24 KWIECIEŃ 2024
Wiele osób podejmujących decyzję o zakupie mikrofonu zastanawia się jaki wybrać – mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny. Warto poznać różnicę w konstrukcji i działaniu tych dwóch typów mikrofonu. Każdy z nich przeznaczony jest do innych zastosowań, dlatego ważne jest, aby precyzyjnie dopasować urządzenie do swoich potrzeb. W tym artykule przedstawimy najważniejsze różnice pomiędzy mikrofonami dynamicznymi i pojemnościowymi, a także doradzimy czym się kierować dokonując wyboru podczas zakupu mikrofonu.
Podstawową różnicą jest sposób przetwarzania fal dźwiękowych. Mikrofony dynamiczne i pojemnościowe różnią się konstrukcją i sposobem działania. Mikrofony pojemnościowe mają o wiele większą czułość i precyzję w rejestrowaniu najdrobniejszych detali dźwięku niż mikrofony dynamiczne. Co więcej, mikrofon pojemnościowy do prawidłowego działania potrzebuje zasilania z baterii, bądź ze specjalnej funkcji miksera zwanej fantom (phantom power, +48V).
Mikrofon dynamiczny to prosta konstrukcja. Składa się z cienkiej membrany połączonej z cewką, która osadzona jest w silnym polu magnetycznym wytwarzanym przez magnes. Śpiewając czy mówiąc do mikrofonu wytwarzamy fale akustyczne, które generują drgania powietrza. To właśnie te drgania poruszają membraną oraz cewką, w wyniku czego tworzy się napięcie na zaciskach cewki i ostatecznie powstaje prąd odpowiadający częstotliwości fal akustycznych. Mikrofony dynamiczne odznaczają się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne, niż mikrofony pojemnościowe.
Mikrofon pojemnościowy różni się budową od mikrofonu dynamicznego i przeznaczony jest do bardziej specjalistycznych zastosowań. Mikrofon pojemnościowy zbudowany jest z ruchomych okładek i stalowej siatki membranowej, które ładowane są polaryzującym napięciem i tworzą swego rodzaju kondensator. Fale dźwiękowe głosu tworzą ruchy powietrza, które powodują drgania membrany, a drgania te zmieniają pojemność kondensatora i w ten sposób powstają impulsy elektryczne. Mikrofony pojemnościowe wymagają dodatkowego zasilania, dlatego przed zakupem warto upewnić się, że nasz mikser ma zasilanie fantomowe na którymś kanale mikrofonowym. Jeśli nie, to trzeba będzie wybrać model mikrofonu pojemnościowego, który ma wbudowane gniazdo baterii. W praktyce jest to bardziej uciążliwe rozwiązanie, ponieważ baterie szybko się rozładowują i zawsze trzeba pamiętać aby mieć pod ręką zapasowy komplet. Mikrofony pojemnościowe odznaczają się bardzo dużą czułością, więc precyzyjnie rejestrują nawet najcichsze detale dźwiękowe. Wykorzystywane są w studiach do nagrań materiału instrumentalnego i wokalnego, a na estradzie są bardzo przydatne do nagłośnienia na przykład chóru, bądź instrumentów akustycznych.
Charakterystyka kierunkowa mikrofonów określa z jakiego fragmentu przestrzeni wokół mikrofonu zbierany jest dźwięk. Pod względem czułości na fale akustyczne charakterystykę kierunkową dzielimy na kardioidalną, superkardioidalną, hiperkardiodialną i subkardioidalną. Różnią się one precyzją rejestrowania dźwięków. Mikrofony dostępne na rynku mają różne charakterystyki kierunkowe. Wybierając jakiś model zawsze zwracajmy uwagę na jego charakterystykę kierunkową aby jak najlepiej dobrać mikrofon do celu jego wykorzystywania.
Rodzaje charakterystyki kierunkowej mikrofonów:
Wybierając mikrofon przede wszystkim najpierw trzeba jasno określić do jakich zadań będzie przeznaczony.
Oto kilka kwestii, które należy przeanalizować zanim dokonamy zakupu:
Zapraszamy serdecznie do odwiedzania zakładki mikrofony na naszej stronie internetowej. Pomożemy w zakupie mikrofonu i doradzimy jaki wybrać – mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny. Dla osób, które interesują się tematem nagłośnienia i homerecordingu polecamy nasz artykuł Jakie monitory studyjne wybrać?
Z muzycznymi pozdrowieniami: Zespół MusicAudio.pl