Ukulele czy gitara?

Ukulele czy gitara?

12 KWIETNIA 2024

Ukulele czy gitara?


Ukulele czy gitara?

Ukulele to hawajska gitara, która zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Jest bardzo często wybieranym instrumentem nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także wśród osób dorosłych. Ukulele to instrument strunowy o niewielkich rozmiarach i ciepłym przyjemnym brzmieniu. Jest idealne do hobbystycznego muzykowania w domu, a także w podróży - ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Ukulele to dość niepozorny mały instrument często postrzegany jako zamiennik gitary na początek nauki, jednak w rękach profesjonalnego ukulelisty staje się pięknie brzmiącym pełnoprawnym instrumentem, na którym da się osiągać szczyty wirtuozerii. Wiele osób zastanawia się czy rozpocząć swoją muzyczną przygodę od gitary czy właśnie od ukulele. W tym artykule przedstawimy różnice między gitarą, a ukulele i postaramy się ułatwić wybór osobom początkującym, które chcą nauczyć się grać na instrumencie strunowym.

Czym się różni ukulele od gitary?


Ukulele często nazywane jest małą gitarką, jednak należy zaznaczyć, że ukulele i gitara to dwa różne instrumenty. Ukulele posiada pudło rezonansowe, struny i ma podobną technikę wydobywania dźwięków jak gitara, jednak na tym te podobieństwa się kończą.

Najważniejsze różnice między gitarą, a ukulele to:

Ilość strun
Pierwszą podstawową różnicą między gitarą, a ukulele jest to, że ukulele posiada mniej strun. Standardowa gitara akustyczna, czy klasyczna ma 6 strun, a ukulele 4 struny. Dodatkowo, w gitarze struny ułożone są od najcieńszej do najgrubszej (czyli od najwyżej wybrzmiewającej do tej najniższej brzmieniem). W ukulele te grubości strun i wysokości dźwięków przeplatają się.

Wielkość
Pomimo tego, że ukulele występuje w kilku rodzajach różniących się od siebie wielkością, to jednak niepodważalny pozostaje fakt, że ukulele jest dużo mniejsze od gitary.

Nazwy strun
Struny w gitarze reprezentują dźwięki E, B, G, D, A, E, natomiast w ukulele są to A, E, C, G. Powoduje to, że i układ dźwięków na gryfie ukulele jest nieco inny niż na gryfie gitary.

Technika gry
Z powodu rozmiarów i różnej ilości strun technika gry na ukulele znacznie odbiega od techniki gry na gitarze. Na ukulele podstawowe akordy jesteśmy w stanie wydobywać nawet jednym palcem, a na gitarze jest to nieco bardziej skomplikowane.

Brzmienie
Ukulele ma delikatny, ciepły i dość cichy dźwięk, a gitara gra mocniej, pełniej i głośniej.

Cena
Ceny ukulele zaczynają się nawet już od 100zł, podczas gdy na najtańszą gitarę akustyczną czy klasyczną musimy przeznaczyć kilkaset złotych. Oczywiście, im droższe ukulele, tym jego jakość i brzmienie będą lepsze, jednak nie da się zaprzeczyć, że ukulele jest tańsze od gitary.

Rodzaje ukulele


Ukulele mocno ewoluowało w ostatnim stuleciu, czego skutkiem jest powstanie wielu odmian tego instrumentu. Różnią się one od siebie głównie wielkością, a co za tym idzie – również głośnością i głębią dźwięku. Niżej omówimy cztery najbardziej znane rodzaje ukulele, które zdobyły popularność na całym świecie i są najczęściej spotykanymi formami tej hawajskiej gitary.

Ukulele sopranowe


Najmniejsze ze wszystkich rodzajów ukulele. Ma jasne i miękkie brzmienie. Ukulele sopranowe jest pierwowzorem dla wszystkich kolejnych modeli tego instrumentu. Brzmienie i gabaryty ukulele sopranowego stanowią uosobienie typowej hawajskiej gitary. Ukulele sopranowe ma najmniejszy korpus, najmniejszą ilość progów i najkrótsze odstępy między progami. Jego dźwięk jest dość cichy i płytki, a długość wybrzmiewania dość krótka. Ukulele sopranowe ze względu na rozmiar jest idealnym wyborem dla dzieci i osób o drobnych dłoniach. Świetnie sprawdza się jako instrument akompaniujący akordowo do śpiewu podczas gry w pojedynkę. Przykładem takiego instrumentu jest ukulele sopranowe Puka PK-PES.

Ukulele koncertowe


Ukulele koncertowe jest większe od sopranowego, choć tę różnicę jesteśmy w stanie zauważyć dopiero po zestawieniu tych dwóch modeli obok siebie. Ma większe pudło rezonansowe, dłuższy gryf, więcej progów i większe odstępy między nimi. Dźwięk ukulele koncertowego jest bardziej doniosły, głośniejszy, pełniejszy i dłużej wybrzmiewa w porównaniu z ukulele sopranowym. Ukulele koncertowe sprawdzi się u osób, dla których sopranowe jest po prostu za małe i niewygodne w grze. Co więcej, akompaniując sobie na głośniejszym ukulele koncertowym możemy śpiewać mocniejszym, bardziej doniosłym głosem. Sprawdź Puka PK-DPC, aby dowiedzieć się jak wygląda ukulele koncertowe.

Ukulele tenorowe


Na przykład ukulele Fender Avalon Tenor Nat. Ukulele tenorowe jest większe od ukulele koncertowego. Jego rozmiar podyktowany jest chęcią gry z innymi instrumentami i gry solowej. Ukulele tenorowe ma mocny, lekko zbasowany, donośny i długo wybrzmiewający dźwięk. Duże odstępy między progami umożliwiają wygodne wykonywanie partii solowych. Ukulele tenorowe to największa klasyczna wersja ukulele, która strojona jest standardowo w G, C, E, A. Bardzo dobrze nadaje się dla osób o większych dłoniach.

Ukulele barytonowe


Największy z modeli ukulele. Ukulele barytonowe ma inny układ strun, niż pozostałe rodzaje ukulele. Układ ten przypomina struny w gitarze. Ułożone są od najcieńszej do najgrubszej i strojone są do dźwięków D, G, B, E. Ukulele barytonowe bardzo dobrze odnajduje się w akompaniowaniu dzięki swojej niższej i przyciemnionej barwie. Przykładem ukulele barytonowego jest ukulele Baton Rouge V2-B Sun

Ukulele elektroakustyczne


Tak samo jak w przypadku gitar, ukulele może występować w formie akustycznej lub elektro-akustycznej. Ukulele elektroakustyczne to zwykłe ukulele sopranowe, koncertowe, tenorowe itd., które dodatkowo wyposażono w układ elektroniczny. Dzięki temu możemy za pomocą kabla podłączyć ukulele bezpośrednio do kolumny, miksera i nagłośnić je bez potrzeby używania mikrofonu. Najczęściej w takim układzie elektronicznym znajdziemy również podstawowy korektor tonów wysokich, średnich i niskich, regulację głośności i wbudowany tuner. Ukulele elektroakustyczne Cascha E-Soprano Premium Mah jest właśnie rodzajem takiego akustycznego instrumentu wyposażonego w elektronikę.


Łatwiej grać na ukulele czy na gitarze?


Ukulele jest zdecydowanie łatwiejszym instrumentem od gitary. Spowodowane jest to mniejszą ilością strun i innym układem dźwięków na gryfie. Większość akordów na ukulele chwyta się łatwiej niż na gitarze, ponieważ gryf ukulele jest węższy, a odstępy między progami są krótsze. Stosowanie prostszych chwytów determinują dodatkowo unikalne strojenie i układ dźwięków. Niektóre akordy można zagrać na ukulele używając zaledwie jednego palca. Ukulele jest także dobrym instrumentem dla dzieci i osób o drobniejszej budowie i mniejszych dłoniach. Niewielkie rozmiary i swobodny dostęp do wszystkich dźwięków sprawiają, że łatwiej opanować ukulele niż gitarę.

Ukulele czy gitara – co wybrać?


Stając przed takim dylematem dobrze jest najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie co i jak chcemy grać. Należy sobie uświadomić, że ani gitara nie jest w stanie zastąpić ukulele, ani ukulele nie zastąpi gitary. Gitara i ukulele to dwa różne instrumenty, które różnią się techniką gry i brzmieniem, dlatego przed zakupem warto na przykład posłuchać ich w internecie, albo przejść się do sklepu muzycznego i porównać je na żywo. Zdecydowanie ułatwi to wybór i pomoże zdecydować co wybierzemy – gitarę czy ukulele.


Zapraszamy serdecznie do odwiedzania naszej strony internetowej. Oferujemy bardzo duży wybór ukulele w wielu przedziałach cenowych. Chętnie doradzimy i pomożemy w wyborze ukulele.

Z muzycznymi pozdrowieniami:  Zespół MusicAudio.pl