Jaką gitarę wybrać na początek?

Jaka gitara na początek?

08 LUTY 2024

Jaka gitara na początek będzie najlepsza?


Jaką gitarę wybrać na początek?

Gitara na początek przede wszystkim powinna zachęcać do nauki gry. Wybór pierwszej gitary to kluczowy moment dla dalszego rozwoju muzycznego. Jakość wykonania, komfort gry, brzmienie i walory estetyczne tworzą instrument, od którego zależeć będą kolejne etapy nauki, dlatego warto potraktować ten temat poważnie i zapoznać się z podstawowymi informacjami przed zakupem. Początkujące osoby stające przed kupnem pierwszego instrumentu najczęściej zastanawiają się jaka gitara na początek będzie dla nich najlepsza. Postaramy się nieco rozjaśnić temat i podpowiemy na co zwracać uwagę na początku przygody z tym instrumentem.

Dlaczego gitara zdominowała muzykę rozrywkową?


Gitara jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych instrumentów na świecie. Ciężko znaleźć gatunek muzyczny, w którym nie zaznaczyła swojej obecności. Z pewnością każdy potrafi przywołać w myślach jakiś rodzaj brzmienia gitarowego. Dla jednych są to metaliczne akordy grane na gitarze akustycznej podczas muzykowania przy ognisku, dla innych rockowe tłuste riffy, śpiewne solówki, zadziorne bluesowe improwizacje najbardziej rozpoznawalnych legend sceny muzycznej, a dla jeszcze innych utwory muzyki klasycznej, przepełnione kojącym ciepłym dźwiękiem nylonowych strun. Nie dziwi więc fakt, że gitara jest bardzo pożądanym instrumentem wśród początkujących muzyków. Sama nauka nie należy do najtrudniejszych i tak na prawdę szybko da się zagrać pierwsze dźwięki, a nawet akordy ukochanych melodii. Ważne, aby pierwsza gitara spełniała nasze oczekiwania i motywowała do pokonywania kolejnych stopni trudności w grze.

Pierwsza gitara dla początkującego muzyka


Nie jest łatwo wybrać odpowiednią gitarę. Dobór instrumentu zależy od wielu czynników. Jakość wykonania i komfort gry są tutaj sprawą nadrzędną, ale dużo zależy również od indywidualnych preferencji i upodobań początkujących gitarzystów. Dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą dopasować do siebie idealny instrument. Gitara akustyczna, klasyczna, a może elektryczna..., a jeśli elektryczna to stratocaster, telecaster, les paul, czy drapieżny superstrat? Jaki typ gitary najbardziej lubię? Które brzmienie jest mi najbliższe? Pomocne może okazać się określenie jakiego gatunku muzyki najwięcej słuchamy. Być może mamy ulubionego gitarzystę, którego riffy i solówki nas inspirują i mamy w nim wzorzec do naśladowania. Co więcej – czy chcemy grać z zespołem, a może gitara ma być jedynie akompaniamentem dla melodii śpiewanych podczas domowego muzykowania? Taka ilość informacji może wydawać sie na początku przytłaczająca, dlatego zbierzmy to wszystko w kilka podpunktów, które warto samemu przeanalizować przez dokonaniem wyboru.

Wiek grającego
Inny instrument sprawdzi się w przypadku dziecka, nastolatka, a jeszcze inny u osoby dorosłej. Najważniejsze kwestie z technicznego punktu widzenia to rozmiar gitary, szerokość gryfu i rodzaj strun.
Rodzaj gitary
Sprawa nadrzędna, ponieważ to właśnie od określenia ulubionego typu gitary rozpoczniemy nasze poszukiwania. Do wyboru mamy gitary klasyczne, akustyczne, elektryczne, basowe i wiele podtypów tych głównych rodzajów.
Brzmienie
Każdy rodzaj gitary posiada swoje charakterystyczne unikalne brzmienie, więc rozpoczynając muzyczną przygodę z tym instrumentem warto zawęzić obszar poszukiwań do tego ulubionego.
Styl gry
Każdy typ gitary charakteryzuje się swoistymi niuansami w stylu gry. Mając taką świadomość unikniemy rozczarowania i wybierzemy dla siebie odpowiednią gitarę.
Wygląd i walory estetyczne
Podobnie jak brzmienie – jest to kwestia indywidualnych preferencji, ale na pewno w dużym stopniu wpłynie na wybór konkretnego modelu.
Budżet
Dobrze jest określić konkretną granicę kwoty w jakiej chcemy się zmieścić kupując pierwszą gitarę, a następnie zrobić rozeznanie na jakie modele warto zwracać uwagę w danym budżecie. Warto dodać, że dobry instrument wcale nie musi być drogi i w przystępnej cenie da się znaleźć na prawdę porządną gitarę nie tylko do nauki gry, ale także na dalsze lata grania.

Jaki rodzaj gitary wybrać na początek?


Większość początkujących gitarzystów decyduje się rozpocząć swoją muzyczną przygodę od tzw. "pudłówki", czyli gitary klasycznej lub akustycznej. Problem w tym, że nie każdy wie czym te gitary się od siebie różnią i która z nich będzie dla niego lepsza . Aby ułatwić wybór pierwszej gitary stworzyliśmy krótkie streszczenie cech charakterystycznych tych dwóch podstawowych typów. Jeśli jesteś osobą początkującą, która chce uzupełnić podstawy wiedzy w tym temacie, to koniecznie przeczytaj poniższe informacje.

Gitara klasyczna


Najczęściej wykorzystywana przez muzyków klasycznych i uczniów szkół muzycznych. Przykładem takiej gitary może być Admira Lagant. Gitara klasyczna oferuje tradycyjne ciepłe brzmienie. Najczęściej kojarzona jest z balladami muzyki klasycznej, bądź hiszpańskim flamenco. Technika gry na gitarze klasycznej głównie opiera się na grze palcami. Gitara klasyczna jest najczęściej polecana do nauki z powodu jej unikalnych cech konstrukcyjnych. W porównaniu z innymi rodzajami gitar, na gitarze klasycznej dość lekko dociska się struny na podstrunnicy, a dodatkowo nie powodują one zbyt dużego bólu w opuszkach palców, ponieważ są to struny nylonowe. Szerszy gryf ułatwia czyste wydobywanie dźwięków, a oprócz tego, gitary klasyczne mają mniejsze pudło rezonansowe od gitar akustycznych, co ułatwia dostęp do strun osobom drobniejszym. Nie bez powodu więc gitary klasyczne są najchętniej polecane do nauki dla dzieci. Bardzo ważna rada – nigdy nie powinno się zakładać strun metalowych na gitarę klasyczną, ponieważ w większości przypadków uszkodzi to instrument!

Najważniejsze cechy gitary klasycznej to:

  • Średniej wielkości korpus, który występuje w rozmiarach 1/4, 2/4, 3/4 - polecane dla dzieci w przedziale od 6 do 13 roku życia i 4/4 - czyli pełny rozmiar, który dedykowany jest dla młodzieży powyżej 13 lat i osób dorosłych.
  • Szeroki gryf zakończony charakterystyczną główką, która posiada na środku dwa podłużne otwory, w poprzek których przechodzą kołki do nawijania strun.
  • Nylonowe struny wiązane na mostku. Występują w standardowym i twardszym naciągu, co ma duży wpływ na komfort gry i brzmienie, dlatego warto na to zwrócić uwagę przy wyborze strun.
  • Brak pręta regulacyjnego w gryfie, choć pojawiają się już modele, które takie rozwiązanie oferują. W większości przypadków jest to po prostu dodatkowe udogodnienie, ponieważ dobrze wykonane gitary klasyczne po prostu nie wymagają regulacji gryfu ze względu na stosunkowo niską siłę naciągu nylonowych strun.

Gitara akustyczna


Bardzo rozpoznawalny uniwersalny instrument, który występuje w praktycznie każdym gatunku muzycznym. W porównaniu do gitary klasycznej, gitara akustyczna ma ostre, głośne i metaliczne brzmienie. Często wykorzystywana do akompaniamentu i grania akordowego, choć zawodowi gitarzyści potrafią wydobyć z niej piękne solówki. Technika gry na gitarze akustycznej jest dowolna – palcami lub kostką, w zależności od potrzeby. Gitara akustyczna często mylona jest z gitarą klasyczną ze względu na drewniane pudło rezonansowe z otworem na środku, jednak są to instrumenty o odmiennej charakterystyce.

Najważniejsze cechy gitary akustycznej to:

  • Duży korpus, który w gitarach akustycznych występuje w mniejszych i średnich wersjach (parlor, grand auditorium), a także większych (dreadnought, jumbo).
  • Wąski gryf zakończony prostą główką bez otworów i posiadający w środku pręt regulacyjny. Węższy gryf pozwala na wygodniejsze granie akordów, dlatego gitara akustyczna to doskonała propozycja dla osób, które szukają instrumentu głównie do akompaniowania.
  • Metalowe struny mocowane w mostku przy pomocy kołeczków. Rodzaj strun ma ogromne znaczenie, ponieważ determinuje ostateczny dźwięk instrumentu. Do wyboru mamy sporo wariantów grubości strun i doskonale sprawdza się tutaj zasada, że im struny metalowe cieńsze, tym łatwiej na nich grać, ale brzmienie gitary jest słabsze i na odwrót - im struny grubsze, tym wymagają większej siły docisku i doświadczenia grającego, ale odwdzięczają się pięknym pełnym dźwiękiem. Grę na gitarze akustycznej warto na początku zacząć od strun cieńszych i wraz ze zdobywaniem umiejętności stopniowo przechodzić do grubszych rozmiarów. Po jakimś czasie z pewnością odczujesz różnicę w brzmieniu Twojego instrumentu. Ważna wskazówka – struny metalowe generują dużą siłę naciągu, dlatego wraz ze zmianą rozmiaru strun należy również dokonać regulacji gryfu.. Najlepiej jest powierzyć to zadanie doświadczonemu gitarzyście, bądź lutnikowi, ponieważ koszt takiej regulacji najczęściej zamyka się w granicach kilkudziesięciu złotych, a nieumiejętna regulacja gryfu w najlepszym przypadku doprowadzi do pogorszenia komfortu gry, strojenia instrumentu, a w najgorszym wypadku – po prostu do uszkodzenia gitary.
  • Łezka, czyli charakterystyczna płytka ochronna w kształcie łezki, która znajduje się na płycie wierzchniej poniżej strun. Zabezpiecza lakier przed zarysowaniami od kostki.

  • Jednym z najpopularniejszych modeli gitar akustycznych chętnie wybieranych na początek jest Yamaha F-310

Dobra gitara na początek, a kwestia ceny.


Często bywa, że z różnych przyczyn osoby początkujące nie chcą przeznaczać zbyt dużej kwoty na pierwszą gitarę. Da się kupić dobry instrument w przystępnej cenie nawet do 600zł, ale trzeba to zrobić umiejętnie. Dostępność wszelkiego rodzaju gitar na rynku jest przeogromna praktycznie w każdym segmencie cenowym. Istnieje więc realne ryzyko trafienia na słaby instrument, który nie nadaje się do grania. Pamiętajmy, że nie zawsze jakość wykonania idzie w parze z ceną, a sporą rolę odgrywa marketing i reklama. Tutaj tkwi pułapka i dobrze jest rozeznać się w temacie, poczytać opinie w Internecie, bądź skorzystać z porady osoby doświadczonej. Jeżeli jest taka możliwość, to najlepiej przejść się do sklepu i "przymierzyć" do siebie kilka gitar. Często może się okazać, że instrument, który podoba nam się wizualnie okazuje się dla nas niewygodny do gry, bądź jego brzmienie zwyczajnie nas rozczarowuje. Gitary z poszczególnych grup są do siebie podobne, ale różnią się wykonaniem, drewnem, wielkością i wieloma innymi niuansami konstrukcyjnymi, które mogą zaważyć na naszym wyborze.

Czy naukę gry można zacząć od gitary elektrycznej?


Oczywiście, że tak! Rodzaj instrumentu jest dowolny, jeśli tylko bardzo zależy nam na nauce. Na pewno wielu z nas spotkało się z opinią, że naukę gry na gitarze powinno się zaczynać od tradycyjnych "pudłówek". Tylko co z osobami, których gitary akustyczne i klasyczne kompletnie nie interesują? Nie ma sensu się zmuszać. Jeżeli naszym marzeniem są ciężkie rockowe brzmienia, widowiskowe solówki, dźwięk przesteru i wielu innych efektów, to zdecydowanie idealnym instrumentem będzie tutaj gitara elektryczna. Na gitarze elektrycznej również nauczymy się dobrze grać, a co najważniejsze - będziemy czerpać z tego ogromną radość, satysfakcję i poczucie, że realizujemy swój cel. Ciekawą opcją do rozważenia jako gitara elektryczna na początek będzie Squier Classic Vibe Stratocaster. Należy jednak pamiętać, że konstrukcja gitar elektrycznych znacznie różni się od dwóch przedstawionych wcześniej typów i będzie wymagała od osoby początkującej znacznego poszerzenia swojej wiedzy o działaniu tego instrumentu. Tutaj brzmienie wydobywane jest nie tylko z "dechy", ale głównie z przetworników elektromagnetycznych, a finalnie modeluje je odpowiedni wzmacniacz, który również będzie trzeba dokupić, aby gitara odpowiednio się "odezwała". Warto dodać, że nasza pierwsza gitara elektryczna powinna mieć stały mostek lub tradycyjne tremolo, które jest dość proste w regulacji. Nie będziemy wtedy mieli problemu ze zmianami strun i strojeniem instrumentu. Decydując się od razu na gitarę elektryczną z ruchomym mostkiem typu Floyd Rose możemy niechcący kupić instrument trudny w obsłudze, na którym zwyczajnie nie będziemy w stanie zagrać. Do wyboru mamy niezliczoną ilość typów i kształtów, a najbardziej znane typy gitary elektrycznej to:

Jaka gitara? Krótkie podsumowanie


Na początkowym etapie nauki gry podstawy są wspólne dla każdego rodzaju gitary, dlatego nie ma większego znaczenia czy wybierzemy gitarę akustyczną, klasyczną, czy elektryczną. Pamiętajmy, że najlepsza gitara po prostu nie istnieje. Jest to bardzo subiektywne odczucie. O tym jaka gitara na początek będzie najlepsza decyduje dobranie instrumentu do siebie według własnych preferencji, a w kwestii użyteczności i dobrej jakości konkretnego modelu najlepiej zdać się na pomoc osoby obeznanej w temacie. Najlepiej sprawdzi się w tej roli sprzedawca w sklepie muzycznym, doświadczony gitarzysta lub nauczyciel. Uważajmy na instrumenty używane, które mogą posiadać ukryte wady, a także na tanie okazje cenowe, na które można się natknąć w sieci czy marketach, ponieważ w większości przypadków nie są one idealnym wyborem, a raczej kawałkiem tektury nadającej się na opał. Warto dodać, że po zakupie gitary trzeba o nią odpowiednio dbać, aby zachowała swoją jakość i walory brzmieniowe. Szczególnie ważne jest przechowywanie instrumentu w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać gitary w pobliżu źródeł ciepła, jak chociażby kaloryfer. Doprowadzi to do wysychania i pękania instrumentu.


Zapraszamy serdecznie do odwiedzania naszej strony internetowej. Oferujemy bardzo duży wybór profesjonalnych i podstawowych gitar w przystępnej cenie. Chętnie doradzimy jaką gitarę wybrać na początek nauki. Zapewniamy kompleksową pomoc i doradztwo w wyborze instrumentu dla osób początkujących, jak i dla doświadczonych instrumentalistów.

Z muzycznymi pozdrowieniami:  Zespół MusicAudio.pl