GITARY I BASY

Szukasz gitary? Klasycznej do nauki? Akustycznej, elektrycznej czy basowej... Znajdziesz ją w naszym sklepie muzycznym.

Gitara jest prawdopodobnie najpopularniejszym instrumentem strunowym szarpanym, który rozprzestrzenił się na cały świat i ewoluował do wielu ciekawych form. Stała się nieodzownym elementem niemal wszystkich gatunków muzycznych i chyba trudno szukać osoby, która nie zna tego pięknego instrumentu. Na jej brzmienie składa się wiele istotnych elementów, takich jak typ i rozmiar pudła rezonansowego, drewno, z którego została wykonana, rodzaj strun, układy elektroniczne i wiele innych. Z tego właśnie względu, gitary podzieliliśmy na kilka podstawowych grup, co zdecydowanie ułatwi wybór wymarzonego instrumentu ... [czytaj więcej...]

GITARA KLASYCZNA, CZY AKUSTYCZNA – JAKĄ WYBRAĆ?

Bez wątpienia, najbardziej tradycyjnym typem są gitary klasyczne i gitary akustyczne. Są one do siebie podobne ze względu na wygląd, jednak jest kilka zasadniczych cech, które je różnią. Najważniejsze z nich, to wielkość pudła rezonansowego (gitara akustyczna jest większa), szerokość gryfu i struny (w gitarach akustycznych metalowe, a w klasycznych nylonowe). Zdecydowanie różnią się brzmieniem, a co za tym idzie – przeznaczeniem do odpowiednich styli muzycznych. Gitary klasyczne, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykorzystuje się do grania utworów klasycznych, a także są polecane do nauki gry dla osób początkujących, zwłaszcza dla dzieci. Z kolei brzmienie gitar akustycznych zdecydowanej większości osób kojarzy się z graniem ogniskowym, muzyką pop, czy country. Warto wspomnieć, że występują także warianty, czyli gitary elektroklasyczne i gitary elektroakustyczne. Są to nadal te same konstrukcje, jednak wyposażone w elektronikę, umożliwiającą podłączenie bezpośrednio do systemów nagłośnieniowych. Jest to duże udogodnienie dla wykoawców scenicznych, ponieważ tradycyjne instrumenty bez elektroniki trzeba nagłaśniać po prostu mikrofonem, co bywa dość uciążliwe. W sklepie MusicAudio.pl posiadamy szeroką ofertę gitar klasycznych i akustycznych najpopularniejszych marek, takich jak Alhambra, Alvarez,Martinez, Takamine, Yamaha, Fender, Dowina, Furch, Lag i wiele innych. Z przyjemnością pomożemy dobrać odpowiedni instrument zarówno dla osoby początkującej, jak i dla doświadczonego gitarzysty.

GITARA KLASYCZNA, CZY AKUSTYCZNA – JAKĄ WYBRAĆ?

Bez wątpienia, najbardziej tradycyjnym typem są gitary klasyczne i gitary akustyczne. Są one do siebie podobne ze względu na wygląd, jednak jest kilka zasadniczych cech, które je różnią. Najważniejsze z nich, to wielkość pudła rezonansowego (gitara akustyczna jest większa), szerokość gryfu i struny (w gitarach akustycznych metalowe, a w klasycznych nylonowe). Zdecydowanie różnią się brzmieniem, a co za tym idzie – przeznaczeniem do odpowiednich styli muzycznych. Gitary klasyczne, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykorzystuje się do grania utworów klasycznych, a także są polecane do nauki gry dla osób początkujących, zwłaszcza dla dzieci. Z kolei brzmienie gitar akustycznych zdecydowanej większości osób kojarzy się z graniem ogniskowym, muzyką pop, czy country. Warto wspomnieć, że występują także warianty, czyli gitary elektroklasyczne i gitary elektroakustyczne. Są to nadal te same konstrukcje, jednak wyposażone w elektronikę, umożliwiającą podłączenie bezpośrednio do systemów nagłośnieniowych. Jest to duże udogodnienie dla wykoawców scenicznych, ponieważ tradycyjne instrumenty bez elektroniki trzeba nagłaśniać po prostu mikrofonem, co bywa dość uciążliwe. W sklepie MusicAudio posiadamy szeroką ofertę gitar klasycznych i akustycznych najpopularniejszych marek, takich jak Alhambra, Alvarez,Martinez, Takamine, Yamaha, Fender, Dowina, Furch, Lag i wiele innych. Z przyjemnością pomożemy dobrać odpowiedni instrument zarówno dla osoby początkującej, jak i dla doświadczonego gitarzysty.

GITARY ELEKTRYCZNE I BASOWE - JAK DZIAŁAJĄ?

Niemniej popularnym i rozpowszechnionym rodzajem gitar są gitary elektryczne. To właśnie na nich zostały zagrane legendarne solówki w znanych utworach klasyki rocka i to one są najczęstrzą inspiracją dla młodych adeptów sztuki gitarowej. Gitary elektryczne zdecydowanie różnią się od tradycyjnych "pudłówek". Posiadają zupełnie inną budowę. Cienki korpus, krótsza skala, zupełnie inny rodzaj mostka i mocowania strun, to tylko niektóre z charakterystycznych cech. Za wydobycie charakterystycznego dźwięku odpowiadają specjalne przetworniki typu single coil i humbucker, a dodatkowo potrzebne jest odpowiednie nagłośnienie w postaci wzmacniacza i głośnika. Zależnie od potrzeby, do dyspozycji mamy szeroki wybór gitar elektrycznych sześcio, siedmio i ośmiostrunowch w przeróżnych typach konstrukcji i kształtach – począwszy od jazzowych Hollow Body i Semi Hollow, poprzez popularne rockowe Les Paul, Stratocaster, Telecaster, aż do Superstratów i bardziej drapieżnych modeli przeznaczonych do grania cięższych gatunków muzycznych.
Nie można pominąć również bardzo ważnej grupy, jaką są gitary basowe. Jest to odmiana gitar elektrycznych (choć bywają również wersje akustyczne), które wyróżniają się długim gryfem, nietypowo grubymi strunami i charakterystycznym niskim brzmieniem. Najczęściej posiadają cztery struny, choć występują również wersje pięcio i sześcio strunowe dla bardziej wymagających instrumentalistów. Jest to bardzo specyficzny rodzaj gitar, niezwykle ważny dla wszystkich gatunków muzycznych. Opiera się na nich większość współczesnych utworów.

Wiodącymi producentami gitar elektrycznych i basowych są między innymi: Fender, Gibson, PRS, Ibanez, Epiphone, Squier, Music Man, Washburn, Yamaha, Cort, Schecter. Sklep muzyczny MusicAudio oferuje ogromny wybór tych instrumentów. U nas bez problemu wybierzesz dobrą gitarę w dowolnym przedziale cenowym.

ZNACZENIE WZMACNIACZY I KOLUMN GITAROWYCH

Jak już wcześniej zostało wspomniane, gitary elektryczne i basowe wymagają dodatkowego nagłośnienia. Zawdzięczają one swoje brzmienie nie tylko dzięki unikalnej budowie, ale także niezbędnym dodatkowym sprzętom, jakimi są kolumny i wzmacniacze gitarowe. To właśnie one przenoszą dźwięk wygenerowany w gitarach, wzmacniają go i pozwalają na przeróżne modulacje brzmienia. Ze względu na konstrukcję i budowę wzmacniacze dzielą się na tranzystorowe, lampowe i cyfrowe. Cyfrowe wzmacniacze posiadają wbudowane procesory efektów, co sprawia, że w jednym urządzeniu mamy już wszystko, czego potrzeba do kreowania swojego ulubionego brzmienia. Dodatkowym udogodnieniem są tutaj sterowniki nożne, dzięki którym możemy zmieniać i kontrolować ustawienia podczas grania. Ostatnim elementem łańcucha są kolumny gitarowe, czyli po prostu głośniki, z których wydobywa się ostatecznie wykreowany dźwięk. Oczywiście, również i one mają ogromny wpływ na finalne brzmienie gitar, w zależności od rodzaju, wielkości i ilości głośników w kolumnie. Zależnie od potrzeb i wygody użytkowania możemy wybrać tradycyjne rozwiązanie w postaci oddzielnego wzmacniacza i oddzielnej kolumny gitarowej lub tak zwane combo, które jest połączeniem wzmacniacza i głośnika w jednym urządzeniu.

INNE TYPY GITAR

Oprócz wymienionych najważniejszych typów gitar, ogromną popularność zyskują ostanimi czasy również mniejsze instrumenty szarpane. Starając się wychodzić na przeciw oczekiwaniom klientów, sklep MusicAudio, oprócz standardowych gitar, oferuje także ukulele, mandoliny, banjo i tym podobne. Są to bardzo charakterystyczne instrumenty, które wywodzą się z konkretnych kultur i mają zastosowanie w specyficznych stylach muzycznych. Ich ogromnym atutem jest nie tylko nietypowy wygląd, ale także szczególne, niepowtarzalne brzmienie, które z pewnością intryguje i zachęca do zapoznania się z takim instrumentem.

CO JESZCZE MOŻE SIĘ PRZYDAĆ?

Gitarowy świat to nie tylko gitary i ich nagłośnienie, ale także wszelkiego rodzaju akcesoria gitarowe. Każdy doświadczony gitarzysta wie, że potrzebne są również elementy "uzupełniające" takie, jak: struny, kable, statywy, kostki, paski, stroiki, efekty, kapodastry, pokrowce, futerały, a nawet kosmetyki do pielęgnacji instrumentu. To zrozumiałe, że nie każdy ma ochotę kompletować wszystko oddzielnie. Wielu użytkowników, zwłaszcza początkujących, chce po prostu zacząć grać bez zbędnego zastanawiania się czego jeszcze potrzebują. Właśnie dla takich osób, sklep MusicAudio oferuje gotowe kompletne zestawy gitarowe. Są one skonfigurowane w taki sposób, aby można było cieszyć sie instrumentem praktycznie od razu po wyjęciu z pudełka. Najczęściej w skład takiego zestawu wchodzi gitara, wzmacniacz, kabel, statyw, pokrowiec, stroik, pasek i kostki, czyli wszystko, co potrzebne jest gitarzyście, aby zacząć grać.

KONTAKT
pon.-pt. 9:00-17:00
sb. 9:00-13:00
  +48 83 342-57-47
  +48 601-222-210
  +48 727-940-350
  NAPISZ WIADOMOŚĆ
SOCIAL MEDIA
Znajdziesz nas na:

Logo Facebook     Logo Instagram