Mikser audio to jeden z podstawowych elementów nagłośnienia. Jest to urządzenie, do którego podłącza się zewnętrzne źródła dźwięku, na przykład mikrofony, instrumenty, procesory dźwięku i odtwarzacze. Mikser pozwala na wzmocnienie i wysterowanie każdego z sygnałów i zmianę jego parametrów. Umożliwia uwypuklanie, bądź tłumienie określonych częstotliwości, regulację głośności oraz nakładanie różnych efektów brzmieniowych. Mikser audio jest podstawowym narzędziem pracy realizatora dźwięku, DJ`a i każdego muzyka zapewniającego oprawę muzyczną imprez. [czytaj więcej...]
Mikser audio, inaczej mikser dźwięku to bardzo wszechstronne urządzenie, które wykorzystywane jest w muzyce na wiele sposobów w zależności od potrzeb. Miksery audio dzielą się na kilka rodzajów pod względem zastosowania.
Niezależnie od rodzaju i budowy miksery mają wypełniać określone zadania, czyli:
Tak na prawdę wszystko zależy od zastosowania i tego w jakim celu będziemy miksera używać. Stając przed zakupem miksera należy najpierw jasno określić do jakich zadań będzie on przeznaczony. Warto uświadomić sobie ile źródeł dźwięku będziemy do niego podłączać, jak bardzo chcemy ingerować w ich brzmienie i do jakich urządzeń wysyłany będzie zsumowany dźwięk. Kwestia tego czy wybierzemy mikser cyfrowy czy analogowy, to już decyzja bardzo indywidualna, ponieważ obydwie te konstrukcje mają swoje wady i zalety. Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy mikser cyfrowy będzie lepszy od analogowego i na odwrót. Zwolennicy cyfry cenią sobie wygodę obsługi zdalnej, możliwość zapisu i przywoływania ustawień, funkcję nagrywania występu w poszczególnych ścieżkach i ilość opcji kreowania brzmienia, które daje mikser cyfrowy. Z drugiej strony sympatycy mikserów analogowych twierdzą, że wolą kontrolować wszystkie korekcje ręcznie za pomocą analogowych gałek i suwaków bez ingerencji żadnego oprogramowania. Za duży minus mikserów cyfrowych stawiają oni także fakt, że aplikacja obsługująca mikser zawsze może się po prostu zawiesić, bądź zadziałać niepoprawnie, co może unieruchomić cały mikser. Jak widać - każdy musi sam przemyśleć wszystkie za i przeciw obu konstrukcji.
Konsolety mikserskie mają różne wielkości, różne ilości wejść/wyjść (od dwóch do nawet kilkuset) i różne ilości efektów lub ich całkowity brak. Do nagłośnienia dużych imprez, bądź realizacji nagrań studyjnych niezbędny będzie rozbudowany potężny mikser z dużą ilością wejść i bardzo precyzyjną możliwością korekcji. Do nagłośnienia małej konferencji, czy mikrofonu i odtwarzacza w klubie karaoke wystarczy użyć małego podstawowego miksera.
W sklepie muzycznym MusicAudio posiadamy bardzo duży wybór mikserów analogowych i cyfrowych o różnym zastosowaniu. Bardzo chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy w zakupie. Zapraszamy!