08 LUTEGO 2024
![]() |
Gitara na początek przede wszystkim powinna zachęcać do nauki gry. Wybór pierwszej gitary to kluczowy moment dla dalszego rozwoju muzycznego. Jakość wykonania, komfort gry, brzmienie i walory estetyczne tworzą instrument, od którego zależeć będą kolejne etapy nauki, dlatego warto potraktować ten temat poważnie i zapoznać się z podstawowymi informacjami przed zakupem. Początkujące osoby stające przed kupnem pierwszego instrumentu najczęściej zastanawiają się jaka gitara na początek będzie dla nich najlepsza. Postaramy się nieco rozjaśnić temat i podpowiemy na co zwracać uwagę na początku przygody z tym instrumentem.
Gitara jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych instrumentów na świecie. Ciężko znaleźć gatunek muzyczny, w którym nie zaznaczyła swojej obecności. Z pewnością każdy potrafi przywołać w myślach jakiś rodzaj brzmienia gitarowego. Dla jednych są to metaliczne akordy grane na gitarze akustycznej podczas muzykowania przy ognisku, dla innych rockowe tłuste riffy, śpiewne solówki, zadziorne bluesowe improwizacje najbardziej rozpoznawalnych legend sceny muzycznej, a dla jeszcze innych utwory muzyki klasycznej, przepełnione kojącym ciepłym dźwiękiem nylonowych strun. Nie dziwi więc fakt, że gitara jest bardzo pożądanym instrumentem wśród początkujących muzyków. Sama nauka nie należy do najtrudniejszych i tak na prawdę szybko da się zagrać pierwsze dźwięki, a nawet akordy ukochanych melodii. Ważne, aby pierwsza gitara spełniała nasze oczekiwania i motywowała do pokonywania kolejnych stopni trudności w grze.
Nie jest łatwo wybrać odpowiednią gitarę. Dobór instrumentu zależy od wielu czynników. Jakość wykonania i komfort gry są tutaj sprawą nadrzędną, ale dużo zależy również od indywidualnych preferencji i upodobań początkujących gitarzystów. Dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą dopasować do siebie idealny instrument. Gitara akustyczna, klasyczna, a może elektryczna..., a jeśli elektryczna to stratocaster, telecaster, les paul, czy drapieżny superstrat? Jaki typ gitary najbardziej lubię? Które brzmienie jest mi najbliższe? Pomocne może okazać się określenie jakiego gatunku muzyki najwięcej słuchamy. Być może mamy ulubionego gitarzystę, którego riffy i solówki nas inspirują i mamy w nim wzorzec do naśladowania. Co więcej – czy chcemy grać z zespołem, a może gitara ma być jedynie akompaniamentem dla melodii śpiewanych podczas domowego muzykowania? Taka ilość informacji może wydawać sie na początku przytłaczająca, dlatego zbierzmy to wszystko w kilka podpunktów, które warto samemu przeanalizować przez dokonaniem wyboru.
Większość początkujących gitarzystów decyduje się rozpocząć swoją muzyczną przygodę od tzw. "pudłówki", czyli gitary klasycznej lub akustycznej. Problem w tym, że nie każdy wie czym te gitary się od siebie różnią i która z nich będzie dla niego lepsza . Aby ułatwić wybór pierwszej gitary stworzyliśmy krótkie streszczenie cech charakterystycznych tych dwóch podstawowych typów. Jeśli jesteś osobą początkującą, która chce uzupełnić podstawy wiedzy w tym temacie, to koniecznie przeczytaj poniższe informacje.
Bardzo rozpoznawalny uniwersalny instrument, który występuje w praktycznie każdym gatunku muzycznym. W porównaniu do gitary klasycznej, gitara akustyczna ma ostre, głośne i metaliczne brzmienie. Często wykorzystywana do akompaniamentu i grania akordowego, choć zawodowi gitarzyści potrafią wydobyć z niej piękne solówki. Technika gry na gitarze akustycznej jest dowolna – palcami lub kostką, w zależności od potrzeby. Gitara akustyczna często mylona jest z gitarą klasyczną ze względu na drewniane pudło rezonansowe z otworem na środku, jednak są to instrumenty o odmiennej charakterystyce.
Najważniejsze cechy gitary akustycznej to:
Często bywa, że z różnych przyczyn osoby początkujące nie chcą przeznaczać zbyt dużej kwoty na pierwszą gitarę. Da się kupić dobry instrument w przystępnej cenie nawet do 600zł, ale trzeba to zrobić umiejętnie. Dostępność wszelkiego rodzaju gitar na rynku jest przeogromna praktycznie w każdym segmencie cenowym. Istnieje więc realne ryzyko trafienia na słaby instrument, który nie nadaje się do grania. Pamiętajmy, że nie zawsze jakość wykonania idzie w parze z ceną, a sporą rolę odgrywa marketing i reklama. Tutaj tkwi pułapka i dobrze jest rozeznać się w temacie, poczytać opinie w Internecie, bądź skorzystać z porady osoby doświadczonej. Jeżeli jest taka możliwość, to najlepiej przejść się do sklepu i "przymierzyć" do siebie kilka gitar. Często może się okazać, że instrument, który podoba nam się wizualnie okazuje się dla nas niewygodny do gry, bądź jego brzmienie zwyczajnie nas rozczarowuje. Gitary z poszczególnych grup są do siebie podobne, ale różnią się wykonaniem, drewnem, wielkością i wieloma innymi niuansami konstrukcyjnymi, które mogą zaważyć na naszym wyborze.
Oczywiście, że tak! Rodzaj instrumentu jest dowolny, jeśli tylko bardzo zależy nam na nauce. Na pewno wielu z nas spotkało się z opinią, że naukę gry na gitarze powinno się zaczynać od tradycyjnych "pudłówek". Tylko co z osobami, których gitary akustyczne i klasyczne kompletnie nie interesują? Nie ma sensu się zmuszać. Jeżeli naszym marzeniem są ciężkie rockowe brzmienia, widowiskowe solówki, dźwięk przesteru i wielu innych efektów, to zdecydowanie idealnym instrumentem będzie tutaj gitara elektryczna. Na gitarze elektrycznej również nauczymy się dobrze grać, a co najważniejsze - będziemy czerpać z tego ogromną radość, satysfakcję i poczucie, że realizujemy swój cel. Ciekawą opcją do rozważenia jako gitara elektryczna na początek będzie Squier Classic Vibe Stratocaster. Należy jednak pamiętać, że konstrukcja gitar elektrycznych znacznie różni się od dwóch przedstawionych wcześniej typów i będzie wymagała od osoby początkującej znacznego poszerzenia swojej wiedzy o działaniu tego instrumentu. Tutaj brzmienie wydobywane jest nie tylko z "dechy", ale głównie z przetworników elektromagnetycznych, a finalnie modeluje je odpowiedni wzmacniacz, który również będzie trzeba dokupić, aby gitara odpowiednio się "odezwała". Warto dodać, że nasza pierwsza gitara elektryczna powinna mieć stały mostek lub tradycyjne tremolo, które jest dość proste w regulacji. Nie będziemy wtedy mieli problemu ze zmianami strun i strojeniem instrumentu. Decydując się od razu na gitarę elektryczną z ruchomym mostkiem typu Floyd Rose możemy niechcący kupić instrument trudny w obsłudze, na którym zwyczajnie nie będziemy w stanie zagrać. Do wyboru mamy niezliczoną ilość typów i kształtów, a najbardziej znane typy gitary elektrycznej to:
Na początkowym etapie nauki gry podstawy są wspólne dla każdego rodzaju gitary, dlatego nie ma większego znaczenia czy wybierzemy gitarę akustyczną, klasyczną, czy elektryczną. Pamiętajmy, że najlepsza gitara po prostu nie istnieje. Jest to bardzo subiektywne odczucie. O tym jaka gitara na początek będzie najlepsza decyduje dobranie instrumentu do siebie według własnych preferencji, a w kwestii użyteczności i dobrej jakości konkretnego modelu najlepiej zdać się na pomoc osoby obeznanej w temacie. Najlepiej sprawdzi się w tej roli sprzedawca w sklepie muzycznym, doświadczony gitarzysta lub nauczyciel. Uważajmy na instrumenty używane, które mogą posiadać ukryte wady, a także na tanie okazje cenowe, na które można się natknąć w sieci czy marketach, ponieważ w większości przypadków nie są one idealnym wyborem, a raczej kawałkiem tektury nadającej się na opał. Warto dodać, że po zakupie gitary trzeba o nią odpowiednio dbać, aby zachowała swoją jakość i walory brzmieniowe. Szczególnie ważne jest przechowywanie instrumentu w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać gitary w pobliżu źródeł ciepła, jak chociażby kaloryfer. Doprowadzi to do wysychania i pękania instrumentu.
Zapraszamy serdecznie do odwiedzania naszej strony internetowej. Oferujemy bardzo duży wybór profesjonalnych i podstawowych gitar w przystępnej cenie. Chętnie doradzimy jaką gitarę wybrać na początek nauki. Zapewniamy kompleksową pomoc i doradztwo w wyborze instrumentu dla osób początkujących, jak i dla doświadczonych instrumentalistów.
Z muzycznymi pozdrowieniami: Zespół MusicAudio.pl