Jaki keyboard na początek wybrać?

Jaki keyboard na początek wybrać?

03 LIPIEC 2024

Jaki keyboard na początek wybrać?


Jaki keyboard dla początkujących?

Keyboard do nauki powinien mieć pełną klawiaturę dynamiczną, co najmniej 32 głosową polifonię, wysokiej jakości barwy i akompaniamenty, dobre nagłośnienie, a także musi być prosty i intuicyjny w obsłudze. Tak właśnie w dużym skrócie można opisać keyboard dla początkujących. Sprawa wydaje się prosta, ale dla osób, które dopiero rozpoczynają muzyczną przygodę wybór pierwszego keyboardu może okazać się trudną kwestią. W tym artykule postaramy się zebrać najważniejsze wskazówki, które rozwieją wątpliwości i pomogą wybrać idealny instrument.


Jaka są różnice między Yamaha PSR-E373, a Yamaha PSR-E383?


Keyboard Yamaha PSR-E383

W poniższym artykule opisujemy między innymi keyboard Yamaha PSR-E373 jako dobry keyboard na początek. Aktualnie firma Yamaha zakończyła już produkcję keyboardu Yamaha PSR-E373, a na jego miejsce wprowadzony został nowy model Yamaha PSR-E383.
Jest to kolejna, nieco odświeżona, odsłona popularnej serii instrumentów edukacyjnych od Yamahy. Keyboard Yamaha PSR-E383 jest polecany jako keyboard na początek. Posiada wszystkie niezbędne funkcje przydatne osobom rozpoczynającym naukę gry na tym instrumencie.

Najważniejsze różnice pomiędzy keyboardem Yamaha PSR-E373, a Yamaha PSR-E383 to:

Funkcja Auto Chord Play
Yamaha PSR-E383 posiada nową funkcję Auto Chord Play z biblioteką 50 presetów. Funkcja ta umożliwia tworzenie progresji akordów.

Ilość brzmień
Model PSR-E373 miał ich 622, a PSR-E383 oferuje 650.

Ilość stylów akompaniamentu
W modelu PSR-E373 znajdowało się 205 stylów, podczas gdy PSR-E383 ma ich aż 260.

Ilość efektów DSP (Digital Signal Processor)
Model Yamaha PSR-E383 oferuje większą ilość efektów DSP takich jak reverb, chorus, harmonizatory i arpeggio.

Wymiary i waga
Keyboard Yamaha PSR-E383 jest nieco mniejszy i lżejszy od swojego poprzednika Yamaha PSR-E373.


Co to jest keyboard?


Keyboard muzyczny to elektroniczny instrument klawiszowy, który pozwala grać melodię jednocześnie z automatycznym akompaniamentem. Posiada wiele rozbudowanych funkcji, brzmień i styli akompaniamentów. Keyboard często mylony jest z innymi instrumentami klawiszowymi. Na pewno nie raz spotkaliśmy się z sytuacją, gdy ktoś mówi na keyboard organy, syntezator, pianino cyfrowe, ale trzeba mieć świadomość, że są to zupełnie inne instrumenty przeznaczone do innych zadań.


Czy łatwo nauczyć się grać na keyboardzie?


Nauka gry na keyboardzie nie jest trudna. Praktycznie każdy może nauczyć się grać na keyboardzie. Zasada gry jest bardzo prosta - aranżacja wykonywanego utworu realizowana jest prawie całkowicie automatycznie. Zmiany tonacji są uproszczone i wykonuje się je za pomocą lewej ręki poprzez naciskanie pojedynczych klawiszy lub prostych akordów, a prawa ręka wykonuje melodię. W zależności od stopnia zaawansowania użytkownika opcje sterowania można również rozszerzyć do znacznie bardziej zaawansowanych. Keyboardy najlepszych producentów posiadają niezliczoną ilość funkcji i możliwości, które przydatne są na dalszym etapie gry. Jak w przypadku wszystkich innych instrumentów – naukę gry na keyboardzie dobrze jest na samym początku rozpocząć z nauczycielem, aby uniknąć wypracowania złych nawyków.


Czy keyboard może zastąpić pianino?


Keyboard Yamaha PSR-EW310

Keyboard nie może zastąpić pianina. Keyboard to bardzo wyspecjalizowany sprzęt, który do pewnego stopnia może jedynie imitować pianino, jednak są to dwa różne instrumenty.

Najważniejsze cechy różniące keyboard i pianino, to:

Klawiatura
Klawiatura pianina ma 88 klawiszy ważonych i wyposażonych w system młoteczkowy. Keyboardy najczęściej posiadają 61 lekkich klawiszy, choć bywają również wersje z dłuższą klawiaturą 76 klawiszy, jak na przykład keyboard Yamaha PSR-EW310.
Pedały
2 lub 3 pedały przeznaczone do tłumienia i przedłużania dźwięku są nieodłącznym elementem pianina, a w keyboardzie ich brak. Niektóre keyboardy posiadają dodatkowe gniazdo do podłączenia pojedynczego pedału przedłużającego dźwięk (pedał sustain), ale nie jest to opcja stosowana we wszystkich modelach.
Ilość funkcji elektronicznych
Keyboardy oferują wiele funkcji, których w pianinach akustycznych po prostu nie znajdziemy. Z pomocą przychodzą tutaj pianina cyfrowe, które mogą posiadać niektóre z tych funkcji, jak chociażby zmiany barw, czy możliwość nagrywania, ale jest to jedynie namiastka tego co oferuje keyboard.
Technika gry
Gra na keyboardzie znacznie różni się od gry na pianinie i fortepianie. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, grając na keyboardzie wykonujemy prawą ręką linię melodyczną do automatycznego podkładu, a akordy możemy zmieniać jednym palcem lewej ręki w przypadku tonacji durowych i dwoma w tonacjach molowych. Na pianinie obie ręce są zaangażowane w wykonywanie utworu w czasie rzeczywistym i grają swoje oddzielne partie klucza wiolinowego i basowego.


Jaka jest różnica między syntezatorem, a keyboardem?


Keyboard to instrument, który ma za zadanie zastąpić całą orkiestrę podczas grania utworu w czasie rzeczywistym, a syntezator służy do tworzenia barw. Syntezatory to urządzenia, które umożliwiają kreowanie od zera nowych barw, a także imitowanie i modyfikowanie barw instrumentów akustycznych. W keyboardzie nie kreujemy brzmień, a jedynie odtwarzamy z góry zaprogramowane fabrycznie barwy, które są już gotowe i nie ma możliwości ich modyfikowania, a jeśli jest, to w bardzo niewielkim stopniu. Niektóre keyboardy mają funkcję łączenia i nakładania barw, ale nadal pole działań jest tutaj dość wąskie i ściśle określone przez ustawienia fabryczne. Syntezator to generator dźwięku, który posiada jedynie wyjściowe formy barw, a użytkownik samodzielnie je kształtuje za pomocą syntezy dźwięku i filtrów. Pozwala to na stworzenie unikalnych i niepowtarzalnych brzmień. W syntezatorze nie znajdziemy również akompaniamentów.


Pianino cyfrowe czy keyboard lub syntezator?


Keyboard Casio CT-S200 RD

Warto zwrócić uwagę, że są to instrumenty o zupełnie różnym przeznaczeniu, dlatego na samym początku należy określić co i w jaki sposób chcemy grać. Keyboard jest idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących muzykować. Trzeba jasno powiedzieć, że keyboardy muzyczne to nie instrumenty, które mają odwzorowywać dźwięk fortepianu, czy tworzyć i programować nowe barwy syntetyczne. Ich najważniejsze przeznaczenie, to zastąpienie całego zespołu muzyków przez jednego muzyka posługującego się odpowiednią dla tego instrumentu, dość prostą techniką gry. Nie można zatem traktować keyboardu jako substytut innych instrumentów klawiszowych. Jeżeli osoba początkująca chce szkolić techniki gry na fortepianie, to zdecydowanie nie powinna rozważać zakupu keyboardu, bo idealnym instrumentem dla niej będzie pianino cyfrowe, pianino akustyczne, bądź fortepian. Instrumenty te mają pełną ważoną klawiaturę z systemem młoteczkowym lub technologią imitującą ten system, a czego klawiatura keyboardu absolutnie nie posiada. Pozwolą one w pełni rozwijać umiejętności pianisty, którego gra zdecydowanie różni się od gry na keyboardzie.
Analogicznie sytuacja wygląda gdy chcemy tworzyć nowe barwy, eksperymentować z ich modyfikacjami i mieć praktycznie nieograniczone możliwości kreacji brzmień. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór syntezatora.


Dla kogo keyboard?


Keyboard to dobry wybór na pierwszy instrument dla osób w każdym wieku. Chętnie wybierają go osoby muzykujące hobbystycznie w domu. Bardzo często także rodzice decydują się kupić keyboard dla dziecka do nauki jako pierwszy instrument rozwijający umuzykalnienie. Keyboardy najlepszych producentów wyposażone są w funkcję lekcji, co bardzo ułatwia naukę i przyśpiesza rozwój. Z pewnością doceni to każdy początkujący instrumentalista. Dużą popularnością jako keyboardy dla początkujących cieszą się modele z serii Casio CT i Yamaha PSR.
Dla bardziej zaawansowanych muzyków keyboard jest świetnym narzędziem pracy, ponieważ umożliwia samodzielne wykonanie oprawy muzycznej na różnego typu imprezach, jak wesela, bankiety i inne uroczystości. W takim przypadku trzeba oczywiście zainwestować w profesjonalny dobry keyboard, którego cena będzie już oczywiście znacznie wyższa, ale też będzie on miał bardziej rozbudowane możliwości. Najlepsze keyboardy wysokiej klasy oscylują w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Przykładem takiego "kombajnu muzycznego" może być profesjonalny keyboard Korg Pa5X 61.


Czy warto grać na keyboardzie?


Warto grać na keyboardzie, ponieważ jest to bardzo uniwersalne urządzenie, które nie tylko imituje brzmienia różnych instrumentów, ale przede wszystkim pozwala grać samodzielnie ulubione utwory z akompaniamentem. Daje to poczucie gry z pełną orkiestrą i rozwija muzykalność. Nawet niedrogi keyboard może być dobrym instrumentem spełniającym oczekiwania grającego, a do tego jest łatwy w transporcie, więc możemy cieszyć się nim nie tylko w domu.

Najważniejsze zalety keyboardu to:

  • Możliwość gry z automatycznym akompaniamentem.
  • Duży wybór brzmień imitujących brzmienia instrumentów z całego świata.
  • Mobilność, łatwość transportowania.
  • Wejście słuchawkowe, które umożliwia grę bez zakłócania ciszy innym.
  • Przystępna cena – praktycznie każdy może sobie pozwolić na zakup keyboardu.
  • Uniwersalność urządzenia. Keyboard może być instrumentem służącym do nauki, rozwoju muzycznego, a także sprzętem niezbędnym do pracy.


Jaki keyboard dla początkujących?


Keyboard Yamaha PSR-E383

Dobry keyboard dla początkujących da się kupić już nawet za kilkaset złotych, a cena zależna jest od marki i ilości funkcji, którą dany model oferuje. Najważniejszym kryterium jest pełna dynamiczna klawiatura i polifonia instrumentu. Nie warto brać pod uwagę najtańszych keyboardów, ponieważ najczęściej nie posiadają one podstawowych funkcji i nie powinny być pierwszym instrumentem. Kupując keyboard dla osoby początkującej warto zadbać o to, aby wybrać odpowiedni sprzęt. Zdecydowanie unikajmy keyboardów z polifonią poniżej 32 głosów i klawiaturą mniejszą niż 61 klawiszy. Taka ilość to absolutne minimum, które pozwala na swobodne wykonywanie utworów. Dynamiczna klawiatura reaguje na siłę uderzenia klawisza. Gdy naciskamy lekko, dźwięk jest cichy, a jego głośność wzrasta wraz ze wzrostem siły nacisku na klawisz. Dynamika daje większe możliwości ekspresji i umożliwia wierniejsze odwzorowanie utworu. Kształtuje również nawyk kontrolowania dźwięku, który przyda się także podczas gry na innych instrumentach. Keyboard bez dynamiki znacznie ogranicza rozwój muzyczny, dlatego nie warto kupować takiego instrumentu. Polifonia to wybrzmiewanie wielu dźwięków jednocześnie. Jest to szalenie ważny parametr w przypadku keyboardów, ponieważ ilość głosów polifonii warunkuje ile dźwięków, efektów i brzmień może być wykorzystane w tym samym momencie. Keyboardy dla początkujących najczęściej wyposażone są w polifonię 32 lub 48 głosową, a w profesjonalnych instrumentach znajdziemy już wyższe zakresy, na przykład 96, 128 i 256. Bardzo dobrym wyborem często polecanym dla dzieci i osób początkujących jest keyboard Yamaha PSR-E373. Posiada on wszystkie niezbędne cechy, które odpowiednio ukierunkują początki nauki. Bardzo dobra opinią cieszy się również keyboard Casio CT-S200, który dodatkowo występuje aż w trzech wersjach kolorystycznych. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze, to najlepszym wyjściem będzie po prostu skonsultowanie się z obsługą sklepu muzycznego.


Ile kosztuje dobry keyboard?


Ceny keyboardów wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych, jednak pamiętajmy, że cena keyboardu idzie w parze z jego funkcjonalnością. Droższy keyboard oferuje dodatkowe funkcje i lepsze parametry. Świetnie sprawdza się tutaj zasada, że najlepiej jest wybrać keyboard najdroższy, na jaki aktualnie możemy sobie pozwolić finansowo bez obciążania budżetu.

Decydując się na droższy keyboard zyskujemy:

  • Więcej akompaniamentów i możliwości ich edytowania.
  • Więcej brzmień fabrycznych.
  • Edycję i łączenie barw.
  • Możliwość wgrywania dodatkowych styli.
  • Lepszą barwę dźwięku.
  • Podziały klawiatury.
  • Pitch Bend.
  • Mocniejsze nagłośnienie, a więc i lepszą jakość dźwięku.
  • Obsługę Bluetooth i pendrive.
  • Odtwarzacz.
  • Możliwość nagrywania.
  • Więcej złączy, w tym wyjścia na nagłośnienie, USB i wejście mikrofonowe.
  • Sekcję sampli perkusyjnych.

Dobrym przykładem takiego bardziej rozbudowanego keyboardu zachowującego świetną relację ceny do jakości będzie keyboard Casio CT-X800.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie zaawansowane możliwości keyboardu są ciekawe i przydatne, ale już na dalszym etapie gry. Dla osoby początkującej przytłaczająca ilość funkcji, pokręteł i przycisków może zadziałać wręcz odstraszająco i zniechęcić do poznawania instrumentu, a przecież nauka gry powinna sprawiać przyjemność juź od samego początku. Keyboard dla dziecka, czy po prostu osoby początkującej musi spełniać podstawowe kryteria przyzwoitej klawiatury i polifonii, ale jednocześnie powinien być prosty w obsłudze i nie rozpraszać nadmierną ilością możliwości, które na etapie nauki po prostu nie są potrzebne.

Jeśli jesteś na początku nauki gry i potrzebujesz pomocy w wyborze keyboardu, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą keyboardów. Doradzimy i pomożemy wybrać profesjonalny markowy sprzęt dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Z muzycznymi pozdrowieniami:  Zespół MusicAudio.pl