KABLE / PRZEWODY

Kable / przewody muzyczne


Kable i przewody muzyczne są bardzo ważnym elementem nagłośnienia. Nawet najlepsze kolumny i miksery nie wydadzą dźwięku bez połączenia ich odpowiednim kablem. We współczesnym świecie muzyki instrumenty, mikrofony, systemy nagłośnieniowe i wszelkie urządzenia audio wymagają do prawidłowego działania właśnie kabli, które umożliwiają przesyłanie sygnału pomiędzy tymi sprzętami. Przewody muzyczne występują w różnych długościach, z różnymi typami wtyków i konfiguracjach charakterystyki przesyłu sygnału.

Kable a jakość dźwięku


Zapewne wiele osób spotkało się z twierdzeniem, że dobry kabel poprawia jakość brzmienia. Po części jest to prawda, jednak bardziej trafnie byłoby powiedzieć, że zestaw grający ma takie brzmienie, jak jego najsłabszy element całego toru audio. Co to oznacza w praktyce? Wszystkie sprzęty nagłośnieniowe i instrumenty mają swoje ściśle określone parametry brzmieniowe. Zastosowanie odpowiednio dobranego kabla wysokiej jakości pozwoli na wykorzystanie pełnego potencjału tych urządzeń i przesyłanie niezakłóconego sygnału bez ingerencji w dźwięk. Słaby kabel po prostu będzie to brzmienie pogarszał i zepsuje ostatecznie finalny efekt jakościowy nawet najdroższego profesjonalnego nagłośnienia. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie kabli instrumentalnych czy głośnikowych, ponieważ kable są jednym z elementów nagłośnienia, na których na prawdę nie warto oszczędzać.

 

Kable zbalansowane i kable niezbalansowane


Rodzaj kabla używanego do łączenia sprzętu audio i instrumentów ma ogromny wpływ na jakość dźwięku. Źle dobrane kable mogą powodować powstawanie zakłóceń i pogarszać jakość dźwięku. Różne rodzaje przewodów przeznaczone są do przesyłania konkretnych rodzajów i poziomów sygnału. Jednym z podziałów kabli jest właśnie podział na kable symetryczne i niesymetryczne, czyli inaczej mówiąc zbalansowane i niezbalansowane.

Kable zbalansowane / kable symetryczne
Kable zbalansowane posiadają w swojej budowie trzy przewody – dwa sygnałowe i jeden uziemiający, który dodatkowo otacza pozostałe dwa i chroni je przed zakłóceniami. Jeden z kabli sygnałowych służy do odwrócenia fazy przesyłanego sygnału, co ostatecznie prowadzi do skutecznego wyeliminowania wszelkich szumów i zakłóceń. Kable zbalansowane najlepiej sprawdzają się podczas łączenia elementów nagłośnienia oddalonych od siebie na znaczną odległość, na przykład 20-30 metrów. Przed zakupem kabli należy dokładnie sprawdzić w specyfikacji sprzętu jakiego rodzaju sygnał jest przez niego przesyłany. Nie należy używać kabli zbalansowanych do przesyłania sygnału niezbalansowanego.
Kable niezbalansowane / kable niesymetryczne
Kable niezbalansowane składają się z dwóch przewodów wewnętrznych – sygnału i uziemienia. Są bardziej podatne na problemy związane z szumami, dlatego powinny być wykorzystywane na o wiele mniejszych odległościach, niż kable zbalansowane. Sprawdzają się dobrze jako kable instrumentalne do podłączania na przykład gitar lub instrumentów klawiszowych.

 

Kable instrumentalne


Wszystkie kable instrumentalne mają to samo zadanie – przesyłać sygnał z instrumentu do nagłośnienia. Ich budowa w każdym przypadku jest taka sama.

Kabel instrumentalny składa się z :

  • Rdzenia - rdzeń kabla instrumentalnego wykonywany jest z różnych rodzajów metali. Jego funkcją jest właśnie przesyłanie sygnału z instrumentu do nagłośnienia, na przykład miksera audio, kolumny aktywnej lub wzmacniacza gitarowego.
  • Izolacji - izolacja oddziela rdzeń kabla od splotu ekranującego.
  • Ekranu - jest to gęsty metalowy oplot, który nie dopuszcza do rdzenia zewnętrznych zakłóceń.
  • Osłony zewnętrznej - czyli zewnętrznej warstwy kabla wykonanej z gumy lub innego tworzywa, która chroni kabel przed czynnikami mechanicznymi.

 

Kable do gitar


Kable gitarowe są odmianą kabli instrumentalnych. Służą do podłączania do wzmacniacza gitary elektrycznej, gitary elektroakustycznej i pozostałych instrumentów strunowych wyposażonych w układ elektroniczny. Używa się ich również do łączenia efektów gitarowych między sobą i ze wzmacniaczem. Kable do gitar zaprojektowane są tak, aby przesyłać wyraźny i klarowny sygnał z gitary do wzmacniacza. Na ich zakończeniach znajdują się wtyki jack mono o średnicy 6,3mm. Potocznie wtyki te nazywane są po prostu "duży jack". Mogą one występować w dwóch wersjach – jack prosty i jack kątowy. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie kabla gitarowego, ponieważ nie do każdej gitary, wzmacniacza i efektu gitarowego jack kątowy będzie pasował.

 

Kable mikrofonowe


Do mikrofonów używa się kabli symetrycznych. Nawet jeśli odległość mikrofonu od nagłośnienia nie jest duża, to w tym przypadku chodzi po prostu o jak najlepszą, a wręcz nieskazitelną jakość przesyłanego dźwięku. Kable mikrofonowe zaopatrzone są zawsze w dwa złącza XLR (męskie i żeńskie) bądź w jeden wtyk XLR i jeden wtyk jack. O ile wszystkie mikrofony mają wyjście XLR, to już wejście mikrofonowe w mikserze audio czy kolumnie może mieć gniazdo XLR lub jack, dlatego warto sprawdzić przed zakupem jaki wariant kabla mikrofonowego będzie potrzebny w przypadku naszego sprzętu.

 

Kable głośnikowe


Pomimo rosnącej popularności przesyłu bezprzewodowego, nadal najlepsze nagłośnienia obsługiwane są za pomocą kabli głośnikowych. Zapewniają one najlepszą jakość przesyłanego sygnału i pozwalają wydobyć pełnię brzmienia. Standardowe kable kolumnowe i kable głośnikowe są dwużyłowe. Żyły wykonane są z materiału przewodzącego - na przykład miedzi (niekiedy z domieszkami metali szlachetnych, jak złoto i srebro), a oddziela je izolator z tworzywa sztucznego. Kable kolumnowe oprócz sygnału audio przewodzą również prąd elektryczny między wzmacniaczem, a głośnikami i tym właśnie różnią się od zwykłych kabli instrumentalnych. Dodatkowo muszą być zaopatrzone w odpowiednie końcówki, na przykład wtyki speakon. Kabel głośnikowy powinien być zawsze odpowiednio dopasowany do klasy zestawu kolumn i wzmacniacza, które będą za jego pomocą łączone. Należy również brać pod uwagę odległość, na jaką sygnał będzie przesyłany. Oprócz jakości i długości kabla ważny jest także jego przekrój, ponieważ w zależności od warunków możemy zastosować kable głośnikowe o różnej grubości, aby uzyskać jak najlepszy efekt brzmieniowy.

 

Złącza / wtyki kabli audio


Przewody audio i kable instrumentalne z dwóch stron zakończone są specjalnymi złączami, które umożliwiają łączenie nimi różnych sprzętów.

Popularne złącza audio, to:

  • TS (Tip, Sleeve) – inaczej wtyk jack mono. Występuje w wersji dużej i małej. Przylutowany jest do kabla, który posiada jedną żyłę sygnałową i uziemienie. Stosowany jest głównie w kablach gitarowych i instrumentalnych, które wysyłają sygnał liniowy.
  • TRS (Tip, Ring, Sleeve) – inaczej wtyk jack stereo. Występuje również w wersji małej i dużej (duży jack 6,3mm i mały jack 3,5mm). Wtyki jack stereo posiadają dwie żyły sygnałowe i uziemienie, a używa się ich do przesyłania sygnału zbalansowanego lub stereo, jak w przypadku słuchawek, czy podczas podłączania odtwarzaczy i smartfonów kablami insertowymi do miksera audio.
  • XLR – potocznie zwane też canon. Okrągłe złącza z trzema pinami. Występują w dwóch wersjach: XLR żeński z otworami i XLR męski z bolcami. Złącza XLR najczęściej wykorzystywane są do podłączania mikrofonów, aktywnych monitorów i kolumn aktywnych.
  • RCA – czyli po prostu złącze chinch. Wykorzystywane w większości odtwarzaczy CD/DVD i telewizorach. Większość mikserów audio również posiada przynajmniej kilka wejść na złącze RCA.
  • Speakon – złącze stosowane do łączenia końcówek mocy z pasywnymi kolumnami. Może przesyłać prąd o bardzo dużym natężeniu. Posiada specjalną blokadę chroniącą przed nieumyślnym odłączeniem.

 

W sklepie muzycznym MusiAudio posiadamy w sprzedaży wszystkie typy kabli instrumentalnych, przewodów kolumnowych, kabli audio, MIDI, a także kable DMX do świateł. Jeśli nie jesteś pewien jakiego kabla potrzebujesz, to skontaktuj się z nami. Doradzimy i pomożemy dobrać odpowiedni przewód do Twojego sprzętu muzycznego.