Keyboard czy pianino cyfrowe?

Keyboard czy pianino cyfrowe?

07 LISTOPADA 2024

Keyboard czy pianino cyfrowe?


Keyboard czy pianino cyfrowe?

Wybór odpowiedniego instrumentu to kluczowy krok dla każdego początkującego muzyka. Keyboard i pianino cyfrowe są bardzo popularnymi instrumentami klawiszowymi, chętnie wybieranymi do nauki gry. Wiele osób zastanawia się co wybrać na początek – keyboard czy pianino cyfrowe? Podjęcie decyzji może wydawać się skomplikowane. Zarówno keyboardy, jak i pianina elektryczne mają wiele zalet, ale też i pewne ograniczenia. Tak na prawdę obydwa te instrumenty mają swoje unikalne cechy, które mogą uczynić je idealnym wyborem w zależności od indywidualnych oczekiwań i potrzeb.
W tym artykule omówimy kluczowe różnice między pianinem cyfrowym a keyboardem, wskażemy ich wady i zalety, a przede wszystkim pomożemy Ci podjąć świadomą decyzję w wyborze między tymi dwoma instrumentami.


Co to jest keyboard?


Keyboard to instrument elektroniczny wyposażony w lekką klawiaturę czułą na dotyk. Keyboardy oferują ogromne możliwości brzmieniowe i funkcjonalne. Przede wszystkim ideą gry na keyboardzie jest zastąpienie całego zespołu tylko jedną osobą. Pozwalają na to automatyczne akompaniamenty, w których wybrzmiewa wiele instrumentów jednocześnie. Keyboardy projektowane są w taki sposób, aby spełniały wymagania szerokiego grona muzyków – od amatorów po profesjonalistów.


Cechy keyboardu


Keyboard Yamaha DGX-670 B

Wbudowane automatyczne akompaniamenty
Automatyczne akompaniamenty to po prostu podkłady rytmiczne i harmoniczne grające w tle, gdy Ty wykonujesz główną melodię. Gra z akompaniamentami daje wiele radości i satysfakcji, ponieważ można zbliżyć się brzmieniowo do niemal każdego utworu muzycznego i wykonać go samodzielnie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że istnieją również hybrydy, czyli połączenia pianina cyfrowego z keyboardem. Jako przykład może tu posłużyć pianokeyboard Yamaha DGX-670. Takie instrumenty wyposażone są w klawiaturę pianina i niektóre funkcje keyboardu, jak właśnie wspomniane akompaniamenty. Pianokeyboardy są znacznie większe i cięższe od keyboardów.

Wszechstronność brzmień
Keyboardy oferują setki, a nawet tysiące brzmień symulujących różne instrumenty muzyczne – od klasycznego fortepianu, po syntezatory, instrumenty dęte, smyczkowe, strunowe, perkusyjne i efekty specjalne. Jest to bardzo ważne dla osób, które nie chcą się ograniczać jedynie do brzmienia fortepianu i lubią korzystać z pełnej palety muzycznych barw, które oferują różne typy instrumentów

Lekka klawiatura
Klawisze klawiatury keyboardowej są lekkie i wymagają tylko delikatnej siły nacisku, aby wydały dźwięk.

Mnogość funkcji
Keyboardy oferują dużo możliwości kreowania własnego brzmienia. Najczęściej mamy też do dyspozycji funkcje nagrywania, edycji, tworzenia nowych podkładów muzycznych i ścieżek dźwiękowych. Keyboard to bardzo rozwojowy instrument dla osób, które lubią eksperymentować z brzmieniem.

Funkcje edukacyjne keyboardu
Keyboardy edukacyjne posiadają wbudowane lekcje gry, podświetlane klawisze i inne dodatkowe funkcje wspomagające naukę. Jest to ważne dla osób początkujących i dla rodziców, którzy chcą kupić instrument do nauki dla dziecka.

Mobilność i kompaktowość
Lekka konstrukcja i kompaktowe rozmiary sprawiają, że keyboardy są dość łatwe w transporcie, przenoszeniu i przechowywaniu. Ta informacja z pewnością zainteresuje osoby, które planują często podróżować ze swoim instrumentem.

Cena
Podstawowe keyboardy często są tańsze niż pianina elektryczne, co również wpływa na decyzję osób początkujących, zwłaszcza, jeśli mamy ograniczony budżet. Keyboard do nauki ze wszystkimi funkcjami potrzebnymi do rozwoju gry kupimy już za niecałe tysiąc złotych, na przykład keyboard Yamaha PSR-E383.
Za podstawowy model edukacyjnego pianina cyfrowego, jak pianino Roland FP-10 trzeba będzie zapłacić niemal dwa razy więcej.


Wady keyboardu w porównaniu z pianinem cyfrowym


Yamaha PSR-SX920

  • Brak ważonej i pełnej klawiatury – keyboardy mają lekką, nieważoną klawiaturę, w której znajdziemy 61 lub 76 klawiszy. Są to zasadnicze cechy klawiatury keyboardowej, ponieważ właśnie taka sprzyja grze na tym instruemncie. Klawiatura keyboardu jest miękka, delikatna, wygodna i odpowiednio spełnia swoje zadanie adekwatnie do przeznaczenia instrumentu. Ważona klawiatura jest tutaj całkowicie zbędna. Jeżeli jednak planujesz w późniejszym czasie przejść na grę na pianinie, to rozpoczęcie nauki na lekkiej klawiaturze keyboardowej może to znacznie utrudnić. Mniejsza ilość i lekkość klawiszy w klawiaturze keyboardowej sprawiają, że keyboard jest ograniczeniem w nauce techniki pianistycznej.

  • Mniej realistyczne brzmienie fortepianu – mimo dużej różnorodności dźwięków, brzmienie fortepianowe w keyboardzie jest o wiele mniej realistyczne w porównaniu do brzmienia fortepianu w pianinie cyfrowym. Nie oszukujmy się – keyboard po prostu nie jest stworzony do zastępowania pianina czy fortepianu. Keyboard posiada w swoich zasobach brzmienie naśladujące dźwięk fortepianu, ale nie jest to jego główne przeznaczenie.
    Kwestia tego brzmienia jest również zależna od klasy keyboardu i zaawansowania jego modułu brzmieniowego. Prawda jest taka, że dobre brzmienie fortepianowe i artykulację uzyskasz dopiero w keyboardzie za kilka tysięcy złotych, jak na przykład Yamaha PSR-SX920.


Czym jest pianino cyfrowe?


Pianino cyfrowe to instrument, który ma jak najwierniej odwzorować brzmienie i odczucie gry na tradycyjnym fortepianie akustycznym. Pianino elektryczne wyposażone jest w pełnowymiarową ciężką ważoną klawiaturę. Oznacza to, że ma 88 klawiszy, które twardością, wagą i wymaganą siłą nacisku odzwierciedlają klawisze w akustycznym pianinie i fortepianie. Pianino cyfrowe jest idealnym instrumentem dla osób, które chcą uczyć się gry na pianinie w warunkach bardzo zbliżonych do gry na klasycznym pianinie akustycznym. W odróżnieniu od keyboardów, pianina cyfrowe oferują bardziej zaawansowane funkcje dedykowane pianistom.


Cechy pianina cyfrowego


Yamaha CLP-835

Realistyczne brzmienie
Nowoczesne pianina cyfrowe wykorzystują zaawansowaną technologię próbkowania dźwięku. Wyposażone są w rozbudowane moduły brzmieniowe z autentycznymi próbkami brzmienia fortepianowego. Odpowiednie połączenie realistycznej próbki fortepianu i zaawansowanego modułu brzmieniowego z dobrymi głośnikami i wzmacniaczem pozwala uzyskać w pianinie cyfrowym prawdziwe i naturalne brzmienie fortepianu.

Pełnowymiarowa, ważona klawiatura
Pełna, ważona klawiatura zapewnia autentyczne odczucie gry, co jest kluczowe dla rozwoju i odpowiedniego ukierunkowania nauki gry na pianinie. Klawiatura pianistyczna pozwala wykorzystywać techniki gry, które na klawiaturze keyboardowej byłyby niemożliwe do osiągnięcia.

Brak konieczności strojenia i możliwość ćwiczenia w ciszy
W porównaniu z tradycyjnym pianinem, pianino cyfrowe nie posiada strun i młotków, przez co nie wymaga strojenia. Za jakość brzmienia i poprawność strojenia odpowiada elektroniczny moduł brzmieniowy. Pianino elektryczne daje również możliwość regulacji głośności i podłączenia słuchawek, tak więc da się na nim ćwiczyć bez przeszkadzania pozostałym domownikom.

Solidna konstrukcja
Pianina cyfrowe są zazwyczaj większe i cięższe od keyboardów, a przy tym ich konstrukcja, obudowa i klawiatura są solidniej wykonane.

Możliwość wyboru pianina stacjonarnego lub przenośnego
Pianino cyfrowe nie musi być meblem zajmującym dużo miejsca, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych pianin i fortepianów. Możemy oczywiście wybrać taką zabudowaną formę i do wyboru mamy tutaj różne stacjonarne pianina cyfrowe. Z pewnością wiele osób marzy o wystroju swojego wnętrza tak pięknym dodatkiem, który jeszcze je uświetni.
Dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością miejsca lub chcą zabierać pianino na próby, lekcje czy koncerty, rynek muzyczny oferuje przenośne pianina cyfrowe. Dodatkowo możemy je również rozbudowywać o dodatkowe komponenty, jak drewniany stand, czy dedykowana listwa z pedałami. Przykładem takiego modułowego pianina, które może występować w różnych formach jest pianino cyfrowe Yamaha P-225.

Funkcje edukacyjne
Podobnie, jak keyboardy, niektóre pianina cyfrowe również oferują wbudowane lekcje. Najczęściej mają także metronom i możliwość połączenia z aplikacjami edukacyjnymi.


Wady pianina cyfrowego w porównaniu z keyboardem


  • Mniejsza różnorodność brzmień – w porównaniu do keyboardów, pianina cyfrowe oferują mniej brzmień. Najczęściej jest to kilka podstawowych barw. Niektórzy producenci udostępniają biblioteki brzmieniowe, które możemy wykorzystywać po połączeniu z odpowiednią aplikacją.

  • Wielkość i waga – pianina cyfrowe są większe i cięższe od keyboardów, co może być problematyczne w przypadku małych przestrzeni i częstego transportowania. Wcześniej wspomnieliśmy, że można wybrać wariant samego pianina mobilnego bez zabudowy, co znacząco zmniejsza jego rozmiary. Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze pianino cyfrowe będzie większe od keyboardu, choćby po prostu ze względu na wielkość klawiatury, która ma więcej klawiszy.

  • Cena – pianina cyfrowe zazwyczaj są droższe od keyboardów. Oczywiście, wszystko zależy jeszcze od klasy instrumentu, ponieważ nie można w tym przypadku porównywać pianina cyfrowego i keyboardu z różnych półek jakościowych.


Dla kogo keyboard, a dla kogo pianino cyfrowe?


Decyzja, czy wybrać keyboard czy pianino cyfrowe zależy od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba określić cel nauki. Jeżeli chcesz uczyć się gry na fortepianie i rozwijać umiejętności pianistyczne, to zdecydowanie najlepszym wyborem dla Ciebie będzie pianino cyfrowe. Pełna, ważona klawiatura i realistyczne brzmienie pozwolą Ci na odpowiednie opanowanie techniki gry fortepianowej.
Jeżeli interesuje Cię eksperymentowanie z brzmieniem i różnymi stylami muzycznymi, chcesz wykonywać swoje ulubione utwory z akompaniamentem, to bez wątpienia powinieneś wybrać keyboard. Jego wszechstronność i mnogość możliwości na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom.
Stając przed wyborem keyboard czy pianino cyfrowe, zastanów się również nad miejscem, w którym będziesz korzystać z instrumentu. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, to keyboard może okazać się bardziej praktyczny ze względu na to, że jest bardziej kompaktowy i wymaga mniej miejsca niż pianino elektryczne.
Warto zastanowić się nad przyszłością i zaplanować swój rozwój muzyczny. Osoby rozważające dalsze kształcenie muzyczne powinny zdecydować się na pianino cyfrowe, ponieważ lepiej przygotuje ono do gry na fortepianie akustycznym.
Jeśli traktujesz muzykę hobbystycznie, lubisz eksperymentować z brzmieniami, bądź chcesz prowadzić działalność zarobkową, to prawdopodobnie keyboard będzie instrumentem, który bardziej Cię usatysfakcjonuje.



Keyboard czy pianino cyfrowe – co wybrać na początek?


Jak widać, wybór pomiędzy keyboardem, a pianinem cyfrowym jest zależny od kilku czynników. Na pozór są to dość podobne instrumenty, ale każdy z nich ma swoje unikalne cechy, których nie znajdziemy w drugim. Wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, celów muzycznych i budżetu. Zarówno keyboard i pianino cyfrowe mogą być doskonałym początkiem muzycznej przygody. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom zawartym w naszym artykule podejmiesz świadomą decyzję i wybierzesz instrument klawiszowy, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom. Jeżeli nadal zastanawiasz się co wybrać - keyboard czy pianino cyfrowe i nie masz pewności, który instrument będzie dla Ciebie lepszy, to zapraszamy do sklepu muzycznego MusicAudio. Nasi doświadczeni sprzedawcy pomogą rozwiać Twoje wątpliwości i profesjonalnie wybiorą z Tobą keyboard lub pianino elektryczne.

Z muzycznymi pozdrowieniami:  Zespół MusicAudio.pl