Neural Quad Cortex - potężny multiefekt gitarowy

Neural Quad Cortex - potężny multiefekt gitarowy

05 CZERWIEC 2024

Neural Quad Cortex - potężny multiefekt gitarowy


Neural Quad Cortex - potężny multiefekt gitarowy

Multiefekt Neural Quad Cortex to rewolucja na rynku efektów gitarowych. Bardzo szybko stał się tematem numer 1 w świecie gitarowym i skradł serca gitarzystów, basistów, a także realizatorów studyjnych. Nic dziwnego, ponieważ urządzenie oferuje na prawdę wiele funkcji i prawdziwy ogrom możliwości kreowania brzmienia. Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób poszukuje informacji na temat tego procesora gitarowego, dlatego zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze dane na jego temat. Jeśli chcesz poznać modeler Neural Quad Cortex, to zapraszamy do lektury naszego artykułu.


Skąd pochodzi modeler Neural Quad Cortex?


Na początek nieco historii. Firma Neural DSP Technologies specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania audio i produkcji urządzeń przetwarzających dźwięk, które wykorzystywane są do gitar i basów. Założona została w 2017 roku w Helsinkach przez dwóch muzyków – Douglasa Castro i Francisco Crespo. Produkty Neural DSP bardzo szybko zyskały ogromną popularność i zwolenników na całym świecie. Wszystko to za sprawą wykorzystywania najnowszych osiągnięć techniki w dziedzinie cyfrowego przetwarzania sygnału. Jednym z takich urządzeń jest właśnie Neural Quad Cortex, który zrewolucjonizował rynek multiefektów gitarowych i stał się flagowym produktem firmy Neural DSP. Cortex jest bardzo ceniony za zdolność wiernego odwzorowywania brzmień wzmacniaczy, kolumn i efektów gitarowych.


Kreowanie brzmienia w Cortex


Neural Quad Cortex uznawany jest obecnie za najpotężniejszy multiefekt gitarowy do modelowania dźwięku. I słusznie. Urządzenie to posiada aż 6 rdzeni odpowiedzialnych za moc obliczeniową i ogromną bibliotekę ponad 50 wzmacniaczy, 70 efektów i ponad 1000 odpowiedzi impulsowych (skopiowanych brzmień kolumn gitarowych), która nieustannie się powiększa. Całość pozwala na niemal nieograniczone możliwości kreowania brzmień.

Na pokładzie Cortexa znajdziemy ponad 1000 idealnie uchwyconych Impulse Response, czyli odpowiedzi impulsowych klasycznych kolumn gitarowych. Oczywiście, bibliotekę IR możemy poszerzać o własne zewnętrzne impulsy poprzez wgrywanie ich do urządzenia. Neural zapewnia pełną kontrolę nad nawet najdrobniejszymi niuansami brzmieniowymi wspomnianych IR dzięki potężnie rozbudowanemu korektorowi parametrycznemu. Dodatkowo, posiada on wirtualne mikrofony, które można rozlokować wokół wirtualnego głośnika. Pozwala to na uzyskanie efektu charakterystycznego dla zbierania dźwięku przez mikrofony w studiu.


Neural Capture - unikalna technologia przechwytywania dźwięku


Neural-Quad-Cortex

Procesor gitarowy Neural Quad Cortex wyposażono w unikalną technologię sztucznej inteligencji. Urządzenie może "uczyć się" i naśladować specyfikę brzmieniową dowolnego wzmacniacza gitarowego, efektu, bądź kolumny z zadziwiającą dokładnością. Algorytm sieci neuronowej zastosowany w Cortex odbiera dźwięki w sposób zbliżony do ludzkiej percepcji, czyli przetwarza je w sposób dopasowany do ludzkiego ucha. Warto dodać, że firma Neural DSP współpracuje z najlepszymi reżyserami dźwięku, czego wynikiem jest nieustannie rozrastająca się biblioteka fabrycznych ustawień. Właśnie te cechy odróżniają Cortexa od innych urządzeń tego typu. Neural Quad Cortex jest najbardziej naturalnie brzmiącym multiefektem gitarowym.


3 tryby pracy


Neural Quad Cortex pozwala układać swoje brzmienia w aż trzech trybach, co czyni go narzędziem elastycznym i dopasowanym do każdego użytkownika.

Tryb stompbox
Do każdego z przełączników możemy przypisać oddzielny efekt z naszego łańcucha efektów i kontrolować go. Jest to odpowiednik używania analogowych kostek podpiętych w pedalboardzie.

Tryb preset
Tutaj jak w przypadku większości multiefektów – poruszamy się pomiędzy bankami brzmień. W każdym banku mamy dostępne 8 presetów, czyli 8 oddzielnych ustawień. Każdy z tych presetów może być zupełnie inaczej skonfigurowany i może zawierać inne efekty, wzmacniacze, kolumny i wszelkie ustawienia. Małym minusem używania tego trybu jest chwilowy zanik dźwięku podczas przełączania pomiędzy presetami, co oczywiście ma miejsce we wszystkich multiefektach.

Tryb scena
W tym trybie wszystko odbywa się w obrębie jednego presetu, w którym mamy do dyspozycji cztery niezależne łańcuchy efektów. W każdym z łańcuchów możemy zaprogramować inny wzmacniacz i efekty. Przełączanie scen to po prostu wybór konkretnego łańcucha efektów. Tryb sceny w Neural Quad Cortex pozwala zmienić całkowicie brzmienie bez ani chwili przerwy w sygnale, a dodatkowo podczas zmiany zachowuje również powtórzenia efektów przestrzennych (trails`y) włączone we wcześniejszym łańcuchu. Nie ucina ich i pozwala im wybrzmieć do końca, gdy gramy już na nowym brzmieniu. Bardzo profesjonalna opcja doceniana przez gitarzystów występujących na żywo.


Obsługa Neural Quad Cortex i Cortex Cloud


Neural-Quad-Cortex

Modelowanie brzmień w Quad Cortex jest proste i intuicyjne. Do dyspozycji mamy 7-calowy dotykowy wyświetlacz ze zwizualizowanym łańcuchem efektów. Bardzo wygodną funkcją jest system drag-and-drop, który pozwala przeciągnąć palcem wybrany efekt, czy impuls w dowolne miejsce łańcucha. Bez problemu szybko zaprogramujesz nawet najbardziej złożone brzmienia. Kupując Cortexa otrzymujesz również dostęp do darmowej aplikacji Cortex Cloud, która pozwala na tworzenie kopii zapasowej, ładowanie zewnętrznych IR do urządzenia, a także pobieranie ustawień stworzonych przez innych użytkowników i udostępnianie swoich. Ułatwieniem do pracy z aplikacją jest wbudowany w Cortexa moduł WI-FI. Urządzenie może również być używane jako interfejs audio.Mały, lekki, kompaktowy, ale potężny modeler - Neural Quad Cortex


Do stworzenia Cortexa wykorzystano zaawansowane techniki projektowania, co pozwoliło uzyskać potężne urządzenie o niezwykle małych rozmiarach i wadze. Cały multiefekt zamknięty jest w obudowie z anodyzowanego aluminium o wymiarach 290 x 191 x 48 mm i ważącej niecałe 2kg.


Sterowanie i złącza


Neural-Quad-Cortex

Producent zadbał nie tylko o wszechstronność brzmieniową swojego flagowego sprzętu, ale także zaopatrzył go w niezbędne złącza i przełączniki, dzięki którym staje się on istnym kombajnem do pracy na żywo w każdych warunkach.
Do dyspozycji mamy:

  • 2 wejścia typu Combo (XLR, Jack) z regulowaną impedancją i poziomem. Mają wbudowane zasilanie fantom i przedwzmacniacze mikrofonowe
  • 2 pętle efektów
  • 2 wyjścia typu Jack
  • 2 wyjścia typu XLR
  • Wyjście słuchawkowe
  • Złącze MIDI IN, Out/Thru - pozwala na odbieranie i wysyłanie komunikatów MIDI do obsługi każdego z parametrów Cortexa, bądź do sterowania z poziomu urządzenia sprzętami zewnętrznymi
  • 2 wejścia na pedał ekspresji – możemy podłączyć dwa pedały, którymi będziemy sterować wah-wah, głośność i algorytmy zmiany barw
  • Gniazdo USB
  • 11 przełączników wciskanych i obrotowych do sterowania poszczególnych efektów modelera
  • Potencjometr volume


Neural Quad Cortex w sklepie muzycznym MusicAudio


Sklep muzyczny MusicAudio zajmuje się sprzedażą profesjonalnego sprzętu gitarowego, w tym także multiefektu Neural Quad Cortex praktycznie od początku pojawienia się go na europejskim rynku. Nasi gitarzyści dokładnie poznali i przetestowali urządzenie. W każdej chwili są gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące aspektów technicznych modelera, a także jego ustawień, funkcji i możliwości. Chętnie doradzimy i pomożemy rozwiać wątpliwości dotyczące zakupu. Oferowany przez nas sprzęt jest fabrycznie nowy, zapakowany i z pełną gwarancją producenta. Zapraszamy.

Z muzycznymi pozdrowieniami:  Zespół MusicAudio.pl