Gitara elektryczna do 1000zł.

Gitara elektryczna do 1000zł.

18 KWIECIEŃ 2024

Gitara elektryczna do 1000zł.


Gitara akustyczna do 1000zł

Gitara elektryczna jest prawdopodobnie najpopularniejszym instrumentem w obecnej popkulturze i muzyce wielu gatunków. Nie dość, że potrafi powalić swoim pięknym brzmieniem, to również gra na niej jest bardzo efektowna. Nic więc dziwnego, że wielu początkujących gitarzystów bardzo szybko po opanowaniu podstawowej techniki gry na gitarze akustycznej, czy gitarze klasycznej decyduje się na zakup pierwszego elektryka. Niekiedy nawet gitara elektryczna jest wybierana jako pierwszy instrument do nauki.
Dobre gitary elektryczne kosztują najczęściej po kilka i kilkanaście tysięcy złotych, ale da się również znaleźć dobrą gitarę w niższym budżecie, choćby i do 1000zł. Jeśli będziemy wiedzieli na co zwrócić uwagę i jakiego instrumentu szukać, to z powodzeniem znajdziemy grywalną gitarę, która zachowa uczciwy stosunek ceny do jakości, będzie wykonana z przyzwoitych podzespołów i osiągnie dobre brzmienie.
W tym artykule postaramy się podpowiedzieć jak wybrać dobrą gitarę elektryczną do 1000zł.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie gitary elektrycznej?


Zakup gitary elektrycznej to zadanie, które nie należy do najłatwiejszych. Gitara elektryczna składa się z wielu elementów i wykonanie każdego z nich wpływa na ogólną jakość instrumentu, brzmienie i wygodę gry. Niestety, są to niuanse, które generują także dodatkowe koszty i podnoszą ostateczną cenę instrumentu.

Kupując gitarę elektryczną należy zwrócić uwagę na:

Drewno
Najczęściej w gitarze elektrycznej znajdziemy trzy rodzaje drewna. Inne na korpusie (na przykład olcha, lipa, mahoń), inne na gryfie (klon), a jeszcze inne na podstrunnicy (na przykład palisander albo heban). Warto dodać, że często spotykanym zabiegiem jest także zastosowanie dodatkowego rodzaju drewna w formie cienkiej nakładki na korpus. Rozjaśnia to nieco brzmienie instrumentu i nadaje unikatowy wzór stworzony ze słojów drewna, który jest widoczny pod lakierem. Drewno ma duży wpływ na brzmienie gitary. Kupując budżetową gitarę elektryczną trzeba zachować czujność i dowiedzieć się z czego została wykonana, ponieważ wielu producentów w tanich gitarach zamiast drewna stosuje sklejkę i tworzywa sztuczne (na przykład sklejkowy korpus i plastikowa podstrunnica).

Elektronikę
Czyli przetworniki, potencjometry i przełączniki. Przetworniki (inaczej zwane przystawkami) występują w formie pojedynczej (single coil) i w formie podwójnej (humbucker). Mogą dodatkowo występować w odmianie pasywnej (nie wymagają zasilania) i aktywnej. Aktywne przetworniki potrzebują zasilania baterią, która umieszczona jest w korpusie gitary.
Można powiedzieć, że przetworniki są sercem gitary elektrycznej i kreują jej ostateczne brzmienie. Jakość i rodzaj przetworników wpływają na finalny dźwięk gitary elektrycznej. Podobnie z pozostałymi podzespołami elektronicznymi. Słaby potencjometr, przełącznik lub gniazdo mogą trzeszczeć, szumieć, przerywać dźwięk, czy ucinać pasmo z brzmienia. Zdecydowanie nie chcemy takich atrakcji podczas gry na gitarze elektrycznej.

Progi, klucze, mostek
Są to metalowe elementy, które mają bardzo duży wpływ na poprawne strojenie i intonację instrumentu. Jeżeli klucze będą słabe, to gitara będzie źle stroiła, a struny będą się często luzowały. Mostek to element na korpusie gitary, w którym zamocowane sa struny. Może być stały, albo ruchomy (mostek tremolo). W przypadku tego drugiego szczególnie ważne jest aby był solidny, ponieważ słaby mostek tremolo prowadzi do częstego rozstrajania się gitary. W przypadku progów należy zwrócić uwagę na ich prawidłowe osadzenie w gryfie, ponieważ nierówno nabity próg powoduje, że struna w tym miejscu nie wybrzmiewa. Najprościej sprawdzić to poprzez zagranie pojedynczych dźwięków na wszystkich progach. Jeżeli któryś próg będzie źle osadzony, to od razu wykryjemy tę nieprawidłowość.

Jaka gitara elektryczna do 1000zł?


Gitara elektryczna do 1000zł może być dobrym instrumentem, ale trzeba wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu. Przy tak szerokiej ofercie instrumentów na rynku łatwo kupić ładnego, ale bezużytecznego bubla. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w tym temacie, to nie wstydźmy się skorzystać z pomocy osoby bardziej doświadczonej. Oczywiście zanim przystąpimy do wyboru parametrów technicznych, powinniśmy wiedzieć jaki instrument nas interesuje. Warto zastanowić się czy bardziej kręci nas tłusto brzmiący Les Paul, który oparty jest na dwóch humbuckerach, a może rasowy Stratocaster, który swoje charakterystyczne brzmienie zwane "szklanką" zawdzięcza pojedynczym przetwornikom single coil. Jeszcze inni preferują tak zwane "wyścigówki" do szybkiego grania solówek, do czego świetnie sprawdzają się drapieżne Superstraty. Jeżeli zdecydowaliśmy jakiej gitary szukamy, to pozostaje wybór odpowiedniego modelu. Przedstawiamy trzy typy gitar elektrycznych w cenie do 1000zł, które naszym zdaniem będą bardzo dobrym wyborem w tym przedziale cenowym.

Ibanez GRX40


Ibanez to japoński gigant w produkcji gitar elektrycznych. Popularny wybór wśród gitarzystów na całym świecie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie w różnych przedziałach cenowych. Gitary Ibanez słyną z precyzji, oryginalnych kształtów i innowacyjnych rozwiązań. Gitara elektryczna Ibanez GRX40 to przedstawiciel budżetowej klasy instrumentów Ibaneza. Polecana jest najczęściej osobom początkującym, ale niech nie będzie to mylące. Ta gitara swoim brzmieniem, wszechstronnością i świetnym wyglądem aspiruje do modeli z półki co najmniej oczko wyżej. Mamy tutaj topolowy korpus w kształcie klasycznego Superstrata skręcony z klonowym gryfem. Na podstrunnicę z drewna Jatoba nabito 22 progi medium. Elektronikę stanowią autorskie przystawki Ibaneza (Infinity) w układzie HSS (1 x humbucker i 2 x single coil) sterowane za pomocą 5-pozycyjnego przełącznika, potencjometru volume i potencjometru tone. Taka konfiguracja daje możliwość uzyskania szerokiej palety brzmień i nadaje gitarze uniwersalności. Mostek tremolo prawidłowo spełnia swoje zadanie i dobrze trzyma strój. Gitara występuje w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych, które w połączeniu z chromowanym osprzętem tworzą świetny efekt wizualny. Gitara elektryczna Ibanez GRX-40 bez problemu odnajdzie się w każdym gatunku muzycznym i z pewnością sprawi użytkownikowi dużą satysfakcję z gry.

Aria STG-004


Gitary Aria to budżetowe instrumenty od japońskiego producenta, które zachowują świetny stosunek jakości do ceny. Już dawno zyskały reputację solidnie wykonanych, dobrze brzmiących gitar i do dziś cieszą się taką właśnie opinią. Gitara elektryczna Aria STG-004 to klasyczny strat nawiązujący wyglądem i brzmieniem do popularnych Fenderów Stratocasterów . Znajdziemy tutaj dobrze rezonujący korpus z lipy i wkręcany klonowy gryf z palisandrową podstrunnicą, na której mamy do dyspozycji 22 progi. Aria STG-004 oferuje układ przetworników SSH (2 x single coil i 1 x humbucker), dwa potencjometry tone, jeden potencjometr volume i 5-pozycyjny przełącznik, co pod względem brzmienia i konfiguracji czyni ją tańszym odpowiednikiem rasowych Stratów. Całości dopełnia całkiem dobrze spisujący się mostek tremolo, a wszystko razem składa się w godny polecenia, piękny i solidnie brzmiący instrument. Tutaj również do wyboru kilka opcji kolorystycznych. Gitara Aria STG-004 jest bardzo dobrą gitarą elektryczną do 1000zł.

Jackson JS11 Dinky


Amerykańskie gitary Jackson znane są na całym świecie. Nie bez powodu, ponieważ Jackson to jeden z największych producentów gitar elektrycznych. Gitary Jackson słyną z wysokiej jakości, doskonałego brzmienia i charakterystycznego zadziornego kształtu połączonego z ognistymi wariacjami ekspresyjnych kolorów. Wielu znanych gitarzystów używało i do dziś używa gitar tej marki. Z biegiem lat pojawiło się zapotrzebowanie na tańsze instrumenty tego producenta, aby szersze grono muzyków mogło cieszyć się gitarami Jackson. W efekcie powstał model JS11 Dinky. Gitara Jackson JS11 zbudowana jest z topolowego korpusu. Przykręcono do niego klonowy gryf z grafitowym wzmocnieniem. Płaska podstrunnica, charakterystyczny profil gryfu i wycięcia korpusu dające dostęp do nawet najwyższych progów sprawiają, że Jackson JS11 Dinky jest rasową "wyścigówką" wręcz stworzoną do szybkiego grania. Układ przetworników gwarantuje, że gitara ta znajdzie również uznanie wśród fanów mocnych brzmień. Mamy tutaj dwa autorskie mocne humbuckery Jacksona z ceramicznymi magnesami. Kreacja dźwięku odbywa się za pomocą potencjometru tone, potencjometru volume i 3-pozycyjnego przełącznika. Gitara ma bardzo szeroki zakres brzmienia – od idealnie czystego selektywnego, po drapieżny crunch, który dopalony odpowiednio przesterowanym efektem czyni z niej istną maszynę do burzenia murów. Na amarantowej podstrunnicy osadzono 22 progi jumbo, a całości dopełnia czarny mostek tremolo, który bardzo dobrze trzyma strój i nie jest trudny w regulacji. Gitara Jackson JS11 Dinky to zdecydowany faworyt wśród gitar elektrycznych do 1000zł.


Zapraszamy serdecznie do odwiedzania zakładki gitary elektryczne na naszej stronie internetowej. Doradzimy i pomożemy w wyborze gitary elektrycznej do 1000zł. Dla osób, które stają przed wyborem pierwszej gitary polecamy nasze artykuły Jaka gitara na początek? i Gitara akustyczna do 1000zł.

Z muzycznymi pozdrowieniami:  Zespół MusicAudio.pl