WZMACNIACZE GITAROWE

Do czego potrzebny jest wzmacniacz gitarowy?


Wzmacniacz służy do wzmocnienia i modelowania sygnału pochodzącego z gitary. Jest to urządzenie, które odpowiada za brzmienie gitary elektrycznej, basowej, czy innej gitary wyposażonej w przetwornik elektroakustyczny. Często spotykaną formą wzmacniacza jest combo gitarowe, czyli połączenie w jednej obudowie wzmacniacza z głośnikiem. Wzmacniacze gitarowe lampowe, tranzystorowe i cyfrowe różnią się konstrukcją, dzięki czemu każdy z nich odznacza się inną charakterystyką brzmienia.

Jak działa wzmacniacz do gitary? Budowa wzmacniacza.


Jak sama nazwa wskazuje – wzmacniacz wzmacnia słaby sygnał, a następnie pozwala go wysterować zgodnie z preferencjami grającego.

Konstrukcja wzmacniacza składa się z dwóch sekcji – przedwzmacniacza (preampu) i końcówki mocy.

  • Przedwzmacniacz - zwiększa poziom sygnału pochodzącego z przystawek gitary. To właśnie w tej sekcji pojawia się również możliwość korekty barwy, a więc regulacja gainu (czyli czułości - im większy gain, tym bardziej przesterowane brzmienie), tonów wysokich, średnich i niskich. Następnie sygnał przekazywany jest na końcówkę mocy.

  • Końcówka mocy - wzmacnia sygnał na tyle, aby wysterować podłączone do wzmacniacza głośniki.

Rodzaje wzmacniaczy gitarowych


Pod względem konstrukcyjnym wzmacniacze gitarowe dzielą się na lampowe, tranzystorowe, hybrydowe i cyfrowe.

Wzmacniacze lampowe
Od lamp rozpoczęła się historia wzmacniaczy gitarowych. Zdecydowanie można stwierdzić, że to właśnie legendarne wzmacniacze Marshall, czy Fender wyznaczyły standard prawdziwego brzmienia gitary elektrycznej. Niemal każdy gitarzysta marzy o osiągnięciu ciepłego "zaokrąglonego" lampowego brzmienia na czystym kanale i drapieżnego, selektywnego dźwięku na przesterach, które oferuje właśnie wzmacniacz lampowy. Konstrukcja wzmacniaczy lampowych opiera się na lampach elektronowych, które są obecne zarówno na przedwzmacniaczu, jak i na końcówce mocy.
Wzmacniacze lampowe mają niestety kilka wad wpływających na komfort użytkowania. Najczęściej są to ciężkie, podatne na uszkodzenia, a do tego bardzo głośne sprzęty. Zdecydowanie nie nadają się do muzykowania w zaciszu domowym, ponieważ aby uzyskać odpowiednie brzmienie lampowca, trzeba dość mocno rozkręcić potencjometr głośności.
Wzmacniacze tranzystorowe
Zupełnie inna technologia, ponieważ zarówno układ przedwzmacniacza, jak i końcówki mocy oparte są tutaj wyłącznie na tranzystorach. W przeciwieństwie do lamp, wzmacniacze tranzystorowe brzmią dobrze nawet na niskich głośnościach, więc nie ma potrzeby rozkręcania potencjometru zbyt mocno, aby uzyskać pożądany efekt dźwiękowy. Pojawienie się w latach 50 XX wieku wzmacniaczy tranzystorowych zapoczątkowało niekończącą się do dziś dyskusję pomiędzy zwolennikami lampowców i użytkowników tranzystorów. Tak na prawdę jest to zupełnie inny sprzęt, który ma odmienną konstrukcję. Wzmacniacz tranzystorowy jest lżejszy od lampowego, daje dodatkowe możliwości modelowania dźwięku, a przede wszystkim zupełnie inaczej brzmi. Czy wzmacniacze tranzystorowe brzmią lepiej czy gorzej od lampowych jest całkowicie subiektywnym odczuciem i zależy od gustu użytkownika.
Wzmacniacze hybrydowe
Wzmacniacze hybrydowe to swego rodzaju kompromis pomiędzy wzmacniaczami lampowymi i tranzystorowymi, ponieważ stanowią połączenie tych dwóch konstrukcji. Hybrydy najczęściej zbudowane są z lampowego przedwzmacniacza i tranzystorowej końcówki mocy, co pozwala uzyskać bardzo dużą moc i ciekawe brzmienie, zachowując jednocześnie stosunkowo niewielki ciężar urządzenia.
Wzmacniacze cyfrowe
Zdecydowana rewolucja na rynku wzmacniaczy gitarowych. W tym przypadku do czynienia mamy z całkowicie scyfryzowanym sprzętem działającym na układach scalonych. Wzmacniacze takie mają na pokładzie wszelkiego rodzaju efekty gitarowe, impulsy kolumn, a także wgrane charakterystyki brzmieniowe popularnych wzmacniaczy lampowych i tranzystorowych. Pozwalają zapisywać ustawienia i tworzyć własne spersonalizowane bazy presetów. Najczęściej oferują również wbudowany stroik, metronom, automat perkusyjny, złącza USB, wejścia do podłączenia zewnętrznego odtwarzacza, a także komunikację bezprzewodową Bluetooth i wyjście słuchawkowe, choć takie wyjście jest też spotykane w niektórych wzmacniaczach hybrydowych. Wzmacniacz cyfrowy to bardzo wygodny sprzęt oferujący wszystko w jednym, a w dodatku coraz częściej już nawet przewyższający swoim brzmieniem konstrukcje lampowe i tranzystorowe.

Jaki wzmacniacz do gitary wybrać?


Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni wzmacniacz do rodzaju gitary. Jeżeli chcemy nagłośnić gitarę elektryczną, to potrzebujemy wzmacniacza do gitar elektrycznych. Analogicznie - do basu musimy dokupić wzmacniacz basowy, a do elektroakustyka - dedykowany wzmacniacz do gitar akustycznych. Poszczególne konstrukcje różnią się od siebie i podłączenie gitary do niewłaściwego wzmacniacza spowoduje utratę jakości sygnału, a instrument będzie brzmiał po prostu źle lub nie zabrzmi w ogóle. Jest to kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę zanim przystąpimy do wyboru konkretnego modelu. Jeśli chodzi o funkcjonalność i charakterystykę brzmieniową, to do wyboru mamy niezliczoną ilość modeli wzmacniaczy, więc jest w czym wybierać w zależności od własnych upodobań i oczekiwań.

Co to jest combo gitarowe? Lepiej wybrać combo czy head?


Combo gitarowe to połączenie w jednej obudowie wzmacniacza gitarowego i głośnika. Oznacza to, że nie potrzebujemy dodatkowego nagłośnienia, aby usłyszeć dźwięk wydobywający się ze wzmacniacza. Konstrukcje takie są wygodne zwłaszcza dla gitarzystów grających w domu. Są to przenośne mobilne wzmacniacze zwane piecami gitarowymi. Do dyspozycji mamy szeroki zakres mocy, więc każdy znajdzie odpowiedni sprzęt dla siebie. Oczywiście, tego typu wzmacniacze wykorzystywane są również na dużych scenach. Ich minusem jest po prostu fakt, że ze względu na konstrukcję i wielkość nie mogą wygenerować bardzo dużej mocy. Najczęściej oparte są na jednym głośniku. Bywają również wersje dwugłośnikowe, co poprawia jakość brzmienia, jednak już wtedy taki wzmacniacz jest o wiele cięższy. Decydując się na combo lampowe lub tranzystorowe ograniczamy sobie pole manewru, ponieważ otrzymujemy jedno urządzenie, w którym ściśle sparowane są ze sobą wszystkie podzespoły - przedwzmacniacz, końcówka mocy, głośnik i ewentualnie pojedyncze efekty typu reverb, czy delay. Narzuca to z góry określone brzmienie i zawęża mocno pole w kreowaniu wymarzonego dźwięku, choć trzeba przyznać, że niektóre konstrukcje są tak idealnie dobrane, że wręcz stały się wyznacznikiem konkretnego rodzaju brzmienia.

Warto dodać, że inaczej sytuacja wygląda w przypadku comba cyfrowego. Cyfrowe wzmacniacze gitarowe najczęściej występują właśnie w formie comba i tutaj już mamy do czynienia z zupełnie innym zakresem możliwości modelowania brzmienia.

Head, czyli tak zwana głowa gitarowa to po prostu sam wzmacniacz. Aby usłyszeć brzmienie, musimy do niego podłączyć kolumnę gitarową, czyli głośnik. Mamy tutaj pełną dowolność konfiguracji. Heady gitarowe i kolumny występują w przeróżnych specyfikacjach i wielkościach. Możemy więc połączyć ulubiony wzmacniacz jednego producenta z głośnikami innego producenta. Pozwala to na eksperymentowanie z brzmieniem i osiąganie swojego własnego niepowtarzalnego soundu. Sami też decydujemy czy chcemy mieć dwa, a może cztery głośniki, co również przełoży się na finalny efekt. Takie rozwiązanie jest o wiele droższe, a także bardziej uciążliwe w transporcie i przenoszeniu, dlatego zestawy head + kolumna są zdecydowanie częściej wybierane przez profesjonalnych gitarzystów, którzy znają się na sprzęcie i wiedzą dokładnie jakie brzmienie chcą uzyskać.

Wzmacniacz do gitary elektrycznej. Jaki wzmacniacz gitarowy do domu?


Do domowego grania na gitarze najlepiej sprawdzi się wzmacniacz cyfrowy, na przykład Fender Mustang LT25 lub Marshall Code-25C, choć warto również zwrócić uwagę na wzmacniacze Line6, Boss, czy Mooer. Jest to bardzo wszechstronny sprzęt, który w dodatku mało waży i nie zajmuje dużo miejsca. Cyfrowy wzmacniacz do gitary elektrycznej posiada wbudowane wszystkie niezbędne efekty gitarowe, możliwość kreowania własnego brzmienia, a dodatkowo zapewnia dobrą jakość dźwięku nawet przy niskich głośnościach. Co więcej – możemy nawet podłączyć słuchawki, aby nie przeszkadzać domownikom i sąsiadom. Ceny dobrych wzmacniaczy cyfrowych zaczynają się już nawet od 500zł, a co najważniejsze – otrzymujemy tutaj sprzęt typu "wszystko w jednym". Nie musimy dokupować żadnych dodatkowych akcesoriów. Potrzebny będzie tylko kabel do podłączenia gitary.

Czy można grać na gitarze elektrycznej bez wzmacniacza?


Można grać na gitarze elektrycznej bez wzmacniacza, ale jedyne co wtedy usłyszymy, to surowe brzmienie strun. Potocznie nazywa się to grą na sucho, albo grą z deski. Jeśli zależy nam tylko na manualnym ćwiczeniu technik gitarowych, to oczywiście możemy się obejść bez wzmacniacza, jednak pamiętajmy, że gitara elektryczna bez wzmacniacza po prostu nie brzmi. Jest bardzo cicha, a jej brzmienie jest całkowicie pozbawione walorów brzmieniowych charakterystycznych dla instrumentu nagłośnionego przez wzmacniacz.

Używane wzmacniacze gitarowe.


Decydując się na zakup używanego wzmacniacza gitarowego narażamy się na ryzyko kupienia po prostu niesprawnego sprzętu. Wzmacniacz gitarowy to elektroniczna konstrukcja, która jest narażona na uszkodzenia z powodu wielu czynników – czy to w transporcie, czy to z powodu niewłaściwego użytkowania. Zwłaszcza konstrukcje lampowe podatne są na różnego rodzaju usterki. Wzmacniacz, który na pierwszy rzut oka wydaje się być sprawny, może mieć tak na prawdę wiele ukrytych wad elektronicznych, które dostrzeżemy dopiero po jakimś czasie użytkowania. Jeśli już decydujemy się na wzmacniacz gitarowy z drugiej ręki, to najlepiej kupmy go od firmy/sklepu, który zajmuje się sprzedażą takich sprzętów i daje nam gwarancję na nienaganne działanie urządzenia. Gitarowy wzmacniacz cyfrowy najkorzystniej jest kupić nowy w sklepie muzycznym. Mamy wtedy pewność, że otrzymujemy 100% sprawny sprzęt z pełną gwarancją producenta. Co więcej – znani producenci wzmacniaczy do gitar zapewniają co jakiś czas aktualizacje systemowe swoich produktów i udzielają użytkownikom dostępu do specjalnych aplikacji obsługi sprzętu i biblioteki brzmień, dzięki którym możemy znacznie podnieść funkcjonalność naszego wzmacniacza. Wybór wzmacniaczy gitarowych jest tak ogromny, że z pewnością każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie w dowolnym przedziale cenowym. Biorąc pod uwagę te argumenty łatwo dojść do wniosku, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego wzmacniacza.

Z muzycznymi pozdrowieniami:  Zespół MusicAudio.pl