Wraz z rozwojem techniki nastąpił dynamiczny rozwój nagłośnienia aktywnego. Jest to ogromny segment branży nagłośnieniowej, który zyskał bardzo dużą popularność wśród użytkowników na całym świecie. Jego zalety doceniają zawodowi muzycy, a także osoby, które po prostu lubią gdy muzyka towarzyszy im wszędzie tam, gdzie się znajdują. Kolumny aktywne stanowią wygodniejszą alternatywę dla tradycyjnych kolumn pasywnych. Z powodzeniem wykorzystywane są do nagłośnień dużych imprez jako sprzęt estradowy, a także jako mniejszy sprzęt nagłośnieniowy w studio czy w domu. Czym właściwie są kolumny aktywne? Odpowiedź jest bardzo prosta. Są to głośniki z wbudowanym wzmacniaczem sygnału, co powoduje, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zewnętrznego wzmacniacza. Takie rozwiązanie daje zdecydowanie większe możliwości pod kątem użytkowym... [czytaj więcej...]
Kolumny aktywne i pasywne – różnice.
Oprócz podstawowej różnicy jaką jest wbudowany wzmacniacz, kolumny aktywne różnią się od kolumn pasywnych zasadą działania. Inaczej wygląda tutaj kolejność przepływu dźwięku. W klasycznych kolumnach pasywnych źródło dźwięku podłączane jest do zewnętrznego wzmacniacza, który następnie przekazuje dźwięk do zwrotnicy. Zwrotnica składająca się z odpowiednich filtrów dzieli sygnał na poszczególne pasma i ostatecznie przekazuje je na głośniki. Standardowa zwrotnica w zestawie pasywnym musi zatem radzić sobie nie tylko z sygnałem audio, ale i z prądem dostarczanym przez wzmacniacz. W przypadku kolumn aktywnych tor i kolejność przetwarzania sygnału wygląda nieco inaczej. Źródło dźwięku podłączamy bezpośrednio do kolumny i sygnał trafia najpierw na zwrotnicę, a następnie po podziale pasm ulega wzmocnieniu przez kilka wzmacniaczy i jest bezpośrednio kierowany do poszczególnych głośników. Zwrotnica aktywna zatem przetwarza jedynie sam sygnał audio, który dopiero później jest wzmacniany. Odmienna budowa zwrotnicy aktywnej pozwala na stosowanie dodatkowych podzespołów poprawiających jakość dźwięku. Jednym z przykładów zwrotnicy aktywnej jest zwrotnica cyfrowa, tzw. Crossover. Dzięki niej aktywny zestaw głośnikowy ma możliwość bezpośredniego przetwarzania sygnału cyfrowego. Należy również wspomnieć, że w kolumnie aktywnej to wzmacniacz jest jednocześnie końcówką mocy w przeciwieństwie do standardowych wzmacniaczy, które składają się z przedwzmacniacza i końcówki mocy. Można zatem finalnie stwierdzić, że nagłośnienie aktywne różni się od pasywnego nie tylko bardziej skomplikowaną i unowocześnioną konstrukcją samego urządzenia, ale także etapami przetwarzania sygnału. Co więcej, warto w tym miejscu także wspomnieć, że do kolumny aktywnej można podłączyć różne źródła dźwięku, ponieważ urządzenia tego typu odbierają sygnały cyfrowe i analogowe. Częstym rozwiązaniem są także wbudowane czytniki kart SD, wejścia USB i moduły Bluetooth.
Oczywistym jest, że zróżnicowany tor sygnału przekłada się nie tylko na funkcjonalność, ale także na jakość dźwięku. Zarówno kolumny pasywne jak i głośniki aktywne mają swoje wady i zalety. Tak naprawdę doskonałą jakość dźwięku uzyskamy w obu tych rodzajach nagłośnienia, tyle, że osiągniemy to różnymi sposobami. Zastanawiając się nad wyborem warto przeanalizować wszystkie aspekty użytkowe i brzmieniowe aktywnych kolumn głośnikowych. Do najważniejszych zalet z pewnością zaliczymy ich samowystarczalność, ponieważ są to urządzenia typu "wszystko w jednym". Wiąże się z tym mniejsza ilość zajmowanego miejsca, większa swoboda w doborze głośników, pełna mobilność i brak ograniczenia dodatkowymi kablami czy urządzeniami. Bez wątpienia ogromnym udogodnieniem jest bezpośrednia praca z sygnałem cyfrowym, łatwe podłączenie odtwarzaczy i komunikacja bezprzewodowa. Wzmacniacze w kolumnie aktywnej są dokładnie dopasowane do konkretnego modelu, a opory pracy są zdecydowanie mniejsze, ponieważ generują je tylko głośniki. Nie występują również straty mocy na elementach pasywnych, co przekłada się na większa wydajność. Do najważniejszych wad aktywnych zestawów nagłośnieniowych zaliczyć można zdecydowanie wyższą wagę, wyższą cenę, konieczność podłączenia do gniazda 230V i brak możliwości eksperymentowania z różnymi wzmacniaczami.
Rodzaje aktywnych kolumn głośnikowych
Aktywne nagłośnienie zdecydowanej większości osób kojarzy się z wielkimi ciężkimi kolumnami estradowymi. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się do nagłaśniania imprez i wydarzeń kulturalnych zarówno na dużych i mniejszych scenach pod dachem i w plenerze. Najczęściej polecane w tym segmencie są kolumny aktywne Electro-Voice, Yamaha, db Technologies, HK Audio, JBL, RCF czy bardziej budżetowe zestawy nagłośnieniowe Behringer, Alto, Crono, Novox. Warto wspomnieć także o mniejszych formach nagłośnienia aktywnego, które cieszą się ogromną popularnością i niemal dominują na rynku audio. W wielu domach możemy spotkać klasyczne zestawy stereo, czyli kompaktowe i eleganckie słupki głośnikowe, do których podłączamy np. telewizor, komputer odtwarzacz muzyki, czy odtwarzacz DVD. Zupełnie nowym i bardzo modnym segmentem kolumn aktywnych jest tzw. poweraudio. Są to kolumny all-in-one, czyli pojedyncze wolno stojące głośniki z wbudowanymi wejściami dla odtwarzaczy, instrumentów, mikrofonów, czytnikami kart SD, USB i Bluetooth. Często takie kolumny posiadają w zestawie mikrofony bezprzewodowe i wbudowany akumulator, co ułatwia wykorzystanie ich na imprezach plenerowych i wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do gniazdka 230V. Taka kolumna aktywna z powodzeniem nagłośni małą imprezę, a także stworzy odpowiedni klimat w domu. Pewnie dla niektórych może się to wydać dziwne, ale również przedstawicielami nagłośnienia aktywnego są soundbary, które podłączamy do telewizora i małe mobilne głośniki bluetooth. Aktualnie ogromną popularnością cieszą się przenośne małe głośniki JBL. Jak więc widać, kolumny aktywne są bardzo uniwersalnymi urządzeniami, które możemy wykorzystać niemal wszędzie. Nagłośnienie tego typu pozwala na korzystanie nawet z kilku kolumn jednocześnie. Wystarczy podłączyć je do zasilania i sterować nimi bezprzewodowo.