Jakie monitory studyjne wybrać?

Jakie monitory studyjne wybrać?

20 MARZEC 2024

Czym są monitory studyjne i jakie monitory studyjne wybrać?


Jaki keyboard dla początkujących?

Monitory studyjne to specjalne głośniki przeznaczone do pracy przy obróbce dźwięku. Konstrukcja i budowa monitorów studyjnych sprawiają, że odtwarzany przez nie dźwięk nie jest w żaden sposób zmieniony, czyli nie jest ani poprawiony, ani ulepszony. Dzięki temu praca odbywa się na oryginalnej charakterystyce brzmieniowej obrabianego materiału. Monitory pozwalają usłyszeć dokładne brzmienie poszczególnych instrumentów, wokali i mikrofonów. Umożliwia to osiągnięcie jak najlepszego efektu końcowego i zwiększa szanse na to, że nagrane i zmiksowane dźwięki zachowają wysoką jakość podczas odtwarzania na większości urządzeń.


Co jest potrzebne do nagrywania muzyki?


monitory studyjne Mackie CR5-X

Do domowych nagrań wystarczy kilka podstawowych sprzętów: komputer, dobra karta dźwiękowa, program do nagrywania i obróbki dźwięku, monitory studyjne (odsłuchy) i kilka kabli. Rozwój technologii w branży muzycznej nieustannie się rozwija i poszerza zakres możliwości osiągalnych dla przeciętnego użytkownika, które dawniej dostępne były tylko w profesjonalnych warunkach. Kiedyś chcąc nagrać płytę, czy choćby pojedynczy utwór, trzeba było skorzystać z profesjonalnego studia nagrań i usługi realizatora, który dysponował odpowiednim sprzętem i wiedzą na temat tego jak z niego korzystać. Nagrywki studyjne były bardzo drogie i zwyczajnie nie każdy mógł sobie na nie pozwolić, a co za tym idzie – wiele ciekawych pomysłów na utwory kończyło w szufladzie. Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Home recording (nagrywanie w domu) zdecydowanie na stałe zagościł na rynku muzycznym i stał się niesamowicie popularny. Dzięki dostępności niezliczonej liczby sprzętu i oprogramowania, praktycznie każdy może nagrywać muzykę w domu. Na początek wystarczą już nawet tanie monitory studyjne Mackie CR5-X, aby rozpocząć przygodę z nagraniami w domowych warunkach.


Czym się różnią monitory studyjne od głośników?


Głośniki zniekształcają dźwięk w celu upiększenia go, podczas gdy monitory studyjne mają go jak najwierniej odwzorowywać i nie ingerować w jego charakterystykę. Monitory studyjne są niezbędnym sprzętem jeżeli chcemy nagrać i zmiksować dźwięk w dobrej jakości. To właśnie one zapewniają właściwy odsłuch nagrywanego materiału. Można by stwierdzić, że przecież zwykłe głośniki komputerowe, albo wieża HI-FI załatwiają sprawę. Nic bardziej mylnego. Monitory studyjne skonstruowane są w taki sposób, aby zapewnić jak najbardziej wierne odwzorowanie dźwięku bez ingerencji w jego jakość. Krótko mówiąc – nie mogą ani pogarszać, ani ubarwiać sygnału. To właśnie odróżnia je od standardowych głośników do słuchania muzyki, które zwykle mają sprawiać, by brzmiała ona lepiej. Dzięki monitorom odsłuchowym usłyszymy niezmienione i prawdziwe brzmienie rejestrowanego materiału, a co za tym idzie - zapewnimy sobie odpowiedni odsłuch podczas nagrywania i późniejszego masteringu (obróbki dźwięku).


Jak wybrać monitory studyjne?


Przy zakupie monitorów studyjnych należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj monitorów (aktywne, czy pasywne)
  • pasmo przenoszenia
  • obudowę monitorów
  • wielkość monitorów
  • wielkość i charakterystykę akustyczną pomieszczenia, w którym będą pracować
Wybierając monitory odsłuchowe do domowego studia nagrań dobrze jest zacząć od głębszego zapoznania się z tematem, aby poznać ich specyfikację i charakterystykę działania. Dzięki temu unikniemy błędów związanych z wyborem odpowiedniego sprzętu.


Rodzaje monitorów studyjnych.


Monitory studyjne JBL LSR 308P MKII

Monitory studyjne dzielą się na dwa rodzaje – pasywne i aktywne.

Aktywne monitory studyjne
Monitory aktywne to gotowy do pracy sprzęt z odpowiednio sparowanymi wzmacniaczami, zwrotnicami i głośnikami. Monitory aktywne są polecane dla osób początkujących, ponieważ nie wymagają od użytkownika rozległej wiedzy technicznej i nie potrzebują dodatkowych urządzeń do działania. Monitory aktywne mają wbudowany wzmacniacz, więc są urządzeniem samowystarczalnym. Nie ma potrzeby dokupowania dodatkowego wzmacniacza zewnętrznego. Dzięki temu zajmują również mniej miejsca, więc świetnie sprawdzą się do małego studia i nagrań domowych. Ogromną popularnością wśród osób realizujących nagrania cieszą się monitory studyjne JBL, na przykład model JBL LSR 308P MKII.

Pasywne monitory studyjne
Pasywne monitory potrzebują do działania zewnętrznego wzmacniacza, który będzie je napędzał. Monitory pasywne poleca się dla zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą jak odpowiednio dopasować wzmacniacz do głośników, a także potrafią eksperymentować z brzmieniem i wiedzą czego konkretnie oczekują od takiego zestawu. Jeśli decydujesz się na pasywne monitory, to pamiętaj, że dobierając ze sobą pasywny zestaw głośnikowy i wzmacniacz należy zwrócić uwagę na moc i oporność. Nie wybieraj monitorów o większej mocy, niż ta, którą oferuje wzmacniacz. Może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu, a dodatkowo, pracujący na pełnej mocy wzmacniacz stanie się źródłem zniekształceń dźwięku. Ostatecznie uzyskamy odwrotny efekt do zamierzonego, a monitory przestaną spełniać swoje zadanie, do którego są przeznaczone.


Pasmo przenoszenia monitorów studyjnych.


Pasmo przenoszenia określa zakres częstotliwości, w których monitory będą przenosić dźwięk. Im pasmo przenoszenia szersze, tym wierniejsze odwzorowywanie dźwięku przez monitory. Analizując specyfikację i zakres pasma przenoszenia danych monitorów zwróć uwagę, czy żadne częstotliwości nie są zbyt podbite albo tłumione, ponieważ będzie to miało kluczowy wpływ na użyteczność sprzętu. Znajdziesz takie informacje choćby w instrukcji obsługi i na stronie producenta. Podbicia i tłumienia to nic innego jak zakłamywanie charakterystyki brzmieniowej dźwięku źródłowego, a więc takie odsłuchy nie będą prawidłowo spełniały swojego zadania. Warto dodać, że na pasmo przenoszenia w dużej mierze wpływa wielkość głośnika i obudowy. O ile z przenoszeniem średnich i wysokich tonów dobrze radzą sobie nawet mniejsze głośniki, tak do przeniesienia niskich częstotliwości potrzebne jest poruszenie większych mas powietrza.


Co znaczy bass reflex?


Monitory studyjne Yamaha MSP-3

Rodzaj obudowy i materiał z jakiego została wykonana mają ogromne znaczenie dla ogólnego brzmienia monitorów studyjnych i odpowiadają za przenoszenie basu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – większe monitory lepiej radzą sobie z przenoszeniem niskich brzmień, jednak wynaleziono sposób, dzięki któremu również małe monitory są w stanie lepiej odwzorować niskie pasma. Chcąc dobrze wyposażyć swoje domowe studio nagrań, zdecyduj się na monitory w obudowie z technologią bass reflex. Bass reflex to specjalny otwór lub tunel w obudowie, przez który przedostaje się powietrze. Wspomaga on działanie głośnika niskotonowego. Bez tego systemu niemożliwe byłoby wydobywanie niskich tonów z małych monitorów odsłuchowych, co znacznie ograniczyłoby możliwości nagrywania i miksowania dźwięku. Przykładem monitorów z obudową Bass reflex są monitory studyjne Yamaha MSP-3.


Jakie monitory studyjne do domu?


Wielkość pomieszczenia to ważne kryterium przy wyborze monitorów studyjnych. Bez względu na to, czy jest to profesjonalne studio nagrań, czy domowe studio muzyczne. Zawsze trzeba uwzględnić wielkość pomieszczenia, w którym monitory będą pracować. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Do domowego studia najlepiej sprawdzą się aktywne monitory bliskiego pola. Mają niewielkie rozmiary i moc, zapewniają całkiem dobre brzmienie i mogą znajdować się w bliskiej odległości od użytkownika, na przykład tuz za konsoletą. Analogicznie – do większych i lepiej przygotowanych akustycznie pomieszczeń wybieraj monitory średniego pola, które sprawdzą się tu o wiele lepiej. W bardzo dużych studiach muzycznych i filmowych wykorzystywane są monitory dalekiego pola, które mają dużą moc, rozmiary i ustawione są w dużej odległości od realizatora.

Jeżeli rozpoczynasz właśnie swoją przygodę z home recordingiem i szukasz dobrych monitorów studyjnych, to zapraszamy do zapoznania sie z naszą ofertą. Doradzimy i pomożemy wybrać sprzęt dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Z muzycznymi pozdrowieniami:  Zespół MusicAudio.pl