MIKSERY AUDIO

Co to jest mikser audio?


Mikser audio to jeden z podstawowych elementów nagłośnienia. Jest to urządzenie, do którego podłącza się zewnętrzne źródła dźwięku, na przykład mikrofony, instrumenty, procesory dźwięku i odtwarzacze. Mikser pozwala na wzmocnienie i wysterowanie każdego z sygnałów i zmianę jego parametrów. Umożliwia uwypuklanie, bądź tłumienie określonych częstotliwości, regulację głośności oraz nakładanie różnych efektów brzmieniowych. Mikser audio jest podstawowym narzędziem pracy realizatora dźwięku, DJ`a i każdego muzyka zapewniającego oprawę muzyczną imprez. [czytaj więcej...]

Rodzaje mikserów audio.


Mikser audio, inaczej mikser dźwięku to bardzo wszechstronne urządzenie, które wykorzystywane jest w muzyce na wiele sposobów w zależności od potrzeb. Miksery audio dzielą się na kilka rodzajów pod względem zastosowania.

Miksery estradowe
Rozbudowane konsolety z dużą ilością wejść i wyjść, efektów, filtrów i możliwości ingerowania w brzmienie. Wykorzystywane są na scenach do nagłaśniania występów live i w studio do profesjonalnych sesji nagraniowych. Miksery estradowe dodatkowo możemy podzielić jeszcze na dwa typy:

  • miksery frontowe – na przykład mikser Mackie ProFX 30 v3. Za pomocą takiego miksera główny realizator kształtuje finalne brzmienie dla słuchaczy przed sceną.

  • miksery odsłuchowe – na przykład Behringer X32. Realizatorzy techniczni za pomocą mikserów odsłuchowych miksują i wysyłają obrobiony sygnał do odsłuchów muzykom na scenie.
Miksery audio estradowe występują w wielu rozmiarach, konfiguracjach i ilościach wejść, dlatego wykorzystywane są nie tylko na dużych scenach, ale także po prostu do nagłaśniania mniejszych imprez, konferencji, czy do domowych nagrań. Do takich celów chętnie wybierane są między innymi mikser Mackie MIX 12 FX lub mikser cyfrowy Behringer X AIR XR18

Miksery DJ
Mikser DJ to urządzenie, które musi dobrze radzić sobie z miksowaniem utworów na żywo w czasie rzeczywistym, gdy muzyka pochodzi z dwóch lub więcej odtwarzaczy. Miksery DJ najczęściej nie posiadają zbyt dużej liczby wejść, gdyż nie ma takiej potrzeby. Oferują za to wiele ciekawych efektów, które wzbogacają miks. Używane przez Dj`ów na wszelkiego typu imprezach w plenerze i w klubach.

Miksery strefowe / miksery radiowęzłowe
Miksery strefowe to urządzenia, których zadaniem jest przesyłanie dźwięku do różnych stref i pomieszczeń w tym samym budynku. Mają większą liczbę torów wyjść tak, aby można było jednocześnie przesyłać dźwięk z różnych źródeł. Dobrym przykładem miejsca, w którym wykorzystuje się mikser radiowęzłowy jest centrum sportowe. W takim miejscu ważne jest, aby w różnych obszarach budynku wybrzmiewała inna muzyka. W strefie spa i na saunie będą to spokojne i relaksujące nuty, które nie sprawdziłyby się w części z siłownią - tam raczej da się usłyszeć nieco mocniejsze i bardziej agresywne brzmienia. Jeszcze inna, spokojna muzyka potrzebna będzie w części gastronomicznej. Oprócz tego, dodatkowo jednocześnie muszą też być słyszalne komunikaty i informacje mówione do mikrofonu przez obsługę obiektu. Sięgając po tradycyjne rozwiązania trzeba by użyć kilku mikserów, aby osiągnąć pożądany efekt. Tu właśnie swoje zastosowanie znajduje mikser strefowy, zwany inaczej mikserem radiowęzłowym. Bez problemu obsłuży cały obiekt i prześle dedykowane dźwięki do głośników każdej strefy. Często takie miksery występują jako jedno urządzenie wraz z wbudowanym wzmacniaczem strefowym. Mikser Monacor PA-4040 to właśnie jeden z przedstawicieli mikserów radiowęzłowych.

Miksery emisyjne
Miksery emisyjne to miksery wykorzystywane w studiach telewizyjnych, wozach transmisyjnych i radiu. Tutaj oprócz mikserów audio, również miksery video, czyli ich odpowiedniki potrzebne do miksowania obrazu. Urządzenia służące do wyboru pomiędzy kilkoma różnymi źródłami oraz komponowania źródeł do tworzenia efektów specjalnych. Są niezbędne do występów na żywo, transmisji i w postprodukcji.

Czym się różni mikser analogowy od miksera cyfrowego?


Niezależnie od rodzaju i budowy miksery mają wypełniać określone zadania, czyli:

  • łączyć sygnały z wielu źródeł w jedną sumę i wysyłać je do urządzeń zewnętrznych (głośników, rejestratorów, wzmacniaczy)

  • wyrównywać poziomy sygnałów i korygować barwę dźwięku
Pod względem technologicznym miksery dzielą się na dwie grupy:

Miksery analogowe
Na przykład mikser Yamaha MG10 XU. Miksery analogowe to tradycyjne konstrukcje, w których sygnał przetwarzany jest analogowo. Na ich obudowie znajduje się wiele suwaków i pokręteł. Każda funkcja ma przypisany suwak, przycisk lub potencjometr i wszystko sterujemy ręcznie. Do podłączenia wszelkich zewnętrznych sprzętów zastosowane są złącza XLR (potocznie nazywane jako wejście mikrofonowe), Jack oraz Combi. Częstym rozwiązaniem jest również zestaw wejść/wyjść na złączu RCA, czyli potocznie zwanym chinch.

Miksery cyfrowe
Na przykład mikser Behringer X32 Producer. Nowoczesna technologia, która nadała nowy standard pracy nad dźwiękiem, zwiększyła możliwości kontroli sygnału i umożliwiła zwiększenie ilości wejść i wyjść. Miksery cyfrowe bardzo szybko zyskały popularność i stały się standardem w dziedzinie nagłośnienia. Ogromnym atutem mikserów cyfrowych jest możliwość zapisywania i przywoływania presetów, czyli gotowych ustawień, które wcześniej opracowaliśmy. Dzięki temu zawsze mamy w pamięci urządzenia gotowe ustawienia dla określonej sytuacji, sceny, miejsca, czy zespołu. Port USB umożliwi nam także zapisanie ich na zewnętrznym pendrive. Wbudowane kompresory, limitery, efekty przestrzenne pozwalają zapanować nad brzmieniem, a equalizery z graficznym przedstawieniem w czasie rzeczywistym widma dźwięku pozwalają na precyzyjną dokładność. Dużą innowacją i udogodnieniem jest możliwość sterowania bezprzewodowego za pomocą telefonu lub tableta. Dzięki temu realizator może być bardziej mobilny, stanąć w miejscu słuchacza i z jego perspektywy przygotować miks. Podobnie muzycy na scenie. Po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji mogą za pomocą telefonów dowolnie ustawiać swoje odsłuchy douszne, do których sygnał płynie właśnie z miksera cyfrowego. Niektóre miksery cyfrowe nie posiadają w ogóle żadnych suwaków i pokręteł, a całe sterowanie odbywa się zdalnie w aplikacji. Mikser Soundcraft Ui16 jest właśnie takim urządzeniem.


Jaki mikser audio wybrać?


Tak na prawdę wszystko zależy od zastosowania i tego w jakim celu będziemy miksera używać. Stając przed zakupem miksera należy najpierw jasno określić do jakich zadań będzie on przeznaczony. Warto uświadomić sobie ile źródeł dźwięku będziemy do niego podłączać, jak bardzo chcemy ingerować w ich brzmienie i do jakich urządzeń wysyłany będzie zsumowany dźwięk. Kwestia tego czy wybierzemy mikser cyfrowy czy analogowy, to już decyzja bardzo indywidualna, ponieważ obydwie te konstrukcje mają swoje wady i zalety. Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy mikser cyfrowy będzie lepszy od analogowego i na odwrót. Zwolennicy cyfry cenią sobie wygodę obsługi zdalnej, możliwość zapisu i przywoływania ustawień, funkcję nagrywania występu w poszczególnych ścieżkach i ilość opcji kreowania brzmienia, które daje mikser cyfrowy. Z drugiej strony sympatycy mikserów analogowych twierdzą, że wolą kontrolować wszystkie korekcje ręcznie za pomocą analogowych gałek i suwaków bez ingerencji żadnego oprogramowania. Za duży minus mikserów cyfrowych stawiają oni także fakt, że aplikacja obsługująca mikser zawsze może się po prostu zawiesić, bądź zadziałać niepoprawnie, co może unieruchomić cały mikser. Jak widać - każdy musi sam przemyśleć wszystkie za i przeciw obu konstrukcji.
Konsolety mikserskie mają różne wielkości, różne ilości wejść/wyjść (od dwóch do nawet kilkuset) i różne ilości efektów lub ich całkowity brak. Do nagłośnienia dużych imprez, bądź realizacji nagrań studyjnych niezbędny będzie rozbudowany potężny mikser z dużą ilością wejść i bardzo precyzyjną możliwością korekcji. Do nagłośnienia małej konferencji, czy mikrofonu i odtwarzacza w klubie karaoke wystarczy użyć małego podstawowego miksera.
W sklepie muzycznym MusicAudio posiadamy bardzo duży wybór mikserów analogowych i cyfrowych o różnym zastosowaniu. Bardzo chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i doradzimy w zakupie. Zapraszamy!