powoduje zwiększenie sił działających na miejsce łączenia gryfu z główką, ponieważ cały ciężar gitary przenosi się właśnie na to miejsce. Może to doprowadzić do pęknięcia, które będzie dość kosztowne w naprawie.
Bezpieczne sposoby przechowywania gitary, to:
Podczas transportu gitara jest narażona na różne uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i skoki temperatur, dlatego warto jest zainwestować w solidny futerał lub pokrowiec.
Twarde futerały są najlepszą ochroną przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi. Skutecznie zabezpieczają instrument, ale mają tę wadę, że są dość niewygodne w przenoszeniu i w połączeniu z instrumentem po prostu sporo ważą. Dodatkowo, zajmują więcej miejsca.
Dla osób które nie chcą dużo dźwigać i wolą nosić gitarę na przykład na plecach, lepszym wyborem będzie miękki pokrowiec. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na pokrowcu gitarowym. Najlepiej wybrać usztywniany gigbag, który zabezpieczy instrument w stopniu zbliżonym do futerału.
Wybierając pokrowiec zwróć uwagę na:
Dobry stan mostka i kluczy ma bezpośredni wpływ na stabilność stroju i ogólną kondycję instrumentu. Regularna konserwacja tych elementów umożliwia płynną regulację strojenia i optymalne brzmienie.
Od stanu strun zależy brzmienie gitary i poprawne strojenie. Pielęgnacja strun jest kluczowym elementem zapewniającym komfort gry i dobre brzmienie gitary. Zawsze po zakończeniu gry pamiętaj, aby przetrzeć struny suchą ściereczką z mikrofibry. W ten sposób usuniesz z nich pot, brud i resztki naskórka, a to właśnie te czynniki są główną przyczyną korozji strun. Możesz użyć również specjalnego preparatu do czyszczenia i konserwacji strun, który jeszcze lepiej usunie zanieczyszczenia, zabezpieczy struny i utrzyma je w lepszej kondycji na dłużej. Takim właśnie preparatem do czyszczenia strun jest płyn Dunlop 6582 UltraGlide.
Struny są elementem, który się zużywa. Po jakimś czasie samo czyszczenie już nie wystarczy i trzeba po prostu je wymienić. Nawet przy regularnej konserwacji struny tracą swoje walory brzmieniowe i właściwości. Częstotliwość wymiany strun zależy od tego jak często grasz. Jeśli ćwiczysz codziennie, to Twoje struny mogą wymagać wymiany nawet co 2-4 tygodnie. Dla osób rzadko sięgających po instrument jeden komplet strun wystarcza nawet na kilka miesięcy. Oczywiście, na żywotność strun oprócz pielęgnacji wpływa także ich jakość. Na przykład, struny Elixir posiadają specjalną powłokę, która zapobiega przywieraniu do nich zanieczyszczeń, zabezpiecza je przed korozją i pozwala dłużej zachować odpowiednie brzmienie. Struny gitarowe zdecydowanie są elementem, na którym nie warto oszczędzać. Inwestycja w porządny komplet to po prostu dobrze brzmiący i komfortowy instrument na dłuższy czas.
Dobrym nawykiem jest również mycie rąk przed grą. Czyste ręce zmniejszają narażenie strun na substancje, które powodują ich osłabienie i korozję.
Podobnie, jak w przypadku drewna – nie bez znaczenia pozostają warunki otoczenia. Struny są podatne na wilgoć i skrajne temperatury, które zmieniają ich napięcie, co prowadzi do szybszego zużycia.
Układy elektroniczne występują w gitarach elektrycznych, elektroakustycznych i elektroklasycznych. Ich dobry stan zapewnia czystość sygnału, poprawne działanie i zapobiega powstawaniu zakłóceń. Oczywiście, w przypadku usterki najlepiej jest się skontaktować ze specjalistą, który odpowiednio ją zdiagnozuje i naprawi. Jest jednak kilka sposobów, aby nie narażać układów elektrycznych w gitarze na zniszczenia:
Istnieją sytuacje, gdy lepiej samemu nie podejmować się wykonania pewnych czynności związanych z konserwacją gitary. Jeżeli nie masz doświadczenia w regulacji krzywizny gryfu, regulacji mostka, czy ustawianiu akcji strun, to lepiej powierzyć tę sprawę specjaliście, ponieważ samodzielne działania mogą tylko gitarze zaszkodzić. Nie każdy musi się znać na technicznych zagadnieniach związanych z dbaniem o gitarę i dlatego dobrze jest czasem zdać się na lutnika. Gdy zauważysz problemy z akcją, intonacją i brzęczeniem strun, uszkodzenia na progach, pęknięcia korpusu, albo układ elektroniczny w Twojej gitarze zaczyna wydawać niepokojące dźwięki, to lutnik jest właśnie odpowiednią osobą, która powinna się tym zająć. Oddanie gitary do lutnika jest zalecane w sytuacjach, które wymagają bardziej zaawansowanej wiedzy i umiejętności, niż standardowa konserwacja.
Powierzenie gitary co jakiś czas profesjonaliście przynosi same korzyści, takie jak optymalizację ustawień, precyzyjną regulację, doskonałą intonację, utrzymanie progów w dobrym stanie, poprawę estetyki, przegląd elektroniki i dostosowanie instrumentu do Twoich potrzeb.
Jak widzisz, regularna pielęgnacja gitary jest niezbędna, jeśli chcesz zachować jej brzmienie, wygląd, dobry stan techniczny i komfort gry. Odpowiednie zadbanie o wszystkie elementy gitary, jak korpus, gryf, podstrunnica, struny, osprzęt metalowy i elektroniczny, przedłużają jej żywotność i zapewniają lepsze doznania dźwiękowe. Niezależnie od tego na jakiej gitarze grasz, staranność jej konserwacji przekłada się na jakość gry i satysfakcję z instrumentu.
Zapraszamy do sprawdzenia oferty gitar i akcesoriów gitarowych w sklepie muzycznym MusicAudio. Wybierzesz u nas zarówno swój wymarzony instrument, jak i niezbędne akcesoria i kosmetyki do pielęgnacji gitar. Doradzimy jak zadbać o gitarę, by jej stan techniczny i brzmienie były zawsze na najwyższym poziomie.
Z muzycznymi pozdrowieniami: Zespół MusicAudio.pl