Jak sama nazwa wskazuje systemy bezprzewodowe to urządzenia, które umożliwiają przesyłanie sygnału audio z mikrofonów, instrumentów, odtwarzaczy, mikserów bez konieczności tradycyjnego podłączania ich kablami. Systemy bezprzewodowe w ogromnej mierze przyczyniły się do poprawy komfortu wykonawców na scenie, bo to tam najczęściej są właśnie używane. Technologia ta osiągnęła tak wysoki poziom, że w przypadku profesjonalnych drogich systemów bezprzewodowych nie ma słyszalnej różnicy czy sygnał płynie za ich pomocą, czy po kablu... [czytaj więcej...]
Systemy bezprzewodowe – dla kogo i do jakiego użytku?
Z systemów bezprzewodowych chętnie korzystają zarówno wokaliści, jak i instrumentaliści. Przydają się każdemu artyście, który podczas występu jest w ruchu. Idealnie sprawdzają się u gitarzysty, który często przemieszcza się po scenie, czy choćby dla wokalisty, który nierzadko wykonuje dodatkowo różne układy choreograficzne. Tradycyjne połączenie kablowe znacznie ograniczało mobilność, a także przysparzało dodatkową ilość kabli na scenie, które zwyczajnie przeszkadzają muzykom i narażone są na uszkodzenia. Tego typu transmisja wykorzystywana jest również nie tylko na scenie muzycznej, ale i w studiach telewizyjnych. Z pewnością każdy z nas kojarzy widok konferansjerów z malutkimi mikrofonami przypiętymi do części garderoby, bądź artystów występujących z mikrofonami nagłownymi. Dość charakterystyczna jest również słuchawka w uchu, czyli tak zwany odsłuch douszny, który także działa bezprzewodowo. Prawdą jest, że systemy bezprzewodowe zrewolucjonizowały rynek muzyczny. Oferta tych urządzeń jest ogromna, a ceny za zestaw wahają się od około 300zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oczywistym jest, że chcąc uzyskać najwyższą jakość brzmienia i stabilny sygnał podczas występów profesjonalnych, musimy zainwestować w sprzęt z wyższej półki. Tańsze budżetowe modele niekoniecznie sprawdzą się na dużych scenach, jednak do amatorskiego muzykowania w domu lub na sali prób spokojnie powinny wystarczyć.
Jak działają systemy bezprzewodowe i z czego się składają?
Systemy bezprzewodowe funkcjonują na określonych częstotliwościach radiowych, a co za tym idzie, działają w oparciu o odpowiednie przepisy prawa. Łańcuch działania takiego zestawu jest bardzo prosty – nadajnik komunikuje się bezprzewodowo z odbiornikiem wysyłając do niego sygnał, a odbiornik przekazuje ten sygnał do miksera, czy głośnika (najczęściej przez kabel, choć bywają i odbiorniki bezpośrednio wpinane w gniazda nagłośnienia). Systemy, w zależności od przeznaczenia, nieco różnią się urządzeniami, które wchodzą skład zestawu. Najczęściej są to nadajnik, odbiornik, dwa kable, baterie i zasilacz, choć niektóre systemy wpinane są bezpośrednio w instrument i głośnik bez użycia kabli. Podobnie sprawa wygląda z zasilaniem – niektóre nadajniki potrzebują baterii (np. w postaci tzw. paluszków), a odbiorniki zasilacza podłączanego do sieci, a inne modele mają po prostu wbudowane akumulatory i całość ładuje się zwykłą ładowarką USB, co wystarcza na kilka godzin działania. W przypadku mikrofonów bezprzewodowych doręcznych, nadajniki są już wbudowane i stanowią ich integralną część, a co za tym idzie – nie potrzebują oddzielnego bodypacka. W przypadku bezprzewodowych zestawów instrumentalnych do instrumentów dętych, czy np. skrzypiec stosuje się mały przypinany do mikrofon pojemnościowy, który łączymy cienkim kabelkiem z nadajnikiem przypiętym do części ubrania. Systemy bezprzewodowe, to również monitory douszne, które składają się z bazy, odbiornika i słuchawek. W tym przypadku zasada działania jest odwrotna – baza wpięta do miksera w wyjście monitorowe wysyła sygnał do bodypacka, który artysta ma połączony ze słuchawkami. W tej dużej rodzinie urządzeń scenicznych spotkamy również specjalistyczne systemy bezprzewodowe do nagłośnień, które świetnie sprawdzają się np. podczas występów plenerowych. Pozwalają uniknąć łączenia sprzętu długimi kablami narażonymi na zniszczenie czy podeptanie. System taki wysyła zsumowany sygnał bezpośrednio z miksera do kolumn.
Czy tani system bezprzewodowy to dobry wybór? Jaki system bezprzewodowy wybrać?
Kupując system bezprzewodowy musimy pamiętać o tym, że wyznaczone zostały konkretne pasma radiowe, na których takie urządzenia mogą pracować. Są to parametry, które zmieniają się co jakiś czas. Zdarza się, że sprawny działający system nagle przestaje działać i problemem nie jest jego usterka techniczna, a właśnie wyłączenie z użytku publicznego pasma, na którym dotąd pracował. Niektóre częstotliwości są zastrzeżone przez służby mundurowe, lotniska, jeszcze inne wydzielone są dla sieci komórkowych i telewizji, które nieustannie się rozwijają i "zabierają" corocznie kolejne pasma. Mając świadomość powyższych czynników, należy przed zakupem danego systemu dowiedzieć się na jakim paśmie pracuje, czy dane pasmo jest "bezpieczne" i posłuży jeszcze przez najbliższe lata. Pamiętajmy również o tym, że każdy system ma swój ograniczony zasięg działania, który waha się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu metrów. Im dalej od odbiornika, tym bardziej sygnał będzie słabł, a w końcu połączenie zerwie się całkowicie. Warto więc sprawdzić zakres i zasięg działania konkretnego modelu, aby uniknąć rozczarowań. Kupując system przewodowy do profesjonalnego zastosowania zdecydowanie powinniśmy wybierać sprawdzone markowe sprzęty od producenta, który jest wyznacznikiem jakości w tej branży. Do takich właśnie należą systemy bezprzewodowe Shure, Sennheiser, db Technologies, czy również bardzo popularne solidne systemy bezprzewodowe do gitary Line6 i AKG. Wybierając modele z wyższej półki otrzymujemy tak na prawdę święty spokój, gwarancję niezawodności, stabilności sygnału, jakości brzmienia i dalekiego zasięgu. Najlepiej, jeśli wszystkie elementy zestawu pochodzą od tego samego producenta i są dedykowane do sparowania ze sobą, czyli mogą prawidłowo współpracować. Systemy bezprzewodowe to zdecydowanie sprzęt, na którym nie warto oszczędzać, chyba, że potrzebujemy ich do amatorskiego użytku. W takim przypadku również tanie systemy bezprzewodowe będą spełniać swoje zadanie w mniejszym lub większym stopniu.